אי-פי

כרייסטצ'רץ', ניו זילנד. זמן קצר לאחר שבלונים מקומטים ושקופים שוגרו בשבוע שעבר משדה קפוא בלב ניו זילנד, הם התנפחו, התקשו והפכו לכדורים מבריקים. כשהתרוממו לשמי החורף הכחולים, יכלו בחברת גוגל לסמן "וי" – המבחן הראשון בדרך לרישות כדור הארץ כולו באינטרנט הוכתר כהצלחה.

שיגור הבלונים בא לאחר עבודה שנמשכה שנה וחצי במה שמכנה גוגל "פרויקט לון" (Project Loon – "הפרויקט המטורלל"), מתוך הכרה עד כמה הוא נשמע מטורף. בלוני ההליום הדקיקים, שפותחו במעבדה הסודית X – האחראית למכונית ללא נהג ולמשקפי גוגל גלאס – ישגרו אינטרנט לחלקים שונים בעולם בזמן שהם מרחפים ברוח.

הבלונים ששוגרו, שהם עדיין בשלב ניסיוני, היו הראשונים מבין אלפים שראשי גוגל מקווים לשלוח לגובה של 20 ק"מ בסטרטוספרה. משם הם יוכלו לגשר על הפער הדיגיטלי בין 2.2 מיליארד בני האדם המחוברים לרשת לבין 4.8 המיליארד – בעיקר במדינות אפריקה ודרום מזרח אסיה - שנאלצים לנדוד ממקום מגוריהם כדי להתחבר לרשת.

אם טכנולוגיה זו תצליח, יוכלו אלה לוותר על כבל סיבים, ולהתחבר לרשת ללא הוצאות רבות. "זו מטרה אדירה", אמר מנהל הפרויקט, מייק קאסידי. "האינטרנט היא אולי אחת הטכנולוגיות החשובות ביותר שאחראית לכמה מהשינויים הגדולים ביותר של תקופתנו".

לצ'רלס נימו, חקלאי מהעיירה ליסטון, אין בימים כתיקונם נגישות לפס רחב, בדומה לתושבים רבים באזורים מרוחקים, אפילו במדינות מפותחות. כשרצה להתחבר באמצעות שירות טלפוני, גילה שעליו לשלם יותר מאלף דולר בחודש. נימו היה אחד מ-50 תושבי המקום שנרשמו לניסוי הסודי, שבימים שקדמו לו, לא ידעו דבר על אודותיו ורק נאלצו לאפשר לטכנאים לבקר בביתם ולהתקין על קירותיהם החיצוניים קולטים הדומים לכדורי סל. לאחר הניסוי, תיאר נימו את החוויה כלא פחות ממדהימה. למשך 15 דקות ,עד שהבלון המשיך בדרכו, הצליח לגלוש בפשטות ובחינם.

השימוש בבלונים לצרכי האינטרנט הוא אמנם חדש, אך בני האדם משתמשים בהם מאות שנים לתקשורת, תחבורה ובידור. בשנים האחרונות השתמשו חוקרי צבא, תעופה וחלל בבלונים לשיגור אותות אינטרנט בחזרה לבסיסים בכדור הארץ.

הבלונים של גוגל יכולים לרחף באופן חופשי בלי להיראות, כשהם קולטים אנרגיה מפאנלים סולריים בגודל שולחן קלפים, התלויים מתחתם והצוברים בארבע שעות אנרגיה שמספיקה להם ליום שלם. על הקרקע, תחנות בעלות יכולת אינטרנטית המצויות במרחק של כמאה ק"מ זו מזו משגרות אותות לבלונים. האותות יכולים לקפץ קדימה, מבלון לבלון, עד לשורה של חמישה בלונים.

כל בלון יעניק שירותי אינטרנט לשטח שגודלו כפול מזה של ניו יורק (העיר) – כ-1,250 קמ"ר. סוג השטח – בין אם תלול עד מאוד או נמוך במיוחד – לא יהווה בעיה, אך כל משתמש יאלץ להתקין במחשבו האישי קולט מיוחד כדי להשתמש בשירותי האינטרנט של הבלונים. לעת עתה, גוגל אינה מדברת עדיין על העלויות, אף כי לדבריה היא עושה את כל המאמצים כדי שגם הבלונים וגם הקולטים יהיו זולים ככל האפשר – הרבה פחות מהנחת כבלים.

לדברי קאסידי, החברה מקווה להעלות לאוויר 300 בלונים שייצרו טבעת על קו הרוחב הדרומי 40, העובר דרך ניו זילנד, אוסטרליה, צ'ילה, אורוגוואי, פרגוואי וארגנטינה.
לפני שעברה לניו זילנד, גוגל פעלה כמה חודשים בארה"ב ושיגרה בלונים 5-2 פעמים בשבוע בעמק המרכזי של קליפורניה. כתוצאה מכך, התקבלו בתקשורת המקומית לא מעט דיווחים מיוחדים במינם. "אנחנו רדפנו אחרי בלונים במשאיות על הקרקע, ואנשים התקשרו לדווח על עב"מים", אמר ריצ'רד דה-וול, המדען שיסד את "פרויקט לון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ