הפיתרון המסובך לבעיית התאימות של אתר רשות המסים

סיפור קטן על אתרים לא מעודכנים, חלונית קטנה וכמה וכמה שעות עבודה שהיו יכולות להיחסך

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

אתרי הממשלה ספגו ביקורת רבה במרוצת השנים על הבעיות בתאימות לאתרים. כבר ב-2007 הוחלט על התאמת האתרים לכל הדפדפנים, אבל גם היום אתם עשויים להיתקל בהודעות על כך שאתר כזה או אחר מתאים רק לאקספלורר 8. ואולם, כשרן בר זיק, מתכנת במקצועו, נכנס לאתר רשות המסים כדי לעשות תיאום מס לאשתו, הוא גילה שהבעיות לא נגמרות שם.

בפוסט בבלוג שלו, בר זיק כתב שגם כשמפתחי האתר ניסו לטפל בנושא התאימות לגרסאות חדשות יותר של אקספלורר, הם בחרו בצורה מסובכת ומורכבת שהטיפול בה לוקח, לפחות על פי ניסיונו שעות עבודה לא מבוטלות, בשעה שיש פיתרון קיים וזמין שיכול לפתור את הבעיה ברבע שעה, כדבריו. אתר רשות המסים מותאם רק לאקספלורר 8, וכאשר משתמש מגיע לאתר עם דפדפן מדור מאוחר יותר האתר מקפיץ הודעה ובה הסבר כיצד להכניס את האתר לרשימת האתרים המותאמים של הדפדפן (compatibility).

"בואו ונסתכל על פאר היצירה של המתכנתים הישראלים בממשלה כפי שאנו רואים אותו כאן", כתב בר זיק. "ראשית, היה מי שזיהה את הצורך: האתר לא עובד טוב באינטרנט אקספלורר 10 ומעלה. למה הוא לא עובד טוב? כי הם תומכים יותר טוב בתקנים. הבעיה קיימת. מה עושים איתה? הולכים למעצב גרפי על מנת שיעצב חלון קופץ, הולכים למנהל המוצר או מנהל אחר על מנת שיכתוב את הטקסט וההסבר לחלון הקופץ – גם עבור אינטרנט אקספלורר 10 וגם עבור 11. הולכים למתכנת שיפיק סקריפט שהוא פאר היצירה שיפתח בפני המשתמש את החלון... וכמובן שיש איש QA שצריך לדבג את זה, ושעות עבודה נוספות אם יש צורך בשינויים (ותמיד יש) מפה לשם הגענו לכמה וכמה שעות טובות שהוקדשו לדבר הזה".

אבל, הוא מסביר, שיש פיתרון טכני קיים ופשוט בהרבה, שכולל שילוב של תגית HTML שמתאימה את העמוד להצגה בדפדפני אקספלורר מגרסאות מתקדמות יותר. הוא מציין עוד שמדובר בתגית שמיקרוסופט עצמה מסבירה עליה. "נפלא מבינתי איך מישהו שנשכר לפתור בעיה מסוימת לא משקיע מעט זמן בלמצוא פתרון אמיתי לבעיה ומטפל רק בסימפטום", הוא כתב.

אינטרנט אקספלורר

ברשות המסים השיבו לשאלת "הארץ" בנושא כי למעשה ניסו את הפיתרון שהוא הציע, אבל הוא לא עבד בצורה טובה. "בשנים האחרונות מבצעת רשות המסים מעבר שיטתי והדרגתי של מערכי פיתוח היישומים לאינטרנט אל סביבת פיתוח עדכנית ונגישה יותר המאפשרת עיצוב שיטתי ואחיד יותר – באופן התואם למרבית הדפדפנים הקיימים בשוק", מסרה הרשות.

"היישומים הוותיקים הפועלים באתר הרשות פותחו לאורך השנים במגוון כלים וסביבות פיתוח שאינם עומדים בתקנים של הדפדפנים השונים מלבד דפדפן Internet Explorer בגרסאות מסוימות (7 ו-8 בדרך כלל) ולכן לא יוכלו לעבור הסבה אוטומטית. גם הפתרון המוצע על ידי הכותב נבחן על ידינו בעבר אך גרם נזקים ליישומים - למשל, העלים מהיישום כפתורים ( כאמור פתרונות קסם לא תמיד עובדים) והדרך המעשית היחידה היא להקים את היישומים מחדש".

אבל, כשבר זיק נשאל על כך הוא צחק. "ממשלת ישראל היא לא הראשונה ולא האחרונה שנתקעה עם יישומים אנכרוניסטיים. הפתרון שהצעתי מעלים כפתור שמאפשר לעשות את אותה פעולה באינטרנט אקספלורר 9 ומטה. הכפתור נעלם כי לא צריך אותו אם משתמשים בשורת הקוד הזו. אני מתקשה להאמין שהם השתמשו בטיעון הזה".

"זה בדיוק כמו שמישהו יסביר לך שהוא נוסע לים דרך ירושלים כדי להמנע מהפקקים ברחוב הירקון. כלומר 'להגיע לים' זו בעיה ידועה. כולנו נתקלנו בה. אבל הממשלה מתעקשת לנסוע דרך ירושלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ