סטושי נקמוטו: אני לא ממציא הביטקוין

האדם שמגזין ניוזוויק טוען בתוקף כי הוא האיש שפיתח את הקריפטו מטבע המהפכני מכחיש זאת בתוקף; במגזין עדיין משוכנעים בצדקת הפרסום שלהם

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

דוריאן פרנטיס נקמוטו הכחיש ביום חמישי כי הוא יוצר הביטקוין.

נקמוטו הגיב לכתבה של מגזין ניוזוויק בה נטען כי הוא האיש שכתב את התוכנה שבבסיס הקריפטו מטבע המפורסם ביותר. בראיון עם סוכנות הידיעות אי-פי, נקמוטו הכחיש כל קשר לביטקוין.

נקמוטו, בן 64, אמר כי מעולם לא שמע על ביטקוין עד שבנו אמר לו שכתבת ניוזוויק יצרה איתו קשר שלושה שבועות קודם לכן. הוא אישר כי רבים מהפרטים בכתבה נכונים, כולל העובדה שעבד פעם בחברת בתחום הביטחוני, וכי שמו מלידה הוא סטושי, אך דחה בתוקף את טענות המגזין כי הוא "הפנים שמאחורי ביטקוין".

"אין לי שום קשר לזה", חזר ואמר.

בניוזוויק ממשיכים לעמוד מאחורי הסיפור שלהם, שהחזיר אותם לעולם הפרינט לראשונה זה 15 חודשים.

מאז הולדת ביטקוין ב-2009, יוצר המטבע נותר מיסתורי. האיש או אנשים שעומדים מאחורי המטבע הדיגיטלי ידועים רק בשם סטושי נקמוטו - שם שרבים האמינו שהוא פסבדונים.

ביטקוין הפך פופולרי מאו בקרב חובבי טכנולוגיה, ליברטיאנים ומשקיעים, מפני שהוא אפשר לאנשים לבצע עסקאות ולרכוש מוצרים בלי לעבור דרך הבנקים, חברות האשראי או גורמים נוספים. הסיבות הללו הפכו את המטבע פופולרי גם בקרב גורמים פליליים.

נקמוטו סיפר כי אחרי שהסיפור פורסם בניוזוויק ביום חמישי הטלפון לא הפסיק לצלצל. בשעות הבוקר המאוחרות יותר מ-10 כתבים כבר חיכו מחוץ לביתו בטמפל ביי, קליפורניה. הוא יצא מפתח ביתו בצהרים ואמר כי הוא מוכן לדבר עם כתב שיקנה לו ארוחת צהרים.

סטושי נקמוטו

בנסיעה ולאחר מכן גם בזמן ארוחת סושי במשרדי אי-פי בלוס אנג'לס, נקמוטו סיפר באריכות על חייו, הקריירה שלו ומשפחתו והתייחס לכתבה של ניוזוויק.

הוא אמר גם כי משפט מפתח בכתבה, לא הובן כהלכה. נקמוטו בה צוטט כאומר לכתב בעודו עומד בפתח ביתו: "אני כבר לא מתעסק בזה ואני לא יכול לדון בזה", במה שהתפרש כהודאה במעורבותו המוקדמת במטבע הווירטואלי.

נקמוטו אמר כי נולד בבפו שביפן והגיע לארה"ב בגיל 10. הוא דובר יפנית ואנגלית, אך האנגלית שבפיו אינה מושלמת. כשנשאל אם אמר את המשפט השיב לא.

"אמרתי שאני כבר לא עוסק בהנדסה. זה הכל. וגם אם הייתי, כששוכרים אותך, אתה מחויב לחתום על מסמך, חוזה שאוסר עליך לגלות שום דבר במהלך ואחרי העסקתך. לזה התכוונתי".

"זה היה נשמע כאילו הייתי מעורב בעבר בביטקוין ונראה כאילו אני כבר לא מעורב. זה לא מה שהתכוונתי. אני רוצה להבהיר את זה", אמר.

כתבת ניוזוויק, לאה מקגראת גודמן, שחקרה את הסיפור במשך חודשיים, אמרה לאי-פי: "אני עומדת לחלוטין מאחורי הדברים שלי עם נקמוטו. לא היה כל בלבול בנוגע להקשר של שיחתנו והאישור שלו של מעורבותו בביטקוין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ