גרמניה תחקור אם האמריקאים צותתו למרקל

התובע הכללי הודיע היום על פתיחת חקירה רשמית בעקבות מסמכי ה-NSA שהדליף סנודן בשנה שעברה; הדר שפיגל: הקאנצלרית עדיין זועמת על הריגול

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

התובע הכללי בגרמניה הודיע היום (רביעי) כי יפתח בחקירה רשמית של הטענות לפיהן סוכנות הביטחון הלאומי האמריקאית (ה-NSA) ריגלה אחר מכשיר הטלפון של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. התובע, הרלד רנגה, הודיע לוועדה משפטית של הבונדסטאג‎ על הכוונה לפתוח בחקירה

זוהי הפעולה הרשמית הראשונה של הממשלה הגרמנית בעקבות הגילויים שנחשפו במסמכים שהדליף אדוארד סנודן, והיא מגיעה בעקבות שני הליכי בדיקה שבהם פתח משרד התובע הפדרלי, האחד סביב הגילויים של הריגול הנרחב שבוצע אחר אזרחי גרמניה, והשני סביב הטענות לריגול אחר הטלפון של מרקל.

החקירה נפתחה לאחר הרבה לחץ חיצוני על התביעה לפתוח בחקירה רשמית. בדר שפיגל ציינו כי בשבועות האחרונים נמתחה ביקורת על התובע מפני שלא נפתחה חקירה רשמית. אבל, בחודשים האחרונים המשרד קיבל סיוע מועט בלבד ממשרד הקאנצלרית, משירות הביטחון הגרמני (ה-BND) ומהמשרד הפדרלי להגנה על החוקה.

קנצלרית גרמניה מרקל והטלפון שלה

גם במשרד התובע הכללי הפדרלי היו שהביעו חששות לגבי סיכויי התביעה. זאת מאחר שהאמינו שארה"ב לא תשתף פעולה עם החקירה. במשרד אפילו לא היו בטוחים מי צריך לעמוד במוקד החקירה - אובמה, ה-NSA או אפילו סנודן, אבל שר המשפטים הגרמני, הייקו מאס, אמר כי לא הופעל כל לחץ על התביעה. למעשה, מציינים בדר שפיגל, כי קיימת תמיכה רחבה במערכת הפוליטית בהליך החקירה, וגם מרקל עדיין זועמת על הריגול.

הגילויים שהתפרסמו בשנה שעברה על הציתותים הנרחבים של ארה"ב בגרמניה, ובעיקר הציתות לטלפון הנייד של מרקל, עוררו את המחלוקת החריפה ביותר בין שתי המדינות בעשר השנים האחרונת. על פי המסמכים שנחשפו בשנה שעברה גרמניה לא נחשבה מטרה ראשונה במעלה, אך לפי הדירוג של ה-NSA היא היתה באמצע רשימת העניין של הסוכנות לצד צרפת ויפן אך לפני איטליה וספרד.

לאחר הגילויים, הבית הלבן הבטיח להפסיק את הריגול אחר מרקל, אבל בכיר ב-NSA בגרמניה אמר ל"בילד אם זונטאג" כי לאחר מכן עברה הסוכנות לרגל אחרי שרים במדינה. "קיבלנו פקודה לא להחמיץ אף פרט מידע, מאחר שאיננו יכולים יותר לעקוב ישירות אחרי התקשורת של הקאנצלרית", ציטט אז העיתון את דברי הבכיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ