ויקיפדיה מחריפה את המאבק בעריכה בתשלום

אחרי שאיימה בתביעה על חברה שהציעה שירותי עריכה ואף מחקה 250 חשבונות עורכים, האנציקלופדיה החופשית דורשת שקיפות מעורכים מטעם

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

כותבי ערכים בתשלום בוויקיפדיה יידרשו להצהיר באופן פומבי על עריכותיהם, כך החליטו העורכים באנציקלופדיה החופשית. ההחלטה מגיעה אחרי שורה של צעדים שנקטו בוויקיפדיה כדי להילחם בתופעה של עריכה מטעם.

קרן ויקימדיה מסרה כי בעקבות השינוי בתקנון השימוש, כותבים בתשלום יהיו מחוייבים להצהיר על העריכה בדף המשתמש שלהם, בעריכה עצמה, או בדף השיחה של הערך.

יו"ר ויקימדיה ישראל, איציק אדרי, ציין כי ויקיפדיה ישראל העבירה עוד קודם לכן נהלים מחמירים אף יותר. לפי הנהלים בוויקיפדיה העברית על עורך בתשלום לציין את הערכים שכתב בתשלום הן בדף השיחה והן בדף המשתמש וכן נאסר על עורכים בתשלום לפנות בצורה יזומה ולהציע את שירותיהם. כמו כן נאסר על עורכים בתשלום להשתתף בהצבעות קהילה.

לוגו ויקיפדיה

"היום, אנחנו עושים שינוי חשוב בתנאי השימוש שלנו במטרה להבהיר ולחזק את האיסור על כתיבה לא מזוהה בתשלום בוויקיפדיה", אמר ג'ף בריגאם, היועץ המשפטי של קרן ויקימדיה. "כתיבה בתשלום יכולה לאיים על אמונם של המתנדבים ולהשפיע על הניטרליות והאמינות של ויקיפדיה".

יאן־בארט דה וירט, יו"ר קרן ויקימדיה העולמית, אמר בשיחה עם הארץ בתחילת החודש כי הפעילות הזו מקשה על המשימה החשובה ביותר של האנציקלופדיה כיום - לגייס ולשמר עורכים.

לפעמים מדובר ביוזמות מקומיות של עובדים בארגונים ותאגידים, ולעתים אלה ניסיונות מכוונים להטות ערכים ועובדות באופן הנוח לתאגיד או ארגון מסוים. באחד המקרים המפורסמים ביותר, קרן ויקימדיה אף איימה בתביעה על חברת Wiki־PR, חברה יחצ"נית מטקסס שהציעה שירותים כמו עריכה בעת משברי יחסי ציבור. "האם אתה זוכה ליחס לא הוגן בוויקיפדיה? צוות עריכת החירום שלנו יסייע לך לצלוח מצבים רוויי מחלוקות", נכתב באתר החברה. לבסוף, אסרה ויקיפדיה על עובדי Wiki־PR לבצע כל עריכות באתר, ואף חסמה את כניסתם של 250 עורכים מטעמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ