גולשים פרו פלסטינים שוב מפיצים תמונות מסוריה ועיראק

תמונות של ילד הרוג מבעקובה וילדה מכוסה בדם מחאלב מופצות בטוויטר לצד תמונות מסבבי לחימה קודמים ברצועת עזה

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

מבצע צוק איתן שנפתח הלילה (שני), וההסלמה שקדמה לו שוב מסעירים את הגולשים ברשתות החברתיות, ופייסבוק וטוויטר מוצפות בעדכונים מישראל ובתמונות מרצועת עזה. אבל בבי-בי-סי מציינים כי בדיוק כמו בסיבובי ההסלמה הקודמים מתברר שהתמונות שמגיעות מעזה לא תמיד עדכניות במיוחד, ולעתים אפילו לא צולמו בעזה, גם אם המפיצים טוענים שהן צולמו בסבב הלחימה של הימים האחרונים.

ואכן, מבדיקה של תמונות שמופצות בתגיות הרלוונטיות כמו #GazaUnderAttackבאמצעות כלי השוואת התמונות של גוגל מתברר כי חלק מתמונות התקיפות קיימות ברשת כבר שנים רבות. חלקן צולמו בעזה בסבבי הלחימה הקודמים ברצועה, כמו למשל תמונה של ילד שאיבד את הוריו, על פי השיתוף, אך היא צולמה ב-2012. בנוסף אפשר למצוא תמונות שצולמו גם בסבבי לחימה קודמים כמו במבצע עופרת יצוקה ב-2009.

למעשה, חלק מהתמונות הקשות ביותר, כמו אלה של ילדים הרוגים או של ילדה מכוסה בדם, צולמו במקומות כמו סוריה או עיראק. אותה ילדה צולמה למעשה בחאלב לאחר פיצוץ של חבית חומר נפץ שהושלכה ככל הנראה ממסוק של המשטר הסורי. תמונה אחרת של אם המחבקת את בנה המת בחדר המתים צולמה בעיראק ב-2007. הילד נהרג מאש חמושים בבעקובה.

אם מחבקת את בנה שנהרג בעיראק ב-2007. צילום מסך: מטוויטר, צילום מקורי אי-פי

המחזור של תמונות וסרטים אינו ייחודי רק לפלסטינים, וגם גולשים ישראלים משתפים תמונות וסרטונים ישנים. אחד מהם למשל הסביר שהוא העלה סרטון של יירוטי רקטות מ-2012 כדי להזכיר מה התחושה.

אותו רצון, להבהיר גם למי שלא נמצא כרגע תחת איום ישיר של רקטות את התחושה, הוביל רבים להפיץ ברשת את אפליקציית צבע אדום, שנוצרה כבר ב-2012. לדברי יוצריה, דף הפייסבוק שלה זכה ל-600 לייקים ביום אחד השבוע.

יוצריה מסבירים כי היא "מהווה כלי הסברתי שיאפשר לכם לחוות את שגרת חייהם העגומה של תושבי הדרום. האפליקציה תאפשר לכם לקבל התראות צבע אדום בזמן אמת ישירות לאייפון שלכם. בנוסף תוכלו לקבל עדכונים שוטפים על שיגורים, נפילות וארועים ביטחוניים באזור הדרום". עם זאת, הם מזכירים שלא מדובר באפליקציה רשמית ולא כדאי להסתמך עליה לקבלת מידע עדכני על ירי רקטות.

אפליקציה נוספת שנועדה לווב מנסה להמחיש גם למי שנמצא רחוק את החווייה של אנשי עוטף עזה שצריכים להגיע למרחבים מוגנים תוך 15 שניות. האפליקציה באתר lifeunderfire.com שבנה בן לאנג, שעליה נכתב בגיקטיים, בסך הכל סופרת לאחור 15 שניות, ובסוף מופיעה הכתובת:"במשך 12 שנה, למיליון אזרחים ישראלים יש 15 שניות למצוא מקלט מהתקפות הטרור של רקטות החמאס".

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ