ורד שביט עונה למגיבים בנושא המוות בעידן הדיגיטלי

לכל אחד יש דרך משלו להתמודד עם המורשת הדיגיטלית שלו, הוא רק צריך להבהיר מה היא. וגם אם לא עשה זאת, קרוביו צריכים למצוא את הדרך הנכונה בשבילם להתמודד איתה

ורד שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ורד שביט

התגובות לכתבה על המדריך להתמודדות עם המוות בעידן הדיגיטלי לימדו אותי כמה דברים על האופן בו תופסים את המפגש בין טכנולוגיה למוות ופרטיות. והן לימדו אותי כמה הן עשויות להיות רחוקות לעתים מהמצב בשטח.

1. אנשים חושבים שלכולם יש מה להסתיר וכולם משתמשים באופן שוטף בזהויות בדויות לשם כך, והסיבה היחידה שכולנו משתמשים בסיסמאות היא כדי להסתיר דברים ואין להיכנס לחשבונות האלו גם לאחר מותנו.

לכולנו יש ססמאות פשוט כי ככה העולם הזה מתנהל: אי אפשר לפתוח חשבון מקוון בלי שם משתמש וסיסמה. זה עוד לא בהכרח אומר שיש לך מה להסתיר בחשבון הזה, או שזוהי זהות בדויה שלך.

לכולנו גם יש מפתחות לדירות שלנו או לבתים שלנו. זה עוד לא אומר שיש לנו בהכרח מה להסתיר מאחורי הדלת, או שאנחנו מצפים שאוהבינו לא ייכנסו אלינו הביתה לאחר מותנו.

ורד שביטצילום: דניאל צ'צ'יק

2. אנשים מאמינים שכל מה שאנשים אבלים רוצים לעשות זה להפר את הפרטיות של המת או המתה לאחר המוות, לחטט ולבלוש. נראה שאף אחד מהמגיבים לא עצר לרגע כדי לחשוב:

מה לגבי מקרים של מוות של קטינים? האם גם אז הוריהם אמורים לא להיכנס לחדר שלו או שלה? ומה ההבדל בין הכניסה לחדר כדי לנצור את כל מה שהם עשו, לבין להיכנס למחשב, לטלפון ולחשבונות המקוונים כדי לנצור את כל מה שהוא או היא יצרו דיגיטלית?

מה במקרים של עסק שנוהל מכתובת המייל של האדם שמת? האם גם אז בני המשפחה אמורים לתת לעסק להתמוטט או ללקוחות להישאר בלא מענה, ואפילו בלי עדכון לכל רשימת התפוצה, כדי שהלקוחות שלו ידעו מה קרה?

3. אנשים חושבים שכולנו מאוחדים ברצון שאיש לא ייכנס לכל החשבונות שלהם באופן גורף לאחר מותם, ושהרצון הזה הוא מובן מאליו ושהמשפחה האבלה צריכה לדעת אותו.

ובכן, אם לכם באופן אישי חשובה הפרטיות שלכם גם לאחר מותכם, זה בסדר גמור, אתם רק צריכים ליידע אנשים אחרים בכך: תשאירו מכתבים שיימצאו לאחר מותכם, תדברו על זה בעודכם בחיים, תעדכנו, תשאירו הנחיות בהתאם - אבל אל תצפו שינחשו את זה.

אל תניחו שבגלל שאצלכם זה ככה, אז ככה זה אצל כולם. זה ממש לא: יש אנשים שיודעים שהכניסה לחשבונות המקוונים שלהם לאחר מותם תעניק לאוהביהם ולוּ טיפת נחמה לאחר מותם, והם שמחים לתת אותה למי שנשאר אחריהם. ויש אנשים שמאמינים שאם הם כבר מתו, אז זה לא משנה להם יותר.

בדיוק כמו שלכם זה מובן מאליו שאין להיכנס לחשבונותיכם לאחר המוות - לאנשים אחרים מובן מאליו משהו אחר. אתם מוזמנים לעיין בתוצאות הסקר שערכתי בשנה שעברה (בשיתוף פעולה עם הבלוגים 'חדר 404' ו'מדע אחר'). למשל בתשובות לשאלה מה צריכה להיות ברירת המחדל של הספקיות אם הנפטר/ת לא השאיר הנחיות. תראו שלא רק שלא כולם חושבים כמוכם, אלא אפילו שרוב הנשאלים לא חושבים כמוכם.

אל תשפטו אדם לפני שתגיעו למקומו: אם חס וחלילה יקרה לכם אסון ומישהו יקר לכם ימות לפתע, רק אז תוכלו לדעת מה באמת תרגישו לגבי החשיבות של המורשת הדיגיטלית שלו עבורכם. עד אז, אתם מוזמנים לסיפורים האישיים שאני מרכזת כאן בבלוג כדי להמחיש את הנקודה.

מנסיוני האישי אני יודעת שאפשר להיכנס למורשת הדיגיטלית של אדם לאחר מותו באופן מבוקר ומסויים בלבד, באופן מכובד ומכבד. ויש כמובן עוד דרכים רבות ושונות לעשות זאת, שהן טובות באותה מידה ואולי אפילו יותר - כי זו הדרך שמתאימה לכם.

אחד הדברים שאני פועלת להעלאת המודעות אליהם הוא הצורך בניהול העיזבון הדיגיטלי והמורשת הדיגיטלית שנשאיר אחרינו - ולא כי יש לנו מה להסתיר, אלא כי זה המעשה האחראי לעשותו. בכוונה לא התייחסתי לכך בחוברת כי זה מסר שפונה לקהל אחר, בנסיבות אחרות. אם יש דבר אחד שאני יכולה להגיד באופן חד משמעי כיום, אחרי השנים שבהן אני עוסקת בתחום, הוא שאין תשובה אחת נכונה. זה נושא רגיש שעלול להיות סבוך וטעון ואין פיתרון אחד שנכון לכולם. יש רק את הפיתרון שנכון לכם באופן אישי. לכן אני כל כך ממליצה לנהל את המורשת הדיגיטלית בעצמכם ולא להיות תלויים במדיניות ובחקיקה, שטיבם להשתנות, אם אנחנו בכלל יודעים מהן. אם אתם כבר מבינים את החשיבות שבכך, אתם יכולים כבר עכשיו לעשות כמה דברים:

1. לנהל את העיזבון והמורשת הדיגיטלית שיישארו אחריכם. כי אין תשובה אחת שנכונה לכולם - יש רק את התשובה שנכונה לכם.

2. להשאיר הודעות שיישלחו לאחר המוות: או מיד לאחריו או במועדים עתידיים: בחלוף פרק זמן מסוים, ביום ההולדת העגול הבא וכו'.

3. להנציח את עצמכם ולהשאיר הנחיות לביצוע לאחר המוות: אם יש שיר שהייתם רוצים שיושמע בלוויה שלכם, אם יש הוראות לטיפול בחיית המחמד שחשוב לכם שיועברו הלאה ועוד.

פורסם לראשונה באבק דיגיטלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ