כתב אישום נגד אדם שהסית לאלימות נגד ערבים בפייסבוק

ליאור כהן מבאר שבע פתח דף בשם "ערבי גבר זה ערבי בקבר" וקרא לגולשים "לזיין ולפוצץ כל ערבי שצץ לכם מול הפנים"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד תושב באר שבע שהקים דף פייסבוק בשם "ערבי גבר זה ערבי בקבר", בגין עבירות של איסור פרסום, הסתה לגזענות והסתה לאלימות או לטרור. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין אישר את הגשת כתב האישום, שמצטרף לשורה של כתבי אישום דומים שהוגשו בחודשיים האחרונים נגד אזרחים שפתחו קבוצות בפייסבוק שקראו לפגוע בערבים.

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד עינת נהון-אפרתי, ליאור כהן, בן 22, פתח קבוצה בפייסבוק בעקבות חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים בגוש עציון בחודש יוני, במטרה לפרסם כותרות ודעות מסיתות נגד ערבים, תוך כדי קריאה להתאגד ולבצע פעולות אלימות נגדם.

באחד הפוסטים כתב כהן: "לכל מי שרוצה נקמה אנחנו פה כדי להגשים לכם אותה הצטרפו אלינו לזיין ולפוצץ כל ערבי שצץ לכם מול הפנים!!!". במקרה אחר שיתף הנאשם תמונה של ערבי פצוע וכתב: "זה מה שאנחנו צריכים לעשות לכולם!!". בתגובות על התמונה החל דו שיח בין שני גולשים, כדי להתאגד ולבצע מעשה נקמה אלים בערבים. אחד כתב: "זה הרעיון פה אחי לאסוף כמה שיותר אנשים לקבוע מקום ושעה ולהתחיל לרסק להם את הצורה בכל מקום". אחר השיב: "אני בפנים". בהודעה אחרת נכתב: "צריך להוסיף כמה שיותר אנשים ופשוט לצאת אליהם!! בואו נתאחד ולא רק בפייסבוק!!!!".

פעילי ימין מוחים נגד הפגנה למען השלום בכיכר רבין, על רקע מבצע צוק איתןצילום: תומר אפלבאום

בהודעותיו של כהן הוא אמר כי כוונתו לעשות הכל כדי שערבים יבינו כי המדינה היא מדינת היהודים ומקומם לא כאן. בהודעה אחרת שכתב לפני שנסגרה הקבוצה הסביר: "יהודים יקרים זה כבר לא הפעם הראשונה או השנייה וגם לא השלישית שקורה אירוע אלים כלפי אחינו וחברינו צריך לעשות לזה סוף ולא לסתום את הפה ואחרי 3 ימים לשכוח מזה ולהמשיך לחיות צריך, להכניס בהם פחד שהם לא ירצו להסתובב לנו ברחובות אני יודע שהמשטרה המדהימה שלנו תנסה לעצור אותנו ואני מאמין שיהיו מעצרים, אבל אנחנו נעשה הכל אבל הכל בשביל להסביר לאט ובעדינות שזאת לא הארץ שלהם זו ארץ ישראל מדינת היהודים!!". חברת קבוצה ענתה לדבריו וכתבה: "המהפכה תגיע רק מהאזרחים! נמאס מפוליטיקאים ערבים ומשטרה של מושחטים [כך במקור] עם חצאיות. הכח עובר לידיים שלנו!!!!"

בפרקליטות מציינים כי הודעותיו של כהן זכו לצפיות רבות, ונרשמו אליו כ-2000 חברים, זאת בדומה לדף הפייסבוק של "כנופיית אל יהוד" שנגד מקימה הוגש גם כן כתב אישום בחודש האחרון, שם נכחו בדף הפייסבוק כ-3000 גולשים. גם במקרה של כנופיית אל יהוד הקבוצה נפתחה אחרי רצח הנערים, וכתב האישום ייחס לנאשם, תושב ערד, עבירות של איסור פרסום, הסתה לגזענות, הסתה לאלימות או לטרור, ופגיעה ברגשי דת. בעקבות ריבוי המקרים של הסתה וירטואלית התנהלו כמה חקירות ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433. במשטרה הביעו דאגה מהודעות ההסתה הרבות ברשת, שנשמעו לאחר חטיפת הנערים ונמשכו גם בזמן מבצע צוק איתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ