דעה |

מה אפשר לעשות כדי להילחם באירועים כמו דליפות תמונות העירום?

הצפנות, ססמאות מורכבות ושאר אמצעי אבטחה יכולים אולי לעזור, אבל גם המדינה יכולה להתערב ולחייב שירותי רשת לדווח על פריצות ועל ניסיונות גישה למידע שלנו

יהונתן קלינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן קלינגר

אירוע דליפת תמונות העירום של מיטב השחקניות והדוגמניות הלילה (שני) באתר 4Chan אינה אירוע אקראי ומוזר. לא מדובר במקרה המוזר שבו האקר אחד חודר לטלפון סלולרי של אדם מסוים או למקרה שבו מושתלות מצלמות סתרים בביתו של ידוען כזה או אחר. האירוע שהתרחש היום הוא אירוע סייבר לכל דבר. מדובר על מתקפה מתוכננת, בה הפורצים שמרו למשך תקופה ארוכה תמונות ששלפו ממערכות מסוימות, ואשר שחררו את כולן בתאריך אסטרטגי.

למי שלא קורא את אתרי הרכילות בשביל המאמרים, נתמצת את הנושא: אמש, במתקפה מתוכננת היטב, פורסמו עשרות תמונות עירום מביכות ביותר של מיטב השחקניות והדוגמניות, כמו ג'ניפר לורנס קייט אפטון. הסברה, נכון לעתה, היא שמדובר על פריצה מתוכננת לשירותי iCloud של חברת Apple. אולם, דרך הפריצה אינה חשובה. מה שחשוב הוא שברגע מתוכנן ומתוזמן, פורסמו כל התמונות שהועלו על ידי הידועניות.

אכן, הדרך היחידה להמנע מהפצת תמונות עירום שלך ברשת היא לא לצלם אותן. אולם, גם אם צילמת, וגם אם הסכמת לכל זה, דליפה שלהן היא משהו שקורה מעת לעת בגלל תקלות או בגלל מתקפות מתוכננות. אבל: מתקפה מתוכננת שבה לא רק אדם אחד הוא הקורבן אלא מספר יוצרים שונה מראה שהאירוע הזה הוא לא פחות מאירוע סייבר שיש לקחת בחשבון.

לא תמיד כשדולף מידע אתה יודע את זה. בדרך כלל, לא מודיעים לך, ואם מישהו פרץ לך לחשבון והעתיק את המידע, אז אין שום סיבה שתדע את זה עד שפורסמו התמונות המביכות או הסודות המסחריים שלך.

זו בדיוק הסיבה מדוע כנראה, במקרה שלנו, המדליפים יכלו לשבת בשקט מספר חודשים ולאסוף תמונה אחר תמונה, רק כדי להדליף ביום הנכון את כל התמונות במתקפה מתוזמנת.

יש שתי דרכים להמנע ממקרים כאלו, שאינן "אל תצטלם בעירום" או "אל תשמור סודות מסחריים". הראשונה היא לקדם חקיקה של חוק שתאפשר לכל אדם לקבל דיווח על אירועי אבטחת מידע. השניה היא לחייב את ספקיות האחסון ליידע אותך על השימושים שנעשים במידע שלך, על מי ניגש אליו בכל עת.

הבעיה היא ששתי הדרכים האלו תחייבנה אחריות מצד המשתמשים, מה שכנראה לא קיים כאשר הם מצטלמים בעירום.

עו"ד יהונתן קלינגר הוא היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות

פרסומת בכיכובה של קייט אפטון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ