"סוני-גייט": פרשנות |

ההאקרים נתנו לסוני סולם כדי שתוכל ליפול לקרשים

יש הבדל גדול בין פריצה למחשבי חברת ענק לתרחיש האימים של פיגועים בבתי קולנוע, ורבים מתחילים להאשים את סוני בהתקפלות מבישה

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

הודעתה של סוני בלילה שבין רביעי לחמישי הנחילה ניצחון חסר תקדים לצפון קוריאה ולקבוצת ההאקרים, שעל פי דברי בכירים בממשל האמריקאי, עובדים בעבורה, אם כי יש לא מעט הטוענים שהראיות הממשיות הן קלושות. הקבוצה ביצעה משהו שכבר אינו כה חריג - היא פרצה לרשת של חברת ענק וחשפה מידע פנימי מסווג. אבל זה היה מספיק כדי להוריד את החברה לברכיים, ולהוביל להפסדים של מאות מיליוני דולרים ופגיעה תדמיתית קשה. אפקט הדומינו פעל כשבוטלו גם הקרנות התחליף, בדמות הסרט "טים אמריקה", שלועג לצפון קוריאה.

כעת סוני חוטפת ביקורת קשה על כך שהיא נכנעה לטרור של ההאקרים. לזכותה יצוין כי לפניה כבר התקפלו רשתות בתי הקולנוע הגדולות בארה"ב, והסיבה נראית כבדת משקל: איומים בפיגועים בנוסח 11 בספטמבר שיבוצעו כנגד כל בית קולנוע שיקרין את הסרט. השילוב בין תקיפות סייבר לתקיפות פיזיות אינו תסריט בדיוני, אבל לארה"ב - לפחות כרגע - אין כל ראיות שתומכות בכך. עם זאת, האיומים סיפקו סיפקו לסוני ולחברות שנקלעו לצרה הזאת עמה את התירוץ המושלם לסגת, בתקווה שהפרשה תסתיים סוף סוף.

צפון קוריאה השקיעה בעשור האחרון מאמצים רבים בטיפוח זרוע הסייבר שלה, למרות המצב הנחשל של המדינה. ועל פי דיווחי עריקים, היא מחפשת כשרונות כבר בכיתות נמוכות יחסית. כמה מומחי סייבר מאמינים שהיא גם נעזרה בקבוצות שפועלות מחוץ למדינה. עם זאת, למרות הנזק האדיר שהקבוצה הצליחה לגרום לסוני, צריך לזכור שמדובר בהאקרים, לא בקוסמים, ויש הבדל בין פריצה למחשבי חברה לבין פיגועים בבתי קולנוע.

מתוך כרזת הסרט ראיון סוף

האקרים הם בסופו של דבר אנשים שמבינים טכנולוגיה לעומק ויודעים למצוא ולנצל חולשות טכניות מובנות במערכות שונות (או להשתמש בכלים שאחרים יצרו לצורך זה). במקרים רבים מדובר ב"פרצות", באנשים שעומדים מאחורי הטכנולוגיה - למשל תיקיית הססמאות הלא מוצפנת של סוני, ששמה היה כמובן Passwords.

אמנם, בעבר כבר אירעו פגיעות במערכות קריטיות כמו במקרה של סטוקסנט או בתקיפות של בנקים ומוסדות בדרום קוריאה ושל חברות הנפט במפרץ הפרסי (שיוחסו לאיראן), שם נמחק מידע מעשרות אלפי מחשבים. גם התוקפים של סוני השתמשו בין היתר בכלים דומים. אבל, מכאן ועד ביצוע פיגועים "בנוסח ה-11/9" - המרחק גדול.

גם היום, ברוב המקרים, לשם ביצוע פיגוע צריך אנשים נחושים עם נשק כלשהו בשטח שיהיו מוכנים להקריב את עצמם. ואם להאמין לממשל האמריקאי, כאלה לא היו: לפי הודעת המשרד להגנת המולדת בארה"ב, לא היה כל מודיעין שתומך באיומים של ההאקרים. כל אחד יודע שגם אנשי מודיעין טועים לפעמים, אבל במקרה הנוכחי הראיות היו קלושות.

בטוויטר היו שקראו לסוני להפיץ את הסרט בחינם ברשתות שיתוף קבצים, והחברה סופגת ביקורת מכל הכיוונים. לפחות קולנוע אחד בארה"ב מתכנן להקרין במחאה סרט אחר על צפון קוריאה. אבל, כשעוד סרט של סטיב קארל על צפון קוריאה נגנז בעקבות האירועים עוד לפני שהחל בצילומים, נראה שההאקרים ניצחו את הוליווד בסיבוב הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ