רוצים לעשות מעשה טוב? גבו להם את הקבצים

זכרונות יקרים של בני משפחה וחברים עלולים להיעלם לצמיתות פשוט כי הם נמצאים רק על מכשיר אחד ואין להם גיבוי. אז לפני שיהיה מאוחר מדי, עזרו להם לשמור אותם

ורד שביט
אבק דיגיטלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ורד שביט
אבק דיגיטלי

לאנשים שאתם מכירים קרה אסון ומת עליהם אדם אהוב, ואתם רוצים לעזור אבל לא יודעים מה להגיד, מה לעשות? אז הנה יש לי רעיון בשבילכם: תגידו להם לגבות. לגבות? מה פתאום לגבות? מה קשור לגבות? ועוד עכשיו? כן! (ואם אפשר עוד לפני)

רק לאחרונה עם מותה של ענת דולב, ביקש בנה, דן קוך, עזרה בהשבת מכשיר הטלפון הגנוב שלה, ובו תמונותיה האחרונות. קוך הוא האחרון בשורה ארוכה של אנשים שגילו שתמונות, קבצים ותכתובות חשובות של יקיריהם נעלמו עם מכשירים.

ענת דולב. הגישה את תוכניתה עד ליום חמישי האחרוןצילום: דוברות רשות השידור

כך קרה באוגוסט 2014 למרים ספראי, אמו של מולי (שמואל) ספראי, שגם מכשיר הטלפון שלה נגנב, ובו תמונותיו האחרונות. כך קרה גם לרוני להב וידרה, אלמנתו של יובל וידרה, שנאלצה לבקש עזרה בהשבת מכשיר האייפד שנגנב ובו סרטוני וידאו אחרונים שלו עם בנם, ללא גיבוי. זה קרה גם לצח כהן, שביקש ביולי 2013 עזרה בהשבת מכשיר הטלפון של אחותו נוי שנגנב במהלך השבעה ולעוד רבים אחרים.

לכן צריך לגבות, ועכשיו. כי קרה להם אסון, והם לא חושבים על זה בעצמם, בטח לא כרגע - בשביל זה אתם שם. זכרונות יקרים עלולים להיעלם לצמיתות, באופן בלתי הפיך, פשוט כי הם נמצאים רק על מכשיר אחד ואין להם גיבוי: תציעו, בעדינות, לגבות, את כל התמונות, הוידאו והזכרונות שאין להם תחליף. כל מה שנמצא רק במכשיר אחד שעלול להתקלקל או להיגנב: סמארטפון, טאבלט, לפטופ, מחשב.

תציעו לגבות בענן, תציעו לגבות על הארד דיסק נייד. רוצים ממש לעזור? תביאו אתכם את הכבלים המתאימים. תבררו בשבילם איך עושים את זה עם המכשירים הספציפיים שיש ברשותם. אולי זה תלוי מכשיר, אולי זה תלוי מערכת הפעלה.

כשראיינתי מנהל מעבדת שחזור הוא סיפר שמגיעים אליו אנשים עצובים ומבקשים שישחזר ממכשירים שנגנבו מאנשים שכבר אינם, והוא נאלץ להסביר להם שזה לא עובד ככה. כשקורה אסון יש כל כך הרבה כאב שאין לנו מה לעשות לגביו ואין לנו איך להקל עליו - בואו לפחות נקל איפה שכן אפשר ונוודא שחומרי הגלם של הזכרונות יישמרו.

זו גם הסיבה שאני אומרת שמטפלים ואנשי מקצוע כמו עובדים סוציאלים, פסיכולוגים, קצינות נפגעים, מתנדבי עמותות ועוד אנשים שמספקים ליווי ותמיכה לאחר מוות צריכים לעבור הכשרה לגבי ההיבטים הדיגיטליים הנלווים למוות כיום - כדי שיהיה מי שיגיד לאבלים: תגבו.

פורסם לראשונה באבק דיגיטלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ