מנוע החיפוש יכול לדעת לפניכם שיש לכם סרטן

חוקרים במיקרוסופט גילו כי במקרים מסוימים ניתן לגלות אנשים הסובלים מסרטן בלבלב אך ורק על פי התסמינים שהם מחפשים במנוע החיפוש. המחקר עצמו מעלה לא מעט סוגיות אתיות בנוגע לפרטיות החולים

ג'ון מארקוף, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ון מארקוף, ניו יורק טיימס

חוקרים בחברת מיקרוסופט הוכיחו כי במקרים מסוימים ניתן לזהות משתמשי אינטרנט שסובלים מסרטן בלבלב, אפילו מבלי לקבל מידע על האבחנה שלהם - זאת באמצעות ניתוח של מדגמים גדולים של מחרוזות חיפוש. המדענים ד"ר הורביץ וד"ר ריאן וייט ממיקרוסופט, וג'ון פאפאריזוס, בוגר אוניברסיטת קולומביה, אמרו שהם מקווים כי עבודתם תוביל לגילוי מוקדם של סרטן. מחקרם התפרסם ביום שלישי ב–Journal of Oncology Practice.

"שאלנו את עצמנו: 'אם למשל נשמע לחישות של אנשים ברשת, האם זה יהווה רמז או הוכחה מוצקה לכך שמשהו קורה?'", סיפר ד"ר הורביץ.

החוקרים התמקדו בחיפושים שבוצעו ב"בינג", מנוע החיפוש של מיקרוסופט, ואשר מהם ניתן היה להבין שאצל מישהו אובחן סרטן בלבלב. משם, הם עבדו לאחור וחיפשו את השאלות הראשונות שהיו יכולות להראות כי המשתמש בבינג סובל מתסמינים לפני שקיבל את האבחנה. החיפושים האלה, לטענת החוקרים, יכולים לשמש אותות אזהרה.

הסיכוי של הסובלים מסרטן בלבלב לשרוד מעבר לחמש שנים נמוך ביותר, וגילוי מוקדם יכול להאריך את חייהם רק במספר קטן מאוד של המקרים. מהמחקר עולה כי בדיקה מוקדמת יכולה להגדיל את תוחלת חייהם ל–5%–7% מהאנשים, לעומת 3% כיום.

החוקרים דיווחו כי הצליחו לזהות בין 5% ל-15% ממהחולים בסרטן בלבלב. זאת עם שיעור זיהוי חיובי מוטעה נמוך ביותר של אחד ל-100,000 (כלומר זיהוי מוטעה של אדם בריא כחולה).

הנתונים שבהם השתמשו החוקרים הפכו לאנונימיים, כלומר, לא היו בהם כל סימני זיהוי כגון שמות משתמשים, כדי שאי אפשר יהיה להתקשר לאנשים שהציגו את השאלות ברשת.

הצעד ההגיוני הבא יהיה להבין מה לעשות עם המידע הזה. אחת האפשרויות תהיה הקמת שירות רפואי כלשהו שבו אפשר יהיה לרכז את כל החיפושים האלה כדי לאפשר למדענים לעקוב אחרי השאלות המהוות אותות אזהרה.

החוקרים סירבו להרחיב בפרטים, אך ידוע שד"ר וייט הוא כעת מנהל אגף המידע הרפואי בחטיבת "הבריאות והרווחה" שהוקמה לא מכבר במיקרוסופט.

החוקרים מודים כי קבלת נתונים רפואיים מהיסטוריית חיפושים ברשת היא עדיין תחום חדש במקצוע הרפואה. "אני חושב שהספרות הרפואית המרכזית מתנגדת למחקרים מהסוג הזה ולנתונים מהסוג הזה", אמר ד"ר הורביץ. "אנחנו מקווים כי זה יעורר שיחות מעניינות רבות".

זמינות של נתוני התנהגות רבים, המבוססים על שאלות פרטניות באינטרנט באמצעות מנועי חיפוש שמוצעים על ידי חברות כמו גוגל ומיקרוסופט, נחשבת זה שנים לסימן פוטנציאלי למידע הקשור לבריאות.

ב–2009 פרסמה גוגל מחקר, שבחן את הפוטנציאל של גילוי מוקדם של מגפות שפעת תוך התבססות על נתוני חיפושים באינטרנט. ואולם, התוצאות לא הצדיקו את התקוות שתלו בהן.

לאחרונה זכו חוקרים ממיקרוסופט להצלחה משמעותית כשבדקו נתונים סטטיסטיים של חיפושים באינטרנט וחקרו תגובות שליליות לתרופות מסוימות. ב–2013 הם גילו תופעות לוואי שעד אז לא היו ידועות של תרופות מרשם, עוד לפני שהתופעות האלה התגלו על ידי מערכת האזהרה של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA).

החוקרים בודקים ראיות הקשורות למגוון מחלות קשות. הם גם אמרו כי בניגוד לנתוני אינטראקציה בין־תרופתית, שעשויים להיות רבי ערך ל–FDA כפעמון אזהרה מוקדם, אפשר שנתוני אזהרת תסמינים יהיו זמינים כחלק משירות בריאות אינטרנטי רחב יותר, שחברה כמו מיקרוסופט עשויה להציע.

לידיעה ב"ניו יורק טיימס"

בדיקה לזיהוי סרטן השד בבית החולים בילינסון, ב-2012צילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ