פייסבוק מרחיבה את פעילות מרכז הסיוע למניעת התאבדויות לישראל

השירות יסייע למשתמשים לדווח על פוסטים אובדניים ויעזור לחבר אותם למוקדים של ארגוני סיוע ישראליים

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטה פייסבוק במנלו פארק קליפורניה
מטה פייסבוק במנלו פארק קליפורניהצילום: רויטרס
עודד ירון
עודד ירון

פייסבוק הודיעה היום (רביעי) על הרחבת הפעילות של מרכז הסיוע למניעת התאבדויות ברשת לישראל, ולמדינות רבות נוספות.

פייסבוק הקימה את המרכז לראשונה בשנה שעברה, אבל הוא פעל רק בארה"ב ובמדינות נוספות דוברות אנגלית. עכשיו הוא מתרחב למדינות ולשפות רבות נוספות. בישראל הרשת החברתית החלה לשתף פעולה עם עמותת ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) ועם עמותת סה"ר (סיוע והקשבה ברשת) כדי לסייע במקרים אובדניים.

במסגרת היוזמה, הרשת מציעה כלי שמאפשר לגולשים לדווח על פוסטים שמעלים את החשש שהגולש כלשהו עלול לפגוע בעצמו (לחצו למדריך להתמודדות עם פוסט אובדני). התהליך פשוט אך לא טריוויאלי. הוא מתבצע דרך תפריט הדיווח הרגיל על פוסטים, ודורש כמה שלבים כדי להגיע לאפשרויות הסיוע.

מאז ימיה הראשונים, האינטרנט התבררה כחרב פיפיות בכל הנוגע למקרי אובדנות. לא חסרים מקרים בהם אנשים הבחינו בנסיונות התאבדות, דיווחו לרשויות, לעתים בצד השני של העולם, והצילו חיי אנשים. מנגד תמיד היו גם מקרים הפוכים - כאשר קריאות מצוקה של אנשים בפורומים או ברשתות חברתיות נתקלו בלגלוג ואף בעידוד ובקנטור.

"כמו שהקהילה המקוונת מתפתחת, כך גם התקשורת הבינאישית המתרחשת במדיה החברתית, אשר יכולה להיות פלטפורמה לאלימות מילולית ובריונות ברשת", מסרה יפעת כהן בן שלוש, מנכ"לית עמותת סה"ר. "מצד שני, המדיה החברתית מציעה מקור תמיכה ומקום שבו ניתן לבטא מכאוב נפשי, ייאוש ומאבק. כך, הקהילה המקוונת הופכת לפלטפורמה חשובה למניעת התאבדות. כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לסייע במניעת התאבדות ולהיות קרן האור בתוך החשכה הממלאת את העולם של אנשים במצוקה".

גם לוויראליות של הרשת עלולה להיות השפעה מסוכנת, כפי שקרה כאשר סרטונים של התאבדותה של אשה זכו לתפוצה רחבה בשנה שעברה. "סיפור כזה מקפיץ אנשי מחקר וטיפול ואנשי שעוסקים במניעת אובדנות", אמר אז ל"הארץ" הפסיכולוג ד"ר יוסי לוי בלז, חבר סגל במרכז האקדמי רופין וחבר הנהלה בעמותת "בשביל החיים" שפועלת לסייע לסובלים ממצב אובדני ולמשפחות של מתאבדים.

"אנחנו חוששים מקופיקט – מתופעת החיקוי של מקרים כאלה. אנשים שנמצאים במשבר, אנשים במצב אובדני עלולים לראות בסיפור שכזה טריגר... אירוע כזה, בו רואים צעירה מתאבדת ומקבלת הד תקשורתי, בהחלט עלול להיות הטריגר האחרון שידחוף אנשים שנמצאים במצב פגיע להתאבדות. חיקוי שכזה נפוץ במיוחד בקרב צעירים בני נוער וצעירים אולם הוא יכול לקרות לכל מי שנמצא במשבר אובדני".

הכלי החדש מקל את החיבור בין הגולשים בפייסבוק למוקדי הסיוע של סה"ר וער"ן, בין דרך הצ'ט ובין אם באמצעות הטלפון. אבל גם אלה הם רק שתיים מהאפשרויות שפייסבוק מציעה. אם אתם חוששים שקיים סכנה מיידית לחייו פייסבוק ממליצה לפנות ישירות לגורמי הצלה.

במקרים אחרים פייסבוק מציעה למשל לפנות ישירות לגולש ולכתוב לו כי הפוסט שלו עורר בכם חששות, או לנסות לדבר עם חבר משותף שעשוי להיות קרוב יותר, פיזית או נפשית לחבר שנמצא במצוקה.

כאמור, התהליך של הדיווח פשוט, אבל הוא דורש כמה שלבים:

1. כאשר נתקלים בפוסט שמעורר אצלכם חששות יש ללחוץ על המשולש הפונה למטה בפינת הפוסט.

2. בשלב הבא צריך ללחוץ על הדיווח (report post)

3. לאחר מכן יש לבחור סיבה: אני חושב שזה לא צריך להיות בפייסבוק (i think that is shouldn't be on facebook)

4. במסך הבא פייסבוק תשאל מה הבעיה עם הפוסט. כאן יש לבחור באפשרות: זה מאיים, אלים או אובדני (threatening, violent or suicidal)

5. בשלב הבא יש לבחור ב"תוכן אובדני" (suicidal content)

6. רק עכשיו יוצא תפריט הסיוע למקרי אובדנות, ובו שצויינו, ובהן גם האפשרות לפנייה לסה"ר או ער"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ