רשימת אתרי האינטרנט המלאה של צפון קוריאה נחשפה

שינוי בהגדרות של שרת בצפון קוריאה אפשרה לראשונה למשוך את הרשימה המאוד קצרה של האתרים הקיימים בדיקטטורה המסוגרת

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און צופה בניסוי ירי טיל בליסטי מצוללת
מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און צופה בניסוי ירי טיל בליסטי מצוללתצילום: רויטרס
עודד ירון
עודד ירון

צפון קוריאה ידועה כאחת הדיקטטורות החשאיות ביותר בעולם. היא עד כדי כך חשאית עד שהיא נמנעת מפרסום של רשימת האתרים המלאה של המדינה. שלשום, עקב טעות בהגדרות של אחד משרתי ה-DNS שלה נחשפה הרשימה המלאה - על כל 28 שמות האתרים הקיימים במדינה.

שרתי DNS הם השרתים האחראיים לתרגום כתובות IP מספריות, שנוחות לקריאה למחשבים, לכתובות שמיות שנוחות לקריאה לבני אנוש. מה שקרה הוא שמישהו שינה (ככל הנראה בטעות) את ההגדרות של שרת צפון קוריאני כלשהו באופן שיאפשר לכל אחד לבצע בקשת Zone Transfer, כלומר לבקש את המידע על רשימת שמות הדומיין הזמינים בשרת.

פרויקט TLDR שאוסף באופן אוטומטי מידע על בקשות כאלה ביצע את הבקשה הדרושה וקיבל את הרשימה המלאה של האתרים. מתיו בריאנט, המפתח שעומד מאחורי הפרויקט, שיתף את הרשימה באתר GitHub, ומשם היא נפוצה לרדיט ולאתרי חדשות שונים.

מדובר כמובן ברשימה קצרה עד גיחוך של אתרים. "עכשיו יש לנו רשימה מלאה של שמות הדומיין של המדינה, ולמרבה ההפתעה (או שלא במפתיע), היא מאוד קטנה", אמר בראינט לאתר Motherboard.

זה לא קוריאה בלי קימצ'י. מתוך אתר הבישול cooks.org.kp

עם זאת, מרטין ויליאמס שמפעיל את הבלוג North Korea Tech ציין כי היא לא כוללת את רשימת האתרים ברשת הפנימית של צפון קוריאה - רשת שאינה מחוברת כלל לאינטרנט העולמי.

הרשימה כוללת בין היתר כמה אתרי חדשות, שכמובן מספרים על מעללי המנהיג העליון, קים ג'ונג און. אבל אפשר למצוא שם גם אתר של חברת הביטוח הממשלתית, אתר פסטיבל הסרטים הרשמי של פיונגיאנג. כמו כן, אפשר למצוא שם את cooks.org.kp - אתר מתכוני אוכל קוריאני; את Air Koryo - אתר למכירת כרטיסי טיסה; אתר ספורט ולא מעט אתרים שאינם נגישים מהמערב - לא ברור אם בגלל התעבורה הפתאומית שמגיעה אליהם או שהם סתם לא פעילים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ