רוצים לאמץ פיסת זבל חלל?

פרויקט אמנות חדש מנסה להפנות להאיר את הבעיה של הזיהום מעשה ידי אדם מחוץ לגבולות כדור הארץ, ומזמין אתכם להכיר מקרוב את מה שהן ודאי פיסות הזבל היקרות ביותר בהיסטוריה האנושית

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Suitsat-1
Suitsat-1צילום: NASA
עודד ירון
עודד ירון

עשרות מיליוני פיסות של זבל מעשה ידי אדם מסתובבות מסביב לכדור הארץ, ומסכנות את הלוויינים שעדיין פעילים, תחנת החלל וגם את השיגורים הבאים. פרויקט חדש מנסה לעורר תשומת לב לבעיה הזאת בדרך קצת שונה: הוא מזמין אתכם לאמץ פיסת זבל חללי.

על פי הערכת סוכנות החלל האירופית, ישנן 170 מיליון פיסות כאלו, קטנות מסנטימטר אחד (גדולות ממילימטר). רק 670,000 גדולות מס"מ, ורק 29,000 גדולות מ-10 ס"מ. התוצאות של פגיעה בפיסות הגדולות עלולה להיות קטסטרופליות, ובמהירויות האדירות שבהן החלקים הקטנים מסתובבים סביב כדור הארץ, גם הם עלולים לגרום נזקים קשים.

פרויקט Adrift שיצרו האמנים קת לה קוטור וניק ריאן מנסה לפתוח צוהר לאותו "עולם סודי של זבל חללי", וגם לתת פנים לחלקיקים שמרכיבים אותו, ולאפשר לכם לתקשר אתם באמצעות ה"אימוץ" של אחת (או יותר) משלוש פיסות זבל חללי. האימוץ הוא בעצם מעקב בטוויטר, קצת כמו שנעשה עם הגשושית פילאי שנחתה על כוכב שביט.

תוכלו לבחור לאמץ את אלפי החתיכות של Fengyun-1C, לוויין מזג אוויר סיני שהושמד באמצעות טיל נגד לוויינים בשנת 2007, אבל החלקיקים שלו עדיין מקיפים אותנו. לחלופין את Vanguard I, לוויין שארה"ב שיגרה ב-1958, והוא נחשב לחפץ הישן ביותר שעדיין נמצא בחלל ומקיף את כדור הארץ. פיסת הזבל האחרונה שמועמדת לאימוץ היא Suitsat-1, חליפת חלל משומשת שהפכה ללוויין מאולתר ב-2006.

בנוסף, האתר מציע סרטונים קצרים שבהם כל אחת מחתיכות הזבל החללי מספרת קצת על קורותיה. כאן, הניסיון להאניש את פיסות הזבל החללי בבריטית רהוטה נשמע כמעט מגוחך לפרקים, אבל המסר עובר. למבט יותר כולל על התופעה יש גם סרטון תיעודי קצר שאפשר לצפות בו באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ