האקרים תקפו סוכנויות ממשל בסעודיה; החשד: איראן אחראית

אלפי מחשבים בסוכנות לתעופה אזרחית בסעודיה נמחקו בתקיפה שפגעה גם בחמישה יעדים נוספים ברשת המחשבים הסעודיים

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

האקרים בשירות מדינה זרה תוקפים בשבועיים האחרונים סוכנויות ממשל בסעודיה, כך מדווחת סוכנות בלומברג. סעודיה אישרה כי כמה סוכנויות ממשל נמצאות על הכוונת של המתקפה האחרונה.

רוב הסימנים מצביעים על כך שהתוקפים פועלים בשירות איראן, ואולם מומחים לא שוללים את האפשרות שמדובר בפעילות של מדינה אחרת, שמנסה להתנער מאחריותה לתקיפה. על פי דיווחים של חברות אבטחת מידע אמריקאיות, התקיפה בוצעה באמצעות גרסה של וירוס Shamoon, ששימש את איראן, על פי הערכות, בתקיפות קודמות.

צילום: בלומברג

ניגוד למבצעי ריגול סייבר שנפוצים מאוד בעשור האחרון, ונועדו בדרך כלל לגניבה של מידע בחשאי, במקרה הנוכחי מדובר בתקיפה שנועדה לגרום נזק - עניין הרבה פחות נפוץ. ההאקרים הצליחו למחוק מידע רב בסוכנות התעופה האזרחית של סעודיה ולפגוע בחמישה יעדים נוספים, כך אמרו לבלומברג שני גורמים המכירים את הנושא.

לדברי אותם גורמים, התוכנה הזדונית ששימשה לתקיפה הופעלה בכמה מטרות במקביל. התקיפה תוזמנה ליום חמישי ב-20:45, כך שרוב העובדים לא נמצאו במשרד.

בבלומברג נכתב כי אלפי מחשבים הושמדו במטה הסוכנות לתעופה אזרחית - מה שהוביל למחיקת מידע קריטי ולהפסקת פעולת הסוכנות לכמה ימים. עם זאת, לא דווח על שיבושים נרחבים בשדות תעופה מרכזיים במדינה.

לא ברור מה הוביל לתקיפה הנוכחית, אבל זו אינה התקיפה ההרסנית הראשונה נגד סעודיה שיוחסה לאיראן. אחת מתקיפות הסייבר הרסניות ביותר נגד מטרה מסחרית אירעה בשנת 2012 לאחר שאדם בעל הרשאות גישה לרשת החדיר גרסה ישנה יותר של "שאמון" למחשבי חברת הנפט עראמקו (Aramco).

הווירוס מחק את סקטור האתחול של המחשבים, מה שהביא למחיקה מלאה של קבצים במחשב, עראמקו סגרה את הרשת הפנימית של החברה, והשביתה את שירות המיילים ואת הגישה לאינטרנט כדי למנוע את התפשטות הווירוס.

באותו מקרה קבוצת האקרים קיבלה עליה את האחריות, אבל מומחי אבטחה וגופי ביון וביטחון בסעודיה ובארה"ב ייחסו את התקיפה לאיראן. שבועיים לאחר מכן, בוצעה תקיפה דומה נגד חברת הגז הקטארית, RasGas - וגם היא יוחסה לאיראן.

על פי הדיווח של סימנטק, הגרסה החדשה לא שונה בהרבה מקודמתה. בתקיפות על עראמקו, בנוסף למחיקה, הופיעה תמונה של דגל אמריקאי בוער. כעת התמונה שהופיעה על המחשבים היתה תמונתו של אלן כורדי, הפעוט הסורי שתמונת גופתו שנשטפה לחוף בטורקיה זיעזעה את העולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ