בימ"ש אישר להסגיר את קים דוטקום לארה"ב

בית המשפט הגבוה באוקלנד, ניו זילנד, הותיר על כנה החלטה של ערכאה נמוכה יותר שהתירה את הסגרת מייסד Megaupload ושלושה מנהלים נוספים באתר; דוטקום הבטיח לערער שוב

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

בית משפט בניו זילנד פסק היום (שני) כי ניתן להסגיר לארצות הברית את קים דוטקום (במקור שמיץ), מייסד Megaupload, שם הוא מבוקש בגין אישומים הנוגעים לשיתוף קבצים פיראטי והפרת זכויות יוצרים.

בית המשפט הגבוה באוקלנד קבע כי ההחלטה שהתקבלה בערכאה נמוכה יותר היתה "לקויה" בכמה תחומים. ואולם, הוא הותיר על כנם 13 סעיפים מההחלטה, כולל אלה הנוגעים לאישומים על קשירת קשר לביצוע פשע מאורגן, הפרת זכויות יוצרים, הלבנת כספים והונאה.

קים דוטקום משוחח עם כתבים ב-2012

השופט מוריי גילברט אמר כי עבירות על חוקי זכויות יוצרים אינן מצדיקות הסגרה לפי החוק בניו זילנד, אך אישום בהונאה יכול להוות עילה להסגרה לארצות הברית. בית המשפט קבע כי יש עילה מספקת גם להסגרתם של שלושת הנאשמים הנוספים, ששימשו כמנהלים במגה אפלואד: מתיאס אורטמן, ברם ון דר קולק ופין בטאטו.

הרשויות בארה"ב טוענות כי דוטקום והנאשמים הנוספים גרמו לחברות מוזיקה וקולנוע נזקים בגובה של 500 מיליון דולר. זאת בעת שהם זכו להכנסות בגובה של 175 מיליון דולר, בגלל שעודדו משתמשים לשמור ולשתף תוכן מוגן בזכויות יוצרים.

עורך דינו של דוטקום, רון מנספילד, מסר כי ההחלטה "מאוד מאכזבת". לדבריו, דוטקום יערער על ההחלטה בבית המשפט לערעורים של ניו זילנד.

"אני כבר לא מוסגר בגלל זכויות יוצרים. ניצחנו בזה", כתב דוטקום עצמו בטוויטר. "עכשיו אני מוסגר בשביל חוק שאפילו לא רלוונטי". עורכי דינו טענו בדיונים בספטמבר כי לא היו ראיות מספקות כדי לקבוע שהוא קשר קשר לביצוע פשע.

דוטקום, יליד גרמניה שהתגורר בניו זילנד, היה ידוע באורח החיים הראוותני שלו. הוא נהג להעלות תמונות שלו עם מכוניות בעלות לוחות זיהוי כמו GOD ו-GUILTY, ולטוס ברחבי העולם במטוס פרטי.

ב-2012 פשטו על אחוזתו בניו זילנד עשרות אנשי יחידה מיוחדת של המשטרה, ועצרו אותו תוך שהם מחרימים חפצי ערך רבים. הפשיטה המתוקשרת ספגה ביקורת חריפה לאחר מכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ