בימ"ש בפקיסטאן דן אדם למוות בשל דברי כפירה בפייסבוק

טיימור ראזה הורשע בכפירה בעקבות מה שכונה התבטאויות נגד מוחמד ונשותיו; פקיסטאן ספגה ביקורת חריפה מארגוני זכויות אדם בשל חוקיה נגד כפירה

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

בית משפט בפקיסטאן הטיל על אדם גזר דין מוות בעקבות פוסט בפייסבוק. על פי הדיווחים במדינה, בית משפט העוסק בתביעות הקשורות לטרור הרשיע את טיימור ראזה בכפירה. לדברי התובע, זו הפעם הראשונה שבה בית משפט גוזר מוות על אדם בגין התבטאות בפייסבוק.

על פי אתר The Express Tribune הפקיסטאני, המשרד ללוחמה בטרור הגיש נגד ראזה את כתב האישום בבית משפט בעיר בהאוואלפור, שנמצאת כ-500 ק"מ מדרום ללאהור, הבירה המחוזית.

צילום: Dado Ruvic/רויטרס

שפיק קורשי, התובע המקומי אמר כי ראזה הורשע בגין תוכן פוגעני על מוחמד, נשותיו ובהפצת דברי הסתה נגד כת סונית. על פי הדיווח בבי-בי-סי, עורך הדין של ראזה סיפר כי מרשו נכנס לוויכוח עם אדם שהתברר מאוחר יותר כי הוא איש המשרד ללוחמה בטרור.

סוכנות הידיעות רויטרס ציינה כי בתי משפט לענייני לוחמה בטרור בדרך כלל לא עוסקים בתביעות הנוגעות לדברי כפירה, אבל המקרה הובא בפני בית המשפט בשל האישומים הנוגעים להסתה.

בפני ראזה עדיין עומדת האפשרות לערער לבית המשפט הגבוה בלאהור, ולאחר מכן גם בבית המשפט העליון של פקיסטאן.

החוקים הנוגעים לכפירה בפקיסטאן משכו כבר בעבר ביקורת חריפה מפעילים ומארגוני זכויות אדם. פקיסטאן מעולם לא הוציאה אדם להורג בגין עבירה כזו, אבל במקרים דומים בעבר הדבר הוביל להתרת דמם של הנאשמים. מוקדם יותר השנה המון חמוש במקלות רצח סטודנט שהואשם בכפירה, למרות שלא היו ראיות מספקות להאשמה.

בדו"ח שפורסם בשנה שעברה, ארגון אמנסטי קבע כי החוקים הללו פוגעים במיעוטים ומביאים להפרות זכויות האדם. "יש ראיות חד משמעיות שחוקי הכפירה של פקיסטאן פוגעים בזכויות אדם ומעודדים אנשים לקחת את החוק לידיהם. ברגע שאדם מואשם הם נלכדים במערכת שמציעה להם מעט מאוד הגנות, מניחה את אשמתם, ולא מצליחה להגן עליהם מפני אנשים שרוצים להשתמש באלימות נגדם", מסרה אז אודרי גאורן מאמנסטי אינטרנשיונל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ