עודד ירון
עודד ירון

פרטיהם האישיים של תושבי בת-ים חשופים באתר לא מאובטח שמופץ לקראת הבחירות בעיר בכדי לסייע למצוא באיזה קלפי הם מצביעים.

האתר מאפשר להזין מספר תעודת זהות או שם מלא בכדי לקבל את הקלפי הרלוונטית, והוא אכן מפנה את התושבים לקלפי הרלוונטית. הבעיה היא שבדיוק כפי שיש בו אפס מאמץ עיצובי, נראה שאין בו אף אמצעים למניעת גניבת זהות ופרטים. למעשה, בכל הזנה של שם תושב לאתר תוכלו לקבל את מספר הזהות ואת כתובתו. אם לא די בכך, הוא אפילו לא מצוייד בחיבור מאובטח (SSL).

ראוי לציין שהעירייה עצמה מציעה קישור לאתר רשמי ומאובטח של משרד הפנים. האתר דורש מספר תעודת זהות ותאריך הנפקה בנוסף למבחן טיורינג כדי לוודא שלא מדובר בתוכנה אוטומטית. למען הסר ספק שאולי התעורר בעקבות הבעיות באתר הבחירות המקומיות, במקרה הזה האתר עצמו גם עובד.

קשה לדעת בוודאות מי עומד מאחוריו, אבל בחיפושים בגוגל ובפייסבוק יש מעט מאוד הפניות, הבולט שבהם הוא דף בשם "הפורום הדתי בבת ים", ומפעילים נוספים הקשורים לצביקה ברוט המועמד לראשות העירייה.

ברוט עצמו אמר כי אין לו כל קשר לאתר והבהיר שזו הפעם הראשונה שבה הוא נתקל בו. הוא אף העלה את ההשערה כי מדובר באפליקציה של סיעת העבודה, שהודיעה על תמיכתו בו בסיבוב השני. יצויין כי האתר נרשם כבר באפריל השנה, אם כי ההפניות היחידות שאפשר למצוא בגוגל מפנות ל"הפורום הדתי בבת ים". גם בחיפוש בטווח התאריכים בין ה-1 באפריל ל-1 באוקטובר, התוצאה היחידה מובילה לפורום.

תוצאות החיפוש בגוגל

מזכיר סניף העבודה בבת-ים, אמנון (עמי) סולומוביץ, שנשאל על האתר אמר כי אין לו מושג במה המדובר.

גם בדף הפייסבוק של יוסי בכר אמרו שאין להם כל קשר לאתר.

רץ בכל הקבוצות בווטצאפ

כשמפעילי דף "הפורום הדתי בבת ים" נשאלו למה הם מפיצים קישור לאתר לא מאובטח הם כתבו "תפנה לבעלי האתר שמפעילים את הלינק. אין לנו קשר לזה". כשנשאלו מאיפה קיבלו את הקישור, כתבו בתגובה "רץ בכל הקבוצות בווטצאפ. כמו כל שטות שרצה שם".

גם כאשר דוד בן ארי שאל אותם בפייסבוק מדוע הם מפיצים לינק לאתר שנראה שנועד לפישינג. לו הם השיבו "זה לינק שמאתר קלפיות. יש לינק כזה בכל עיר".

גם כאשר נשאלו המפעילים על כך, הם חזרו והפנו את כותב שורות אלה לבעל האתר המיסתורי, ששמו אינו חשוף בפרטי רישום האתר (Whois).

הצ'ט הסתיים בחילופי הדברים הבאים:

ש: "לא מכיר את בעל האתר, אני מנסה להבין מי זה בכלל"

ת: "תפנה לבית משפט שיפנו ליחידת הסייבר שיאתרו אותו"
המשך יום נפלא"

העצוב הוא שבניגוד לדבריו של דוד בן ארי, הקישור לא נועד לפישינג, כי מדובר במאגר המידע המלא שזמין למועמדים לרשויות המקומיות, כפי שציין עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות שקיבל את הדיווח על האתר מאבי אריה, פעיל מרצ בעיר, שהבחין באתר.

קלינגר ציין שכל המועמדים חתומים על הסכמה שלא להעביר את המידע לאיש. במקרה הנוכחי אפשר לטעון שהמידע לא הועבר, אבל האופן בו יושם האתר כמותו כזריקה של המאגר ברחוב.

"לא די שהאתר מכיל SQL Injection (החדרת קוד למאגר הנתונים) אין לו גם אבטחת brute force", הסביר רן בר-זיק שסייע בהכנת הכתבה. "כל תוקף לא מיומן יכול לשתות את כל מאגר הנתונים באמצעות שאילתה פשוטה בשעה. זה מאגר נתונים שערכו לא יסולא בפז. גם כתובת וגם מספר תעודת זהות".

"המערכת הזו מראה בדיוק איך עם כוונות טובות כמו רצון להצביע נפגעת הפרטיות של כולנו", אמר ע"ד קלינגר ל"הארץ".

"כדי לקדם נוחות ולאפשר לכל אחד לדעת איפה מיקום הקלפי שלו, העלו אתר שמאפשר לאתר כל אדם שחי בבת ים, לקבל את מספר הזהות שלו, ולדעת איפה הוא הולך להיות ולהצביע. חוסר המחשבה הזה הוא בדיוק הסכנה הגדולה לפרטיות של כולנו, ואני מצפה מרשויות אכיפת החוק לפעול ולהעניש את המעוולים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"