נמנעים מרשתות חברתיות? בטוחים שניצחתם את השיטה? כנסו, כנסו

מחקר חדש חשף כי הרשתות החברתיות יכולות לאסוף מידע מקיף ולנבא פעולות עתידיות של אנשים שאינם משתמשים ברשתות, דרך קרובים וחברים שלהם שכן משתמשים. צוקרברג כבר הודה בזה, אך רמת הדיוק ועומק האיסוף צריכים להטריד את כולנו כחברה

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פייסבוק
"זה כמו לשמוע צד אחד של שיחת טלפון ולהשלים את החסר, אבל עם מאות אלפי שיחות"צילום: בלומברג
איתן לשם
איתן לשם

הם מתהלכים בינינו עם חיוך מתנשא, בטוחים שניצחו את השיטה ומביטים בידיעות על דליפות מידע ברשתות החברתיות בזלזול. אלה הם הנמנעים מרשתות חברתיות שמרוצים מעצמם על הבחירה המודעת שעשו לא לשתף פעולה עם צוקרברג וחבריו, אך מחקר חדש ומקיף מגלה שגם הם אינם מוגנים כלל איסוף המידע הסיטונאי של ענקיות הרשת.

המחקר, שנערך על י די חוקרים מאוניברסיטת ורמונט ואוניברסיטת אדלייד שבאוסטרליה ופורסם ב"נייצ'ר", מצא שגם אנשים שלא מחזיקים חשבון ברשת חברתית כלשהי או מחקו אותו, חשופים לאלגוריתמים המתוחכמים של פייסבוק, טוויטר וכו'. החוקרים גילו שדרך קרובי המשפחה וחבריו של הנמנע, הרשתות יכולות להשיג מידע אישי עד לרמה של 95% דיוק, והנמנעים מחזיקים למעשה ב"חשבון צללים" שאינם מודעים לו.

הנתונים שהרשתות יכולות לאסוף על האדם במדויק, גם אם אינו חבר ברשתות החברתיות ולא מנדב מידע אישי בעצמו, כוללים נטייה פוליטית, דת, העדפות מסחריות ואמנותיות ותחביבים. החוקרים השוו את שיטת איסוף הנתונים למצב בו אדם מאזין לשיחת טלפון ולמרות שאינו שומע את הצד השני בשיחה, יש לו אפשרות להשלים את הפרטים לתמונה כללית. הם הוסיפו שבידי הרשתות יש מאות אלפי "שיחות טלפון" כאלו שמותירות "שובל פירורי לחם" דיגיטליים, שיכול לתת תמונה מלאה על כל אדם ברחבי הגלובוס.

החוקרים טוענים שהרשתות יכולות להשיג, דרך קרוביו וחבריו של אדם שאינו פעיל ברשתות, מידע אודות הפעילות העתידית שלו. הם אספו למעלה מ-30 מיליון ציוצים מכ-13 אלף חשבונות טוויטר וערכו שני ניסויים – האחד ניסיון להבין מה יהיה הציוץ הבא של פרופיל על פי ציוצי העבר שלו, והשני – ניסיון להבין מה יהיה הציוץ העתידי של פרופיל מסוים דרך ציוצי הקרובים אליו. התוצאות היו זהות, כשהצוות הצליח לחזות באותו שיעור את פעולותיו העתידיות של צייצן על פי ציוציו או על פי ציוצי קרוביו.

המחקר הנוכחי מצטרף לשתי עובדות מטרידות בנוגע לפרטיות ברשת, עדותו של מארק צוקרברג בפני הסנאט בה הודה כי פייסבוק אוספת מידע גם על אנשים שאינם חברים בה, ומחקרים שהוכיחו כי ניתן לחזות את פעולותיו העתידיות של אדם – במציאות – לפי פעילותו ברשתות החברתיות. כעת, כך מתברר, משתלבות שתי הסכנות לכלל אפשרות לניבוי התנהגותו של מי שאינו חשף את פרטיו מרצון, ונמנע לחלוטין מרשתות חברתיות.

"אין מקום מסתור ברשתות החברתיות", הסביר לואיס מיטשל, אחד ממחברי המחקר. "אנשים צריכים להבין שמחיקת החשבון שלהם או הימנעות כלל מפתיחת חשבון כזה, אינה מבטיחה שמירה על הפרטיות שלך. ממש לא". בין התגובות הרבות למחקר, היה ניתן למצוא את זו של דוקטור דייויד גרסיה מאוניברסיטת וינה שהציע להביט על המשמעות האמיתית של תוצאות המחקר.

"חילוץ המידע האישי שלנו הוא פעולה פשוטה", הוא הסביר, "והיא נוגעת לא רק למשתמשי הרשתות עצמם. לכן אנחנו חייבים להיות מודעים לכך ששיתוף מידע עם פלטפורמה מקוונת היא החלטה קולקטיבית, שאמורה להילקח על ידי חברה שלמה ואינה באמת בחירה אישית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ