עודד ירון
עודד ירון

הרשעתו של הרב אליעזר ברלנד במעשים מגונים ותקיפה ואף המאסר שריצה לא מנעו ממנו להמשיך בפעילותו. ולקדם את התדמית שלו כנציג אלוהים עלי אדמות בדרשותיו, כפי שכתב אהרון רבינוביץ במוסף "הארץ" בשנה שעברה.

מאז שהשתחרר מהכלא ב-2017, ראש ישיבת שובו בנים ממשיך לאסוף סביבו קהילה של חסידים מסורים, למרות ביקורת חריפה וצעדים שננקטו נגדו בקהילה החרדית ומחוץ לה. הוא אף ממשיך להבטיח ניסים רפואיים תמורת עשרות אלפי שקלים, כפי שגילה תחקיר של חדשות 12.

הפרסומת ביוטיוב

"אלוהים יכול להתעבר בבן אדם, בדמות הצדיק", הסביר לרבינוביץ אחד מחסידיו של ברלנד בשנה שעברה. אמירה זו, בניסוחים שונים, שבה ועלתה בכתבה — הרב הוא אלוהים, ולאלוהים מותר הכל.

בהקלטות שהגיעו לידי "הארץ" מתוך שיעוריו, נשמע ברלנד אומר את הדברים בעצמו. "הצדיק זה בכלל לא אדם", הוא מסביר שם. "הוא הקב"ה בכבודו ובעצמו שיורד בדמות אדם. לכן הוא יכול לעשות את כל הדברים שבעולם — לכפר את כל העוונות, להחזיר בתשובה".

הצדיק, או שמא האל, אומר ברלנד, "יכול להיכנס לתוך בן אדם ולהגיד לו 'תן עכשיו ארבעת אלפים כרטיסים בחינם לאומן. הקב"ה יכול להתעבר בתוך בן אדם ולהגיד לו תן 40 אלף כרטיסים, 50 אלף. הצדיק זה אין סוף, זה הקב"ה בכבודו ובעצמו שיורד בדמות צדיק ויכול להפוך את כל העולם בשנייה אחת".

עשו להם רב: לחסידי הרב ברלנד יש אלוהים בשר ודם

ואולם, נראה שהרב או מי מחסידיו לא מסתפקים רק בדרשות שלו, אלא נעזרים גם ביוטיוב כדי להפיץ את סיפורי הניסים שלו, לצד דרשותיו וטענותיו נגד התקשורת והמבקרים.

מדובר בסרטונים של ערוץ בשם ברסלב 'נצח נצחים', שקודמו כמודעות בתשלום, ככל הנראה בחודשיים האחרונים. קשה כמובן לדעת בוודאות בדיוק איזה מהסרטונים קודמו, אבל בחודשים האחרונים ניתן להבחין בכמה סרטונים בודדים שזכו למספרי צפיות חריגים ל"הארץ" נודע לפחות על סרטון אחד שקודם כמודעה בתשלום ובו מייחסים לברלנד נס רפואי - "הצדיק הרב ברלנד מבטיח רפואה לאדם שהמח שלו נהיה כספוג" - היא כותרת הסרטון.

למען הסר ספק בנוגע ליכולותיו של הרב לחולל נסים, ראוי לציין שבכתבה של אבן צויין כי מדובר בשיטה קבועה של הרב וחסידיו. בכתבה שהובאה במאקו צויינו לפחות שני מקרים שבהם ברלנד דרש 20 אלף שקלים ממשפחות של מאושפזים שסבלו מדימומים מוחיים, תוך הבטחה שהם יקומו ממיטת חוליים. בשני המקרים הם מתו תוך ימים.

סגן מנהל המחלקה לניתוחי לב בבית החולים שיבא, פרופסור יעקב לביא, הסביר אז כי "לא היה ולו תקדים אחד בעולם, שבו נקבע מוות מוחי, ובן אדם חזר לחיים". הוא הדגיש: "כך שכל טענה או הבטחת שווא מטורפת שלכאורה ניתן להפוך את התהליך הזה - היא לא פחות מאשר פשע. פשוט פשע".

הסרטונים הנצפים בערוץ

איסור על תרמיות

השימוש ביוטיוב להפצת דברי ברלנד לא מפתיע במיוחד, אבל אתר הווידאו הפופולרי של גוגל גם נהנה בעקיפין מהנסיונות של חסידי ברלנד להפיץ את שמעו - זאת מפני שלפחות כמה מהסרטונים הללו, שעסקו בסיפורי הניסים של הרב קודמו בתשלום כפרסומות בתוך יוטיוב. זאת למרות שהם עוברים על חוקי יוטיוב.

סרטונים המהללים את שבחו של אדם כזה או אחר, ואפילו אם הוא עבריין, לא מחייבים הסרה אוטומטית שלהם על ידי יוטיוב, אבל הכללים של הרשת בכל הנוגע לפרסום הם מעט יותר נוקשים, והם כוללים בין היתר איסור על תרמיות.

"אין לפרסם ב-YouTube תוכן מהסוגים הבאים", נכתב במדריך של החברה. "הצגת הבטחות מוגזמות, למשל: לטעון שהמשתמשים יכולים להתעשר במהירות, או שתרופת פלא יכולה לרפא מחלות כרוניות כמו סרטן".

יותר מ-100 אלף צפיות

הרוב המכריע של הסרטונים בערוץ צברו מאות בודדות עד אלפי צפיות. במקרים קיצוניים הם הגיעו לכ-20 אלף צפיות - בדרך כלל כשלוו בכותרות כמו "לא יאומן תחיית המתים ע"י הרב ברלנד - אשה שנפטרה לטענת הרופאים" (17,000) או "האם הצדיק הרב ברלנד יכול לרפאות חולים מסוכנים? 3 סיפורים מדהימים מפי יהודה וזאנה" (20,000). סרטונים אחרים שזכו לצפיות רבות נגעו לטענות בנושא שערוריות שנקשרו בשמו של ברלנד או לצילומים של הופעות פומביות שלו - בדרך כלל של סרטונים שמלווים בכותרות מפוצצות באותה מידה.

כאמור, בחודשים האחרונים בערוץ החלו לקדם סרטונים בתשלום, והמספרים כבר קפצו לכ-60 אלף ועד כמעט 150 אלף צפיות. גם הסרטונים הללו זכו לכותרות סנסציוניות כמו "מטורף - המכשפה נבהלה מהצדיק הרב ברלנד צפו עד הסוף ותשארו פעורי פה". לחשיפה נאה זכה גם הסרטון היחיד שפונה לאוכלוסייה דוברת אנגלית "Rabbi Eliezer Berland from Israel predicted the attacks in Colombo, Sri Lanka UNBELIEVABLE!".

המחיר: זול זה לא

בניסיון להבין כמה כסף נדרש כדי לקדם את הסרטונים הללו פנינו ליאיר קיבייקו, מומחה שיווק דיגיטלי ותיק, והוא השיב שקשה מאוד להעריך את הסכומים, אבל זול זה לא.

"במיוחד בתקופת בחירות שבה מתנהלת מלחמה קשה על ספוטים ביוטיוב, ועל כל מיקום מתחרים הרבה מאד מתמודדים. לכך צריך להוסיף גם את העובדה שמבצעי החזרה ללימודים מתחרים על אותם מקומות כרגע, מדובר על כמה עשרות אלפי שקלים מינימום, וזה אם מדובר ביוטיוב בלבד. פירסום גם בפייסבוק כבר יכפיל את התקציב הנדרש, ואף למעלה מכך".

לאחר פניית "הארץ" השימוש בסרטון כמודעה בתשלום הופסק, אם כי הערוץ והסרטונים עדיין זמינים ביוטיוב.

מדובר גוגל נמסר: יש לנו מדיניות אישור מודעות ברורה ואנו אוכפים אותה בנחרצות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

ההפגנה באוניברסיטת בן גוריון, שלשום

כן, זה מפריע. וצריך לדבר על זה, וצריך לאפשר לדבר על זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"