איתן לשם

אפליקציית טיק טוק הופכת בשנים האחרונות לחשובה והמשפיעה ביותר בעולם. לצד הזלזול המובנה של המבוגרים כלפי הפלטפורמה, כמו בכל דור ודור המביט אחורה ומצקצק "הנוער של היום", טיק טוק מביאה לעולם הווירטואלי כמה בשורות של ממש. תחילה היו אלה אנשי צוות הרפואה שפנו לטיק טוק כדי להדהד מסרים בריאותיים – חלקם אף ספגו ביקורות על כך שהם מנצלים את החלוק הלבן שלהם לצורכי תפוצה ויראלית - אך המסרים שלהם הגיעו להמוני בני נוער שנחשפו למידע הרפואי. כעת נכנס הטיק טוק לאזור חדש, חשוב ומאוד שנוי במחלוקת – הקרב על ההפלות בארצות הברית.

סרטון טיק טוק חדש מסעיר את הימין הקיצוני בארצות הברית, וכבר הוביל למאמרי דעה נגדו, תגובות משמיצות וקריאה להחרמת האפליקציה. בסרטון, שנמחק בינתיים אך כבר עשה את דרכו לפלטפורמות אחרות, נראית נערה צעירה בהיריון מוקדם. במהלך הסרטון העולץ היא וחברתה נראות מתכוננות להפלה ("טייק 2", מה שמרמז על כך שזו אינה ההפלה הראשונה שלה).

הסרטון הקצר מלווה את הצעירה מביתה, דרך המכונית וכל הדרך אל מרפאת ההפלות, שם הוא מסתיים באולטרסאונד של המופל לעתיד. הכל, כאמור, באווירה כמעט מסיבתית.

סוגיית ההפלות, כידוע, היא לסלע מחלוקת קריטי בין הימין השמרני לשמאל הליברלי בארצות עשרות שנים. אך נראה כי דווקא הגישה הקלילה של הצעירה, הוציאה את כל השדים כולם. מאמר בברייטבארט, האתר הימני הקיצוני שנוהל בעבר על ידי סטיב באנון, ספר 30 אלף שיתופים בפייסבוק וכמעט 9,000 תגובות - כולן רושפות זעם.

"רצח תינוקות טקסי נחגג בפומביות באמריקה", הייתה תגובה שדי מסכמת את שאר התגובות. לאחר מכן הסרטון כיכב בשורה של אתרים נוספים המזוהים עם הימין השמרני, וגם בהם הצעירה ספגה אש וגופרית במנות גדושות.

הסרטון צבר יותר מארבעה מיליון צפיות לפני שהמשתמשת הסירה אותו, והפנה את הזרקור לצעירות נוספות שהעלו סרטונים דומים לטיק טוק.

באחד מהם נראית צעירה מחייכת בזמן שהיא חונה מול מרפאה ל"תכנון משפחה" (השם האמריקאי המכובס למרפאת הפלות). באחר מצלמת עצמה צעירה מחדר ההתאוששות, עם חלוק וחיוך שאינו משתמע לשני פנים. בעוד שסרטונים דומים הופצו בטיק טוק עוד לפני התפוצצות הסערה הנוכחית, היא הובילה לנסיקה בכמות הסרטונים החוגגים הפלות, אולי בהתרסה לביקורת החריפה שהצעירה החוגגת והמקורית ספגה.

סקירת התגובות לסרטונים הללו יוצרת תמונה שונה לחלוטין מזו שהתקבלה מהביקורות ברחבי הרשת. "כל הכבוד לך", "אמיצה" ו-"רק לך יש זכות על הגוף שלך", הן רק חלק מהתגובות התומכות שהציפו את עמוד התגובות של הסרטונים האלה.

בסופו של דבר, הסרטונים הוכיחו שטיק טוק יכולה להיות פלטפורמה מצוינת לטיפול בנושאים טעונים וכואבים באופן קצת פחות לחוץ. בזמן שהמבוגרים מתעצבנים, שיירת הטיק טוק עוברת וכדאי לכולנו לעצור ולצפות בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ