חשבון הטוויטר של שר הביטחון נפתלי בנט נפרץ

האלמונים שפרצו לחשבון העלו ססמאות תמיכה בשחרור פלסטין; זמן קצר לאחר הדיווח לטוויטר, הציוצים הפרו-פלסטיניים נמחקו

רן בר זיק - צרובה
רן בר-זיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חשבון הטוויטר של השר בנט הלילה
חשבון הטוויטר של השר בנט הלילה
רן בר זיק - צרובה
רן בר-זיק

הגולשים שנכנסו לטוויטר הלילה (שבת) בסביבות השעה 02:00 גילו שחשבון הטוויטר של שר הביטחון נפתלי בנט, שבשגרה מפרסם ציוציים כחלק מתפקידו כשר וכיו"ר מפלגת ימינה, נפרץ - והוא מצייץ מסרים פרו-טורקיים ופרו-פלסטיניים.

מיד כשראיתי את הציוצים דיווחתי לטוויטר ולאחר כמה דקות הם נמחקו. ייתכן שטוויטר התערבו, או שאחד מאנשי צוותו של בנט מחקו את הציוצים.

חטיפת חשבון טוויטר היא דבר מאוד נפוץ, שבדרך כלל נעשה למטרות כספיות, אך גם נעשה לשם מטרות פוליטיות. כשחוטפים חשבון טוויטר, בדרך כלל הנזק לא נוראי - בעיקר במקרים כאלה, שבהם התוקפים מסתפקים במקבילה הדיגיטלית של ריסוס גרפיטי.

תוקפים מעט יותר מתוחכמים יכולים לנצל אפילו כמה שניות של גישה לחשבון כזה בעיתוי הנכון (לדוגמה, ביום הבחירות), כדי לחולל נזק משמעותי בהרבה. כך עשו האקרים של הצבא האלקטרוני הסורי ב-2013 כשהשתלטו על חשבון הטוויטר של סוכנות הידיעות אי-פי ודיווחו על פיצוצים בבית הלבן. הדיווח הוביל לירידות חדות בבורסות העולם לזמן קצר.

מה קרה שם? האם יש נזק לבטחון המדינה?

חטיפת חשבון טוויטר לא מהווה סכנה בטחונית מלבד מבוכה. אבל עדיין זה מצביע על בעיה. מלבד זאת קיים חשש שהססמה שהתוקפים הצליחו לחשוף משמשת גם לחשבונות אחרים של השר - וזו כבר סכנה הרבה יותר משמעותית.

אפשרות נוספת, שסבירה הרבה פחות, היא שגורמים זדוניים חדרו לטלפון של שר הבטחון. זה סביר פחות כי אז סביר להניח שהם היו עושים דברים יותר מעניינים מלכתוב כמה סטטוסים פרו פלסטיניים.

ראוי לציין, כפי שעידו קינן כותב, שזו לא הפעם הראשונה שזה קרה:

בלשכת השר בנט מסרו הבוקר בתגובה לחדשות 13 שהפריצה ארכה כמה שניות. ואולם, קינן ציין כי גם תגובה זו לא מדויקת. מדובר לפחות בכמה דקות (לפחות שבע אם לא 13, כפי שציין יואב גלזנר) שבהן החשבון הפיץ מסרים פרו פלסטיניים.

בשעות אחר הצהרים נמסר מלשכת השר ל"הארץ" כי:

"אמש, בסביבות השעה 2 בלילה, נפרץ חשבון הטוויטר של שר הביטחון, נפתלי בנט, למשך מספר דקות. התכנים נמחקו באופן מיידי, וכן הוחלפה סיסמת הגישה אל החשבון. הנושא הועבר לטיפול גורמי הסייבר המוסמכים במערכת הביטחון".

בנקודה זו ראוי לציין כי החלפת ססמה היא צעד חשוב, אך היא לא תמנע את המקרה הבא. כפי שכתבנו באתר זה לא פעם ולא פעמיים, השיטה להגנה על חשבונות ברשת מפני דליפת ססמאות היא הוספת אימות דו שלבי. במדריכים הבאים תוכלו לקבל טיפים נוספים להגנה על הטלפון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ