חצרוני: טיקטוק חוסמת אותי, אבל משתמשת בי לצורכי פרסום

במסמכים שהגיש לבית המשפט מתלונן אמיר חצרוני כי החברה השתמשה בדמותו במסגרת סרטון פרסומי שהפיקה לרגל האירוויזיון, וכי סרטוני התקיפה שלו זוכים לעשרות אלפי צפיות ויותר

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

טיקטוק ממשיכה לחסום את החשבונות של פרופסור אמיר חצרוני, אבל זה לא מפריע לה להשתמש בו לצורך מאמצי השיווק שלה, כך טוען האחרון בתצהיר חדש שהגיש לאחרונה במסגרת התביעה שלו נגד החברה. בינתיים, למרות הבטחותיה של החברה, סרטוני התקיפה של חצרוני ממשיכים להיות מופצים בטיקטוק.

חצרוני הגיש את התביעה באפריל לפני כשנה, לאחר שטיקטוק חסמה את חשבונו המקורי. הוא ביקש מבית המשפט צו מניעה זמני שיחייב את טיקטוק להחזיר את החשבון על 34 אלף העוקבים שצבר. בנוסף, הוא דורש פיצויים בסך 300 אלף שקלים בגין הנזק שנגרם לו לטענתו.

בתצהיר החדש מתלונן חצרוני כי החברה השתמשה בדמותו במסגרת סרטון פרסומי שהפיקה לרגל האירוויזיון. בסרטון מראיינת כוכבת טיקטוק בשם "עמית מיוזיק" כמה מבאי האירוע. היא מציגה להם תמונות של סלבריטאים ישראלים כגון עומר אדם וסטפן, ומבקשת מהם לנחש מה עושה כל אחד מהם. אחד מאותם כוכבים הוא חצרוני.

"כך גויסתי שלא ברצוני ומבלי לבקש את הסכמתי לקידום מכירות ויח"צנות של המשיבה – אותה משיבה שמקפידה לחסום כל דף שפתחתי ולמחוק את כל הסרטונים שהעליתי", האשים חצרוני בתצהיר שהגיש עורך דינו איתן להמן.

"המשיבה יוצרת מצב בלתי מתקבל על הדעת מבחינת ההגינות הבסיסית. מצד אחד, לשיטתה, אני סלב כל כך משמעותי שראוי להפיק עליו סרטון ולשאול קהל בין-לאומי מה הוא חושב עליו. מצד שני, אני לא רשאי להגיב על הסרטון או להעלות תכנים כי אני חסום על ידי המשיבה. קשה לדמיין מצב שבו המשיבה תתנהג באופן משפיל כל כך כלפי סלבריטאים אחרים במעמדי שמופיעים בסרטון (כגון עומר אדם) היחס אלי נובע אך ורק משנאה פוליטית ואידיאולוגית לעמדות הלגיטימיות שאני מבטא", הוסיף.

טיקטוק כבר חסמה את החשבון החדש שפתח חצרוני, למרות שבית המשפט נתלה באותו חשבון חדש כראיה לכך שהחברה אינה פוגעת בחופש הביטוי שלו. חצרוני התלונן גם על החסימה הזו.

בשיחה עם "הארץ" ציין חצרוני עוד כי בעת שהוא עדיין חסום, טיקטוק אינה מונעת הפצה של סרטונים שמנצלים את התקרית שבה הושלך עליו כיסא כדי לצבור צפיות. בנוסף, טיקטוק לא הסירה סרטונים שצילמו תושבים שרדפו אחריו לאחר התקרית.

"הסרטונים קיימים גם ברגע זה, ולי אין כל אפשרות להתמודד, מאחר ודווקא אני, כקרבן לאלימות ומי שמתנגד לאלימות באופן שיטתי, מודר מרשת ה'טיקטוק'", אמר חצרוני במכתב ששלח עורך הדין להמן לבית המשפט.

"ישפוט בית המשפט ויראה: קרבן האלימות הוא קרבן גם לצנזורה בררנית, ולעומת זאת המסיתים לאלימות פיזית ולפגיעה בחיי - נהנים מאפשרות פרסום חופשי ברשת הטיקטוק", הוסיף חצרוני. "זאת ועוד, בעקבות התקרית הופצו ברשת TikTok גם סרטונים אשר משמיצים אותי ומפיצים שקרים בוטים אודותיי במטרה ללבות את השנאה כלפיי".

רוכב אופנוע מצלם את חצרוני לאחר התקרית. צילום: צילום מסך: מטיקטוק

בתגובה שלחה טיקטוק מכתב לעורך דינו של חצרוני ובו כתבה כי "מרשך, כמו כל משתמש אחר בפלטפורמת טיקטוק, יכול לדווח על כל תוכן שהוא סבור שמפר את כללי הקהילה, דרך האפליקציה או האתר. מנגנון הדיווח האמור זמין למרשך בחשבונות שבשליטתו בפלטפורמה (ובכל חשבון שהוא יפתח בעתיד), והוא גם זמין לו, בין אם הוא מחובר לפלטפורמה עם חשבון משתמש רשום באותה העת ובין אם לאו.

"לפנים משורת הדין ובמקרה זה בלבד, מרשתנו נכונה לאפשר למרשך לידע אותה ישירות - באמצעות דוא"ל אלינו - על סרטונים בפלטפורמה הקשורים למאורע שמרשך סבור שהם מפרים, ומרשתנו תבחן אותם, ותסיר אותם ככל שהם יימצאו כמפרים את תנאי השימוש וכללי הקהילה, החלים על כל החשבונות והתוכן בפלטפורמה באופן שוויוני".

מתוך סרטון שמשלב בין התקיפה של חצרוני לשיר של קוויןצילום: צילום מסך: מטיקטו

ואולם, חצרוני סיפר ל"הארץ" כי גם אחרי ההבטחות של טיקטוק, ברשת ממשיכים להיות מופצים סרטונים נוספים שמנצלים את התקיפה שלו, כמו מאש-אפ בין האירוע לשיר של קווין, שזכה ליותר מ-100 אלף צפיות. למעשה, לפחות אחד מהסרטונים שצירף לבקשה המקורית מבית המשפט עדיין זמין לצפייה בטיקטוק.

מטיקטוק נמסר בתגובה: אנחנו לא מגיבים על נושאים המתנהלים בבית משפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ