האם מישהו זייף את הכתבה שאתם קוראים עכשיו?

ג'וליאן אוליבר, אמן רשת שמבקר בישראל, מסביר למה הוא מציג לגולשים ברשתות ציבוריות כתבות מפוברקות, במה הגרמופון עדיף על האייפוד, ומה עושים עם רימון יד בישיבה מסווגת

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

אם אתם קוראים את הכתבה הזאת ברשת אלחוטית ציבורית ולא מאובטחת, למשל בבית קפה, לא בטוח שאתם קוראים את הכתבה שאנחנו פרסמנו. יכול להיות שמישהו השתלט על הרשת ושולח לכם גירסה מזוייפת של האתר, שבה הוא הכניס טקסט משלו. המישהו הזה עשוי להיות אמן הרשת ג'וליאן אוליבר, שמגדיר את עצמו כמהנדס ביקורתי והיה שותף לכתיבת "מניפסט המהנדס הביקורתי". אוליבר ודניל וסילייב יצרו יחד את פרוייקט "ניוזטוויק", מכשיר שנראה כמו שקע מגן מפני קפיצות מתח, מוסתר על גבי שקע בבית קפה, מיירט גלישה ברשתות האלחוטיות ומאפשר להם, בשליטה מרחוק, לשלוח לגולשים גירסאות מזוייפות של כתבות מאתרי החדשות שאליהם גלשו.
בביקורו בימים אלו בישראל, אוליבר, ניו זילנדי שמתגורר בברלין, מעביר בשנקר את סדנת "הרשת כחומר", שם הוא מלמד איך להשתמש ברשת כמדיום ליצירת אמנות, וכמשתתף בפסטיבל פרינט סקרין בסינמטק חולון. "מהנדס ביקורתי הוא כל אדם זריז טכנית, שבאמצעות עבודתו מנסה לחשוף ולעסוק בהשפעה של הנדסה על הסביבה שלנו ועלינו", מסביר אוליבר בראיון ל"הארץ". "הוא/היא מבינ/ה שככל שאנחנו מסתמכים יותר על עבודה נתונה של הנדסה, אנחנו יותר מהונדסים על ידה. ככזאת, אנחנו חייבים לנשל את ההנדסה מממעמדה כשירות בלעדי לתעשייה, היא חייבת להיות מעורבת באופן ביקורתי כחומר יצירתי והפכפך לפרקטיקה ולדיון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ