אונ' בן גוריון: עוקבים אחרי חברי סגל וסטודנטים ברשת

מכתב רשמי מזהיר כי התבטאויות קיצוניות עלולות להוביל לצעדים משמעתיים; האוניברסיטה ל"הארץ": איננו מנטרים את הרשת אלא מגיבים לתלונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אוניברסיטת בן גוריון עוקבת אחרי התבטאויות של חברי סגל וסטודנטים שלה ברשת, כך אומרת הנשיאה רבקה כרמי במכתב ששלחה אליהם, ובו היא מזהירה אותם מפני התבטאויות "קיצוניות ובלתי הולמות". עם זאת, בתגובה ששלחה האוניברסיטה ל"הארץ" ביקשה להבהיר כי אינה עוקבת באופן אקטיווי אחר פעילות הסטודנטים ברשת.

כמו גופים רבים אחרים, גם אוניברסיטת בן גוריון נדרשת בימים אלה לסוגיית ההתבטאויות של עובדיה וסטודנטיה ברשתות החברתיות לאור מבצע צוק איתן.גולשים מחפשים התבטאויות כאלו בפייסבוק, פונים למעסיקים ולמוסדות החינוך של הכותבים ודורשים להדיחם או לפטרם. מסע הציד הזה מתבצע על ידי גולשים באופן עצמאי ובמסגרת התארגנויות פייסבוק שבהן "לא בבית ספרנו", "מחרימים את שונאי ישראל" ו"ריכוז עוכרי ישראל". הפעילות הביאה כבר לפיטורים, השעיות ונזיפות של מספר עובדים בגופים שונים.

"בימים סוערים וקשים אלו אנו מקבלים תלונות על התבטאויות קיצוניות ובלתי הולמות של סטודנטים שלנו ברשתות החברתיות", כתבה כרמי במכתב שנשלח היום."המקרים ספורים אך חומרתם בעצם קיומם. אוניברסיטת בן-גוריון מקדשת את ערכי הדמוקרטיה, אשר חופש הדיבור והבעת הדעה הוא מאושיותיה. התבטאות מתלהמת ואלימה חורגת מהשיח האקדמי ומההתנהלות התרבותית שאנחנו מבקשים לקיים בסביבה שלנו.כוחה של המילה הכתובה, גם בעת מצוקה וצער, הוא רב וקשה יהיה למחוק אותה ביום שאחרי, בו נצטרך ולנו לשוב לשגרה ולחיים משותפים בדו קיום. האוניברסיטה מגנה התבטאויות קיצוניות ופוגעניות ומוקיעה אותן.

הצד המעשי של המכתב הוא, כאמור, הודאה בניטור התבטאויות ובאיום לפעול נגד המתבטאים: "האוניברסיטה עוקבת אחרי השיח ברשת ובמידת הצורך תפעל על-פי תקנוני המשמעת ואף תפנה למשטרה".

גם אוניברסיטת תל אביב מפגינה אפס סובלנות להתבטאויות שהיא תופסת כבעייתיות. במכתב ששלחו בשבוע שעבר הנשיא פרופ’ יוסף קלפטר, הרקטור פרופ’ אהרן שי והמנכ”ל מוטי כהן, ואשר פורסם באתר האוניברסיטה תחת הכותרת "אוניברסיטת תל-אביב מחבקת את כוחות הביטחון ומגנה תגובות פוגעניות ברשתות החברתיות", נכתב כי "אוניברסיטת תל-אביב מוקיעה ומגנה בכל תוקף התבטאויות פוגעניות וקיצוניות, שמופצות בימים אלה ברשתות החברתיות שמקומן לא יכירם בשיח הציבורי. האוניברסיטה תפעל על פי תקנוני המשמעת החלים על סטודנטים ועובדים בכל מקרה של הפרה".

האדריכל פרופ’ הלל שוקן (גילוי נאות: אחיו של מו"ל "הארץ" עמוס שוקן), חבר סגל בכיר בבית הספר לאדריכלות של האוניברסיטה, הגיב להנהלה במכתב שבו הוא שולל את זכותה של האוניברסיטה להתערב לו בחופש הביטוי: "עם כל הכבוד לנשיא האוניברסיטה לא מקובלת עלי פנייתו מכל וכל. האוניברסיטה היא המקום האחרון שיכול לשקול בכלל הגבלה כל שהיא על זכות הדיבור – זכות יסוד במדינה דמוקרטית. השלב הבא יהיה ויתור על החופש האקדמי. למדינה יש כלים לפיקוח על חופש הביטוי וגם עליה מוטלת חובה להפעילם במקרים חריגים בלבד. לאוניברסיטה, כמו לכל מעסיק אחר, לא עומדת כל זכות!".

תגובות