פרופיל ברשת חברתית זה לתמיד

פייסבוק הסירה אפליקציית רולטה רוסית שמוחקת פרופילים של משתמשים. בתפוז פשוט אוסרים את זה בתקנון

עידו קינן וג'וני זילבר
חדר 404
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
עידו קינן וג'וני זילבר
חדר 404

גולש ששמו שמור אצלנו גיגל את שמו, ומצא בתוצאה הראשונה עמוד מפרופיל ישן שפתח ב"תפוז אנשים". כשביקש למחוק את הפרופיל נתקל בשני מכשולים. המכשול הקטן הוא שאת כל התכנים שהעלה - הודעות בפורומים, פוסטים בבלוג, תגובות וסרטונים - יצטרך למחוק אחד אחד. המכשול הגדול הוא שהוא לא יכול למחוק את הפרופיל עצמו, ואפילו לא לשנות את שם המשתמש, שהוא שמו המלא. בירור שנעשה מול תפוז העלה : הפרופיל בתפוז הוא בלתי מחיק.

"אנא זכרי שעם בחירת הניק, לא תהיה אפשרות לשנות או למחוק אותו (וכן לא ניתן יהיה למחוק באופן גורף את התכנים של אותו ניק באתר - בין היתר בשל חשש לפגיעה בתכנים של גולשים אחרים ובהתנהלות הסדירה של השירותים המוצעים באתר)", נכתב בתקנון.

חברות אינטרנט מתייחסות למידע הפרטי שלנו, ששיתפנו במודע או בהיסח הדעת, בתור רכושן הפרטי. אצל חברות כמו פייסבוק, המידע הזה הוא הנכס הסחיר היחיד שהן מחזיקות. אין הרבה משמעות לעובדה שאנחנו לא רואים במידע האישי שלנו רכוש של איזה תאגיד. לפני חמש שנים על הקשיים הרבים שפייסבוק מערימה בדרכם של מי שרוצים לסגור את החשבון אצלה. הרשת החברתית איפשרה ניתוק של החשבון, אך לא את מחיקתו. המידע בחשבון שנותק נשמר אצל פייסבוק, כדי לאפשר למשתמשים להתחרט ולהפעיל את חשבונם מחדש. משתמשים שהתלוננו לשירות הלקוחות של פייסבוק נענו שהם יכולים למחוק ידנית את המידע שהם לא רוצים שיישמר. עכשיו לך תמחק חמש שנים של סטטוסים טיפשיים. היום מאפשרת החברה מחיקת פרופילים, אך , וכי חלק מהמידע שלא נשמר בפרופיל של המשתמש המוחק, כמו סטטוסים שפרסם בקבוצות והודעות פרטיות, לא יימחק.

גם מחיקה ידנית מפייסבוק אינה ערובה . בבלוג הטכנולגיה ארס טכניקה העלו תמונות לפייסבוק, שמרו לינק ישיר לקבצי התמונה ואז "מחקו" אותן, כלומר ביקשו מהממשק של פייסבוק להסיר אותן. בבדיקות שערכו לאחר מכן גילו שלמרות שהתמונות לא מופיעות עוד באלבומים בפייסבוק, גם שנה, שנתיים ואפילו שלוש שנים אחרי ש"נמחקו".

אפליקציית Social Roulette, לפני השינוי

מקס שרמז, סטודנט אוסטרי למשפטים, פנה לפייסבוק בבקשה להעביר לו את כל המידע שהרשת החברתית מחזיקה לגביו, בהתאם לחוק האוסטרי. בסוף 2011 קיבל , ובו גם מידע שביקש למחוק. שרמז הקים קבוצה בשם , יצא למאבק במדיניות הפרטיות הבעייתית של פייסבוק, הגיש נגדה 22 תלונות לנציב הגנת המידע האירי (פייסבוק כפופה לו מאחר שהיא מנהלת את משתמשיה האירופיים ממטה באירלנד). פייסבוק עמדה בפני קנס פוטנציאלי של 100 אלף אירו, אך נחלצה בנזיפה בלבד, בתנאי שתשנה את מדיניותה.

לפעמים הגישה למידע מחוק נובעת מרשלנות, כמו במקרה של האפליקציה הסלולרית . זו מאפשרת למשתמשיה לשלוח לחברים תמונות מתכלות, שנמחקות אחרי פרק זמן מוגדר, ואי אפשר לשמור אותן. באתר החברה מבטיחים שאין דרך לצפות בתמונות לאחר שפג תוקפן, אלא אם הנמען עשה צילום מסך, שעליו השולח יקבל הודעה. אולם חברת דיסייפר פורנזיקס שנשלחו בסנאפצ'ט ונמחקו - מתברר שהן נשמרות בספריה במכשיר הטלפון של הנמען. מקרה דומה קרה כבר .

פייסבוק לא רוצה שתסובבו את התוף

ביום שני הסירה פייסבוק את , האפליקציה שהכי מצאה חן בעינינו מאז שירות חסימת הפייסבוק . המשחק צריך להיות מוכר לכם, אם אתם במקרה אצילים רוסיים צעירים מהמאה ה-19: מטעינים כדור אחד בתוף של אקדח, מסובבים את התוף וכל אחד בתורו מכוון לראש ויורה, תוך שהוא מחשב לעצמו שהסיכוי למות הוא אחד לשישה. את תפקיד הראש מגלם כאן פרופיל הפייסבוק שלכם, ובמקום לפלוט כדור במהירות לוע של כמה מאות מטרים לשנייה, האפליקציה מוחקת את החשבון ואת כל מה שפירסמתם בו. כולנו רוצים למחוק את חשבון הפייסבוק שלנו. הדבר היחיד שמונע מאיתנו לעשות את זה הוא שזה צעד מאוד מחייב, בדומה לפרידה מבני זוג שסרחו או החלפת כתובת המגורים במשרד הפנים. היחידה שלא רוצה שתמחקו את הפייסבוק שלכם היא פייסבוק, ולכן האפליקציה הוסרה שעות בודדות מאז שעלתה לאוויר.

וכך נראה הלוגו של האפליקציה אחרי השינוי

חברות כמו פייסבוק אוהבות להסיר אפליקציות שמשבשות את הפלטפורמה שלהם בנימוקים טכניים קטנוניים. כאן, אחד הנימוקים היה שהלוגו של סושיאל רולט, תוף אקדח שהלוגו של פייסבוק מופיע באחד הצילינדרים שלו, מפר את תנאי השימוש של פייסבוק (ואכן, מאז שהוסרה האפליקציה, שלה ועכשיו מופיע בתוך האקדח רק כתם בצבע כחול-פייסבוק).

את האפליקציה הגה אמן הרשת קייל מקדונלד, שיצר אותה יחד עם שני שותפים. הוא אמר לבלוג הטכנולוגיה שמחיקת חשבון הפייסבוק היא תגובה הגיונית לגמרי למתחים שמפיל עלינו עולם המידע. "כולם מדברים על זה, אבל לעיתים רחוקות מישהו באמת פועל. לפעמים אנחנו צריכים סתם משחק שייקח מאיתנו את נטל האחריות ויתן לנו רגע לחשוב".

מ"תפוז אנשים" טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ