הענקיות שמתחמקות ממסים: אפל, גוגל ואמזון

אפילו לטבע, לחברה לישראל ולדסק"ש יש מה ללמוד מאפל, שהתחמקה ממסים של מיליארדים באמצעות "המערך המתוחכם ביותר אי פעם"

ג'וני זילבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וני זילבר

אפל הפעילה את "המערך המתוחכם ביותר שרוב החוקרים ראו אי פעם" כדי להתחמק מתשלום מס, קובעת חקירה של הקונגרס האמריקאי, שתוצאותיה פורסמו אתמול (ב'). הקונגרס טוען שבין השנים 2009 ו-2012 התחמקה אפל מתשלום של שמונה מיליארד דולר. טים קוק, מנכ"ל אפל, צפוי להגיב על ההאשמות האלו בשימוע בפני הקונגרס, שייערך היום, כך לפי הניו יורק טיימס.

אפל היא חברת הטכנולוגיה הרווחית ביותר בארה"ב. ב-2102 הסתכמו רווחיה ב-55.7 מיליארד דולר. לפי דיווחים שונים, אפל מחזיקה למעלה מ-100 מיליארד דולר בחברות בת ברחבי העולם כדי למנוע מהם ליפול לידיה של רשות המיסים הפדרלית.

אפל הפעילה מערך מתוחכם של חברות בת, חלקן בעלות אפס עובדים, שנרשמו ברחבי העולם אך נוהלו בארה"ב. תוך ניצול פרצות בחוקי מדינות ברחבי העולם, שנתנו לחלק מחברות הבת מעמד של חסרות מדינה, הצליחה אפל להשיג להן פטור מלא ממס ומכל רגולציה אחרת. באירלנד זכתה אפל להקלה בת שני אחוזים על שיעור מס החברות הנהוג במדינה.

איש אינו מאשים את אפל שעברה על החוק. ניצול כל פרצה בחוק הוא פרקטיקה מקובלת, ואם תשאלו את בעלי המניות - גם רצויה. אפל לא יוצאת דופן בעובדה שהיא מבצעת מה שמכונה "תכנון מס" - רק ברמת התחכום והערמומיות שהיא מפעילה. בשנה האחרונה, הרשויות באיחוד האירופי האשימו חברות כמו גוגל ואמזון ב"תכנון מס" אגרסיבי ולא מוסרי: רשויות המס בבריטניה חוקרות כעת את גוגל בחשד שבין 2006 ו-2011 שילמה רק עשרה מיליון ליש"ט (כ-55.8 מיליון שקל) במיסים. רווחי גוגל בבריטניה עומדים על כ-3 מיליארד ליש"ט (16.8 מיליארד שקל) בשנה. ב-2010 דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג שגוגל התחמקה מתשלום של 3.1 מיליארד דולר בין השנים 2007-2010, וששיעור המס האפקטיבי ששילמה היה 2.4%.

מנכ"ל אפל טים קוקצילום: אי–פי

בישראל, מחקר של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ב-2011 העלה שתשלומי המס של 25 החברות הציבוריות הגדולות במשק נמוך ב-3 מיליארד שקלים בשנה משיעור המס הסטטוטורי, וקבע שתכנוני המס "האגרסיביים" של החברות האלו מסב למשק נזק של מיליארדים. החברה לישראל, לפי המחקר, מיזערה את תשלומי המס שלה בין השנים 2006-2009 בשיעור של 1.74 מיליארד שקל, ושילמה מס אפקטיבי של 12% בלבד. דיסקונט השקעות הצליחה, באותן שנים, להתחמק מתשלום של 800 מיליון שקל (בתגובה לפרסום מסרו אז שתי החברות שהן משלמות מיסים כדין). טבע, שזוכה להקלות המס הגדולות ביותר בישראל, שילמה ב-7 השנים האחרונות מס בשיעור של 3.7%, ועל הרווחים הכלואים שלה היא תשלם מס של 700 מיליון דולר במקום 10 מיליארד דולר - מה שמציב את שיעור המס של החברה ב-2012 על 0.3%.

החוקים הפרימיטיבים הנהוגים בארה"ב

טים קוק, יורשו של סטיב ג'ובס בכיסא המנכ"ל באפל, צפוי להופיע בפני הקונגרס היום, וכפי שנהוג בעניינים כאלו, ההודעה שהוא עומד להקריא הודלפה כבר לעיתונות. קוק יודיע לקונגרס שאפל תברך על בחינה מחודשת של המיסוי על החברות בארה"ב, שהתיישן והוא "לא מתאים עוד לעידן הדיגיטלי". מס החברות בארה"ב עומד על 35% (בישראל הוא עומד על 25%).

בהצהרה הזו, טים קוק מוכיח שהוא יורשו הראוי של ג'ובס. בעשור האחרון העבירה אפל את מרבית הייצור שלה, שהתבצע פעם כולו בארה"ב, למדינות עולם שלישי (מדבקות על מוצרי אפל ישנים מציינות "יוצר בקליפורניה"; מוצרים מהעשור האחרון מציינים "עוצב על ידי אפל בקליפורניה"). מפעל פוקסקון בסין, שם מייצרים את האייפון (יחד עם טלפונים של מתחרות אחרות, כמו הסמסונג גלקסי), עלה לכותרות פעם אחר פעם בשנים האחרונות בשל תנאי העבודה הקשים, המזכירים עבדות מודרנית, ובשל שיעור ההתאבדויות הגבוה של העובדים שם כתוצאה מכך.

הניו יורק טימס דיווח בתחילת 2012 שנשיא ארה"ב ברק אובמה שאל את ג'ובס מה יידרש כדי שמשרות הייצור יחזרו לאמריקה. "המשרות האלו לא חוזרות", אמר ג'ובס לאובמה. לפי הביוגרפיה של ג'ובס, מאת וולטר אייזקסון, ג'ובס ניבא בפני אובמה שהוא לא ייבחר לכהונה שנייה בשל היחס שלו לעסקים, וביקר בחריפות את דיני העבודה בארה"ב, תוך שהוא משבח את הגישה הפתוחה של סין כלפי עסקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ