יש עתיד נגד פייסבוק |

מה עמדת "יש עתיד" בנוגע למאגר הביומטרי? תלוי אם יש לכם פנס

לפיד נזף בגולש ואמר לו "חפש עם פנס ומימיה ותגיד לי אם תמצא מקום אחד שבו התנגדתי למאגר הביומטרי". הגולשים הצטיידו בפנס ובמימיה. נחשו מה הם מצאו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רבות כבר דובר על ההתנהלות האנרגטית, רבת האמוציות, ולעיתים קרובות גם המשונה, של יאיר לפיד ושל חברי מפלגתו ברשתות החברתיות. יש עתיד, שאפשר לומר עליה שהיא חייבת הרבה מכוחה לפייסבוק, מוצאת שם גם את מתנגדיה המרים ביותר. למרבה שמחתם של תושבי הרשת תאבי הבידור, יש עתיד גם מספקת למתנגדיה שפע של חומר בערה. אנחנו מזמינים אתכם לראות במקרה של היום רק פרק אחד בסיפור ארוך. ובכן: מה עמדתה של יש עתיד בנוגע למאגר הביומטרי?

הגולש טוני לברורב כתב הבוקר ללפיד, "תקן אותי אם אני טועה אבל הבטחת להתנגד למאגר הביומטרי. מה קרה? האנטי פופוליזם בוער בך חזק בימים אלה הא?". לפיד תיקן אותו בעצמו (או שהיה זה מישהו בעל סמכויות ניהול בדף הפייסבוק הרשמי של הראיס): "לך טוני, חפש וחפש, עם פנס ומימיה, ותגיד לי אם תמצא מקום אחד שבו התנגדתי למאגר הביומטרי.... לא יילך, כל הנסיון הזה לטעון שהפרתי הבטחות שמעולם לא הבטחתי, פשוט לא יילך".

זה קו שלפיד מנהיג בתגובות שלו למתנגדיו בפייסבוק לאחרונה: הוא לועג להם על יכולותיהם והבנתם, מספר להם שהם אנרכיסטים, שוליים וסהרוריים - לאחרונה הוא אף טען כנגדם שאין להם חוש הומור. אלא שקל יותר ללעוג למתנגדיך שהם לא בקיאים בעובדות כשהעובדות נחות בבטחה בכיסך, ואילו במקרה הזה - ובכן...

ללפיד יש כמה דפי מתנגדים פעילים וקולניים, חלקם ותיקים יותר מהקריירה הפוליטית שלו. אחד מהם, אנונימי שמפעיל דף בשם "יאיר, כנראה שכן צריך להוציא תעודת בגרות", הצטייד בפנס ומימיה, ומצא שקצת לפני הבחירות מסרה "יש עתיד" עמדה נחרצת נגד הקמת המאגר. התגובה, שניתנה בבדיקה שערך איגוד האינטרנט הישראלי בקרב המלפגות המתמודדות לכנסת, לא הסתפקה בשלילה, ופירטה:

"מפלגת 'יש עתיד' מתנגדת להקמתו של מאגר ביומטרי. הסכנה הנשקפת לפרטיותם ולביטחונם של אזרחי ישראל כתוצאה מפריצה אפשרית - שאירעה בעבר - במאגרי נתונים של הממשלה, ונפילתם של הנתונים בידי גורמים עוינים אינה מצדיקה מאגר ביומטרי, שאת המטרות להקמתו ניתן להשיג גם באמצעים אחרים".

התגובה הזו מנומקת ומדוייקת: היא מזכירה שלמדינה יש היסטוריה בעייתית בשמירה על המידע הפרטי שלנו ומעלה את הטענה שאפשר לשפר את אמצעי הזיהוי של אזרחי ישראל מבלי להקים מאגר מידע. התגובה מקבילה לעמדת ארגונים כמו האגודה לזכויות האזרח, שטוענים שהקמת מאגר מידע תשמש ככלי לאיסוף מידע על אזרחים ושהמידע הזה עתיד לדלוף לידיים בלתי אמונות. ניכר שמי שכתב את התגובה הזו מכיר את הסוגייה הזו על בוריה, ולכן ייתכן שלפיד לא טועה כשהוא נוזף בגולש טוני ואומר שהוא, יאיר לפיד, מעולם לא החווה את דעתו בנושא. עם זאת, זוהי עמדת המפלגה כפי שפורסמה לפני הבחירות. גם בסקר אחר, של חדשות ערוץ 2, יש עתיד מדווחת שהיא מתנגדת למאגר הביומטרי.

שאלנו את יש עתיד מה הסיבה לכפילות ומה עמדת המפלגה בנושא הקמת המאגר הביומטרי היום. מיש עתיד מסרו: "מפלגת 'יש עתיד' מתנגדת להקמתו של מאגר ביומטרי. הסכנה הנשקפת לפרטיותם ולביטחונם של אזרחי ישראל כתוצאה מפריצה אפשרית - שאירעה בעבר - במאגרי נתונים של הממשלה, ונפילתם של הנתונים בידי גורמים עוינים אינה מצדיקה מאגר ביומטרי, שאת המטרות להקמתו ניתן להשיג גם באמצעים אחרים. העמדה שהביע יו״ר 'יש עתיד' יאיר לפיד היא עמדתו האישית והסיעה לא הפעילה בעניין משמעת סיעתית".

זוהי, אם כן, שיטת יאיר לפיד להימנעות מדיון משמעותי: בתשובה לשאלת גולש על התנגדותו למאגר הביומטרי, לפיד טוען שהוא מעולם לא התנגד לו. בדיקה מעלה ש"יש עתיד" הביעה עמדה מאוד מנומקת נגד המאגר. אז מה קרה כאן, ובכן, טוענת "יש עתיד", לפיד הוא לא המפלגה, ואין משמעת סיעתית בנושא. אבל לפיד הוא כן המפלגה: הוא המייסד שלה, הוא החליט מי יהיה חבר בה, וההפניה מאתר האינטרנט הרשמי שלה ל"פייסבוק שלנו" מובילה לפייסבוק של לפיד, שם מצאנו את ההתנגדות למאגר הביומטרי. לגבי המשמעת הסיעתית - אם אין כזו, מה בכלל המשמעות של עמדת "המפלגה", ישות שאין לה זכות הצבעה בכנסת?דברו איתנו ב-haaretz@room404.net

אז מה עמדת יש עתיד ויאיר לפיד? מה הניחוש שלכם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ