עברייני רשת |

חד־גדיא

השבוע אנו מפנים את מדורנו לטובת הסיפורים הכואבים, העדויות המרגשות והצלקות הממאנות להירפא של קורבנות הלינצ’ים האכזריים ברשתות החברתיות, המכונים “לינצ’טרנט”

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרסי לרר, 49, אשת טלוויזיה, תל אביב. "לינצ'טרנט"? זו פעם ראשונה שאני שומעת את הביטוי הזה. אתם החבר'ה מהעיתון, מהמילון עברי חדש? יפה. לינצ'טרנט. הסיפור הוא כזה: פרסמתי ברשת מתכון לשווארמה. הוספתי "מה חבל שצמחונים וטבעונים לא יוכלו לטעום מהמנות האלו... נו טוב, בטח גם סייטן בטעם ביסלי־גריל יערב לחכם". תוך חצי שעה עמוד הפייסבוק שלי הוצף בהודעות שטנה שאתה לא מאמין שאנשים מדברים ככה. "בהמה", קראו לי, איחלו לי סרטן, מישהי אמרה לי "אני לא אשווה אותך לפרה כי לפרה לפחות יש רגשות". בחיים שלי לא הרגשתי ככה. זה היה משפיל. עכשיו תסלח לי רגע, יש פה איזה שופט שאמר משהו מגעיל למתלוננת, אני וכמה בנות הולכות לפתוח אותו ולמלא אותו בזפת ולתפור אותו עם חוט תיל.

ירמיה דגל, 58, שופט, מעלות תרשיחא. לא יודע מה עבר עלי, פתחתי את הפה ויצאה לי השטות הזאתי - אה, לא על זה אתה רוצה שנדבר? אז על מה? פייסבוק? לא, לשופטים אין פייסבוק, אסור לנו. מה אתה אומר כותבים עלי שמה? זה באמת אמרו את זה? נו נו נו, ככה מדברים באינטרנט הילדים? זה לא ילדים, זה אנשים מבוגרים משתמשים במלים כאלה? תשמע, העולם היום, מה נהיה ממנו - תסלח לי מאוד שנייה אחת, תגידי לי חתיכת מטומטמת, מי נתן לך רישיון לנהוג? את ראית איך את כמעט נכנסת בי קודם? פרה טיפשה, לא שמת לב? תחזרי, תחזיר לליפסטיק שלך, הלוואי ותיחנקי ממנו ותעשי תאונה ותמותי, אישה מפגרת. מה? להוריד אותך כאן?

גלית יונאל, 29, קשבת, גבעתיים. עשיתי רישיון בגיל מאוחר ואני גם לא נוהגת הרבה, רק להורים בשישי. באיזה יום אני חניתי ברוורס וכנראה שבטעות בלי לשים לב נגעתי באוטו מאחורי. אני קמה יום אחרי זה בבוקר ומה אני מגלה? כל כל כל האינטרנט מלא בתמונות של האוטו שלי ואוסף של יציאות מסריחות, אישה נהגת, ככה אישה חונה? ואז מישהו הביא יציאה של למצוא את השם שלי מהמספר של הרכב, אתה מבין את הסיפור הזה? ומישהו קישר לפרופיל שלי בפייסבוק ובום תוך שעה כל הקיר שלי בדיחות מגעילות. עכשיו אני תיכף חוזרת אליך, אני וחברות מתקשרות כל חצי שעה לנהג מונית מניאק שכמעט אנס נוסעת ומקללות לו את האמ־אמא.

מרשל אסטור (cc-by-sa)

ניסים ירקוני, 45, נהג מונית, ראשון לציון. אמרתי לנוסעת שיפה לה השיער אסוף. למה אמרתי את זה? אנא אערף, היה לה יפה אסוף. עכשיו כל רגע מתקשר מישהו. "אתה נהג מונית? שתישרף אמן, יא אנס נשים", ככה אומרים לי. כל רגע טלפון. ואני מה עשיתי? אמרתי למישהי מלה לא במקום אז ישר נכנסים? למה אני כמו החרא הזה מהקניון שהרביץ לאוטיסט?

יוסי אריק, 37, "נקניקיית אריק" בקניותר נס ציונה. מה שקרה באמת זה שאמרתי לאמא הזאת שיש הרבה לקוחות ואני עסוק מדי לדבר עם הבן שלה. אבל באינטרנט היא כתבה עלי כאילו צעקתי על הבן שלה שהיה לו אוטיזם, מה אני אגיד לך, איי־יאי־יאי מה שנהיה פה. דיווחו על העמוד שלי בפייסבוק שהוא יעני פוגעני. המיילים שאני קיבלתי, כאילו אני שונא אוטיסטים. ניסיתי לענות להם הם ירדו עלי יותר חזק. בחיים לא הרגשתי כל כך רע. אז קרה משהו משונה, ירד החשמל בכל הבניין ולא חזר עד הערב. היה לי חם בבית אז הלכתי לטייל וגיליתי שבעולם האמיתי אין פייסבוק, אין טוויטר, אין טוקבקים. היה מאוד שלו, רגוע ככה. נהניתי. פייר נהניתי. יו שהדי, אתה ראית מה הטמבל הזה כתב בפייסבוק שלו? שנייה רגע, אני אכתוב לו משהו על הקיר.

יאיר לפיד, 49, רמת אביב, שר אוצר. אני חושב לעצמי מה נהיה מאתנו, איפה נעלם הפרגון, החברות הבסיסית בין ישראלים. למה לא נותנים קצת קרדיט, איפה מאה ימי החסד. רגע, מיד אני אתך. ראש האופזיציה ההיסטרית הזאתי לרלרה משהו בפרופיל שלה. תיכף אני אסביר לה למי יש יותר גדול.

יעקב פרופסור, פרופ’ לסוציולוגיה של הרשת, על הסיבות לתכיפותם הרבה של הלינצ'טרנטים בלבנט. תראה, הפסיכופתולוגיה של האזרח הישראלי ברשת די פשוטה; אנלוגית, אם תרצה, למצבו של הבבון בטבע: מופעלת עליו שורה של לחצים, המסים לוחצים והאישה לוחצת והפרסומות בטלוויזיה צועקות עליו ויותר מהכל חם לו. הוא מחפש פורקן מהיר. אין דבר המחרמן את הבבון הארצישראלי יותר מההבטחה הגלומה בגרסה הווירטואלית, הקיברנטית, לביטוי "בואו, חבריא, יש 'מכות'". הסיפוק אמנם קצר־טווח, אך הוא מוחלט: לרגע אחד הוא יכול לפוש מכל הלחץ והמתח והחום והלחות ולהשתחרר בצרחות נצחונו: הוא השיב מלחמה שערה לעולם המדכא אותו. הלו, מה זה? אתה ראית מה הפרה המטומטמת הזאת מהטלוויזיה אמרה על צמחונים? תסלח לי רגע?

מילון עברי חדש

דושבג: איך שפמיניסטיות מכנות שובניסט שגם גאה בעצמו, ועל כן רצוי להכנס בו בכל הכוח.
פמינאצית: כינוי בקרב לא-פמיניסטים לפמיניסטית בוטה ורועשת, שכדאי להכנס בה בכל הכוח.
טבחוני: איך שטבעונים מכנים אדם המתעקש לאכול בשר, ולכן יש להכנס בו בכל הכוח.
צמחונאצי: כינוי בקרב אוכלי בשר למטיפן נודניק בשם זכויות בעלי החיים, שמותר להכנס בו בכל הכוח.
לינצ'טרנט: נוהג בזוי ומכוער, שראוי לו להעלם מן העולם, שבו קורבן תמים נבחר באקראי על ידי ההמון משולהב, שנכנס בו בכל הכוח.

מילה לסיום

גם אנחנו נגד לינצ'טרנטים, ואנחנו משוכנעים שלא נקבל הודעות נאצה מדושבגים ופמינאציות, טבחונים וצמחונאצים וגם מלוזרים אחרים שאין להם חיים כלל וכלל ל-haaretz@room404.netדברו איתנו ב-haaretz@room404.net

את מי הייתם משפדים בלינצ'טרנט?
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ