מקמשכורת |

איך לחיות ממשכורת של עובד מקדונלדס

על רקע של מחאה על תנאי העסקה בעייתיים, ענקית המזון השיקה אתר כדי להנחות את עובדיה איך חיים משכר מינימום, אבל הצליחה רק להוכיח שהמשימה הזו בלתי אפשרית: רוצים לחיות משכר מקדונלדס? תשיגו עוד עבודה ואל תאכלו

ג'וני זילבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וני זילבר

כשהנהלת מקדונלדס, רשת המזללות הגדולה בעולם, המעסיקה כ-1.7 מיליון עובדים, פרסמה את האתר שלפניכם, ודאי אמרו שם: "זה יוכיח שאפשר לחיות מהמשכורות שלנו!"

האתר, שהושק בשבוע שעבר, הוא שיתוף פעולה בין מקדונלדס לוויזה, והוא חלק מפרויקט גדול יותר של חברת כרטיסי האשראי, בשם Practical Money Skills For Life. הפרויקט מנסה ללמד עובדים שמשתכרים מעט לחיות מהמשכורות שלהם. אבל האם זה בכלל אפשרי לחיות ממשכורת של עובד מקדונלדס טיפוסי?

מיד כשפורסמה זכתה היוזמה והדוגמאות שבה לקיתונות של בוז. הדוגמה הנ"ל, המופיעה באתר, אמורה לפרט איך אפשר לגמור את החודש - ואפילו לחסוך! - מהמשכורת המקובלת בסניפי מקדונלדס בארה"ב:

אבל שימו לב: השכר החודשי לעובד מקדונלס במשרה מלאה הוא 1,100 דולר בחודש (3,943 שקל). כדי לגמור את החודש, מקדונלדס מציעה לעובדיה בדוגמה הזאת להשיג עבודה נוספת. השכר הסופי הוא 2,060 דולר (כ-7,000 שקל) - אבל כדי להגיע לשכר הדמיוני הזה יצטרך עובד ממוצע בארה"ב לעבוד 74 שעות שבועיות - כמעט שתי משרות מלאות.

הדמיון מלא ההשראה של מקדונלדס ניכר במקומות אחרים בטופס: ביטוח בריאות, שאינו שירות ממלכתי בארה"ב, מתוקצב כאן בעשרים דולר בחודש. בפועל הוא עולה כ-215 דולר. שכר דירה מתוקצב ב-600 דולר (2,100 שקל), סכום שיצחיק עובד בסניפי מקדונלדס בערים כמו ניו יורק ולוס אנג'לס. בתקציב מופיע סעיף לתשלומים על רכב, אבל לא לדלק. אין תקציב לביגוד. ובפינת האירוניה: בדוגמה הנ"ל לא הקציבו כסף למזון. טוב, צ'יפס זה מאוד משביע.

עובד שינסה לחיות לפי התקציב הזה יגלה שדי קל לגמור את החודש, אם מוותרים על שעות שינה, אוכל, דיור, ביגוד וטיפולים רפואיים. מבקרי התקציב ציינו שזו הוכחה אלגנטית לכך שבארה"ב אי אפשר לחיות עוד משכר מינימום.

"הדוגמאות באתר", אמרה הנהלת מקדונלדס בתגובה לפרסומים, "הן דוגמאות גנריות והן אמורות לשרטט תמונה כללית של איך אמור להראות תקציב אישי". בעקבות הפרסומים גם שינו את התקציב, והוסיפו בו 50 דולר בחודש להסקה.

השקת האתר באה על רקע של מחאה הולכת ומחריפה של עובדי מקדונלדס בארה"ב (וגם ברחבי העולם) על תנאי ההעסקה שלהם. הפגנות ושביתות מחאה נערכו בחודשים האחרונים בשיקגו ובניו זילנד, בדטרויט, במילווקי; בניו יורק, אמש (ש') עזבו עובדי סניף של מקדונלדס במחאה על כך שהכריחו אותם לעבוד בסניף לא ממוזג באמצע גל חום שפוקד את העיר, עד שאחד מהם התעלף.

את השכר של עובדי מקדונלדס בישראל אפשר להסיק מהאתר הזה, שבו גולשים מדווחים על שכרם.דברו איתנו ב-haaretz@room404.net

עובדי מקדונלדס? ספרו לנו כמה אתם מרוויחים בחודש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ