אסור לצנזר פורנו?

ג'וני זילבר סבור שהפורנו הוא המחיר שאנחנו משלמים על חופש מידע אמיתי. צפי סער תוהה למה זה מגיע על חשבונן של נשים • תגובה

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפי סער
צפי סער

אסור לצנזר פורנו כפי שהציע ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון, כותב ג’וני זילבר (23.7). סינון של האינטרנט הוא רעיון הרסני שחותר תחת אושיות הרשת עצמה, הוא מסביר, שכן סוד כוחה הוא דמוקרטיה של מידע.

הרבה ערכים חשובים מועלים על נס בדבריו של זילבר, והוא סבור כי פורנו הוא “לא פחות ולא יותר מאשר המחיר שאנחנו משלמים על המצרך הנדיר הזה שהוא חופש מידע אמיתי” (וגם מוסיף: “יש שיטענו שזה מחיר שנעים לשלם”). הטענות שפורנו זה רע הן טהרניות וצקצקניות, לדבריו.

ובכן, בתפקיד הטהרנית והצקצקנית, וכמובן הפמיניסטית בלי חוש הומור, אזכיר שכל אותם ערכים חשובים שזילבר יוצא להגנתם, בצדק, באים במקרה הזה על חשבונן של נשים. ובעקיפין גם על חשבון גברים, שאף הם ניזוקים מפורנוגרפיה.

פורנו בראץצילום: lil'_wiz (רשיון cc-by-nd)

על פי זילבר, “לא כל הפורנו נעשה תוך ניצול נורא של נשים וגברים” - נכון, לא כולו, אבל רובו הגדול; “לא כל מי שצופה בו זוכה שתפישת העולם המינית שלו תתעוות ללא היכר” – אולי לא כל מי שצופה, אבל גדלים כבר דורות שהמושגים שלהם על מין שאובים מפורנו, על כל העיוותים שכרוכים בכך; “לא כולו מבזה נשים או את הצופים בו” - שוב, נכון, אבל רובו הגדול כן עושה זאת.

החוק המוצע עתה בבריטניה יחייב כל לקוח אינטרנט חדש לציין במפורש אם הוא מעוניין באינטרנט לא מסונן. זילבר מוחה על כך ש”כדי לגלוש באינטרנט חופשי תצטרכו לסמן את עצמכם כסוטים... המטרה, בקיצור, היא לבייש אתכם”. אם צפייה בפורנו היא סטייה מביישת – למה להגן עליה? למה לא לתת משקל רב יותר לנזק שהיא גורמת? למה אי־הנעימות של צרכן הפורנו חשובה לזילבר יותר מאשר הפגיעה הקשה ברוב הנשים המשתתפות בתעשיית הפורנו וההשלכות על החברה כולה, נשים וגברים, ילדים וילדות, נערים ונערות?

הטיעון בדבר חופש המידע וסכנות הצנזורה הוא כמובן טיעון רב תוקף. איני מערערת עליו, אבל ראוי לשים לב כיצד במאבק למען עיקרון חשוב, קל כל כך לרמוס זכויות של נשים. כבמקרים רבים אחרים, אלה אינן מוצבות במקום הראשון או אפילו במקום גבוה אחר בסדר העדיפויות.

_____________________
התפרסם במקור בטור "גברת מג'ונדרת" במוסף "גלריה שישי"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ