שגרירות ישראל באירלנד: היטלר היה שמח על תפקוד האו"ם - חדר 404 - הארץ

שגרירות ישראל באירלנד: היטלר היה שמח על תפקוד האו"ם

כמה חודשים לאחר שהעליבו נוצרים לכבוד חג המולד, חשבונות הפייסבוק והטוויטר של השגרירות שוב עושים לישראל כבוד מפוקפק בעולם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'וני זילבר

שגרירות ישראל באירלנד שוב עושה כבוד לישראל: היום (ג') לפנות בוקר פורסמה כתבה בעמודי הפייסבוק והטוויטר הפעילים של השגרירות ויחד איתה ציטוט בשם אומרו לפיו האו"ם הפך לכלי אנטי-ישראלי ושהיטלר, לו היה חי היום, היה מרוצה מתפקודו.

הכתבה ששותפה, מהאתר הדתי הרב לשוני "אש התורה", היא תמליל של נאום שנשא ב-2011 פליט סודני המשבח את ישראל ומבקר את האו"ם, שעסוק בגינוייה של ישראל במקום לעסוק במעוולים גדולים ממנה. מי ששיתף את הכתבה בפייסבוק ובטוויטר בחר להוציא ממנה את הציטוט הבא, ולהוסיף אותו לשיתוף הכתבה: "האו"ם הפך בעצמו לכלי נגד ישראל... לא יכלו לעשות את היטלר מרוצה יותר".

הסטטוס בפייסבוקצילום: צילום מסך
הסטטוס בטוויטרצילום: צילום מסך

לחשבונות של שגרירות ישראל באירלנד יש טון קיצוני, לעומתי, שלא מאפיין שגרירויות ישראליות אחרות בעולם. יש גם מגוון שערוריות שמתחדשות אחת לכמה חודשים. בדצמבר האחרון סיפר ברק רביד בבבלוגו ב"הארץ", דיפלומאניה, ששגרירות ישראל פרסמה בפייסבוק סטטוס מביך ומשונה לקראת חג המולד: לצד תמונה של ישו ומריה הוסיפה יד אלמונית את הכיתוב, "מחשבה לחג המולד… אם ישו ואמו מריה היו חיים כיום, הרי שכיהודים ללא הגנה שגרים בבית-לחם הם היו נרצחים בלינץ' ע"י פלסטינים עוינים. רק מחשבה…" הסטטוס זכה לגינוי בינלאומי; ישראל נאלצה להתנצל, ולפחות לזמן מה, נדמה שדף הפייסבוק של השגרירות ירד מהאוויר.

פרשת ישו ומריהצילום: צילום מסך

הפאשלה שקדמה לפאשלה שקדמה לזו של היום עסקה בתמונה סרת טעם שפורסמה בנובמבר באותו דף, ובה הכיתוב "Feck Off Hamas". לפרסום התמונה - ולביקורות בעקבותיו - לוו ויכוחים עילגים עם הגולשים, שהיו צריכים להבהיר כבר אז שצריך לקחת למישהו בשגרירות ישראל באירלנד את המקלדת.

שגריר ישראל באירלנד מאז 2010 הוא בועז מודעי. בתקרית הקודמת כתב ב"הארץ" ברק רביד, "מי שמוביל את הקו הפרובוקטיבי בשגרירות בדבלין אינו רק השגריר בועז מודעי, אלא [...] רעייתו שמשמשת גם כסגניתו – נורית טינרי-מודעי".

"טינרי עלתה לכותרות כאשר ביצעה פרובוקציה בטקס יום השואה בדבלין בשנה שעברה. בנוסף, לפני כמה חודשים חשף ערוץ 10 הודעת דואר אלקטרוני שטינרי שלחה לבכירים במשרד החוץ ובה טענה כי ישראלים שחיים באירלנד ומותחים ביקורת על מדיניות ישראל בשטחים, עושים זאת בין השאר בשל נטיותיהם המיניות. טינרי אף הציעה אז שהשגרירות תפעל נגד אותם ישראלים שחיים באירלנד ותתקוף אותם אישית בתקשורת, תוך חשיפת מידע אישי רגיש עליהם".

הערה לסיום: היטלר לא היה מרוצה מהאו"ם

ציטוט הטענה המשונה הזו מרגיז לא רק כי הוא מביך את ישראל בזירה הבינלאומית, ולא רק כי הוא מצביע על חוסר הבנה אקוטי בניהול תדמית ברשתות החברתיות, אלא בגלל החטא שהוא חוטא למדע ההיסטוריה. היטלר לא היה מביע שביעות רצון מתפקוד האו"ם; האומות המאוחדות נוסדו רק חודשיים לאחר שהתאבד היטלר בברלין. להיטלר היו כמה דברים חריפים להגיד על אינטרנציונליזם, וב-1933, בשנה שבה עלה לשלטון, הוא הוציא את גרמניה מן הגלגול המוקדם של האו"ם, חבר הלאומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ