גוגל פלסטין: פריצה העבירה גולשים לאתר עם סיסמאות אנטי-ישראליות

קראקרים פרו-פלסטיניים הפנו את התנועה של דף הבית הפלסטיני של מנוע החיפוש לעמוד שקרא למחוק את ישראל ממפות גוגל. גוגל: "שירותי גוגל לדומיין google.ps לא נפרצו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גולשים שניסו להיכנס אמש לדף הבית של גוגל פלסטין (Google.ps) הופנו במשך מספר שעות לגירסה מושחתת של העמוד, שבה קריאה למחוק את ישראל ממפות גוגל ולקרוא לה פלסטין.

בראש העמוד נכתב: "Google Owned" ("השתלטנו על גוגל" בתרגום חופשי), ומתחת ללוגו נכתב באנגלית עילגת: "דוד גוגל אנחנו אומרים היי מפלסטין כדי לזכור לך שהמדינה בגוגל מפה לא נקראת ישראל. היא נקראת פלסטין. שאלה: מה היה קורה אם היינו משנים את כותרת המדינה מישראל לפלסטין בגוגל מפות !!! זו היתה מהפכה .. אז תקשיבו לריאהנה ותהיו קוליים" – האתר ביקש מהגולשים להתקין את תוסף האודיו המיושן Real Audio, והשמיע דרכו שיר של ריהאנה. באמצע העמוד הוצבה מפת גוגל שמציגה במרכזה את ישראל. הפורצים הזדהו כ-Dod, Hij@ker, alzher, Mr_AnarShi-T, toxico-dz.

השחתות אתרים הן פעולות נפוצות מאוד, המקבילה של גרפיטי על קיר ציבורי, ובדרך כלל לא מדווחות בתקשורת, אולם רוב האתרים המושחתים הם אתרים קטנים וזניחים, והמיוחד בתקיפה הזו היא המטרה - ענקית האינטרנט גוגל. ברוב המקרים פריצות כאלו אינן לא מזיקות במיוחד, אלא אם הפורצים מנצלים את הפריצה כדי להדביק גולשים בווירוס או לגרום להם למסור שמות משתמש וסיסמה.

העמוד המושחת של גוגל פלסטין

האתר עצמו לא נפרץ, הסבירו בגוגל ל"הארץ" – הפורצים הצליחו לפרוץ למרשם ה-DNS של סיומת המדינה של פלסטין, ps, מאגר נתונים שבו מתורגמים דומיינים (שמות מתחם, כתובות אתרים כמו google.ps) לכתובת ה-IP הייחודית שבה האתר יושב בפועל. ההאקרים שינו את כתובת ה-IP שאליה מפנה Google.ps, ושלחו את הגולשים לאתר אחר, שבו פרסמו את מה שנראה כמו דף הבית של גוגל לאחר השחתה.

תגובת גוגל: "למשך זמן קצר, חלק מהמבקרים באתר google.ps הופנו לאתר אחר; שירותי גוגל לדומיין google.ps לא נפרצו. היינו בקשר עם הארגון שאחראי לניהול שם המתחם והסוגיה אמורה להיות סגורה". גלישה כעת ל-google.ps מובילה לאתר הרשמי.

גוגל פתחה עמוד מקומי בסיומת הפלסטינית ps לפני ארבע שנים. "שם הדומיין החדש יעניק גישה לגוגל בערבית למשתמשים בשטחי הרשות הגולשים באמצעות ספקיות אינטרנט פלסטיניות, ובסופו של דבר גם גישה למידע מקומי יותר רלוונטי", מסרה אז החברה בבלוגה בערבית.

במאי השנה שינתה גוגל את שם המדינה שמופיעה לצד הלוגו שלה בעמוד הפלסטיני מ"גוגל השטחים הפלסטיניים" ל"גוגל פלסטין", ושינוי דומה הוכנס למפות גוגל. הדבר גרר מחאה רשמית של גורמים ישראליים, וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת קיימה לפני חודשיים דיון בנושא, בנוכחותו של צ'ארלי הייל, אנליסט מדיניות ציבורית בצוות גאו (גוגל מפות), שנשלח במיוחד ממטה החברה בקליפורניה. הייל הסביר כי גוגל מתבססת על החלטות של גופים אחרים, שבהם האו"ם, ארגון התקינה הבינלאומי ISO והארגון שאחראי על הקצאת דומיינים, ICANN. "אין לנו עניין להיות בוררים במחלוקות פוליטיות. אני רוצה שהיה ברור לגמרי שבקבלת ההחלטות הללו אנחנו לא נוקטים בשום דרך בעמדה פוליטית", אמר הייל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ