אתר הניו יורק טיימס נפל - וקם

האקרים המזוהים עם אסד הפילו את האתר של העיתון השני הכי נקרא ברשת וקראו "ינקים הביתה!" האתר חזר לפעילות מלאה אמש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אתר הניו יורק טיימס חזר לפעילות אחרי שקרס ליותר מיממה. סיבת הקריסה היא ככל הנראה מתקפת האקרים, שמחו על הסיכוי שארה"ב תתקוף בסוריה.

דוברת של הניו יורק טיימס אישרה ל"הארץ" שהאתר עמד בפני חטיפת DNS - מתקפה על רשם הדומיין, השירות המנתב את תנועת הגולשים מהכתובת nytimes.com לשרתים שעליהם נמצא האתר. התוקפים הצליחו להסיט את התנועה לכתובת שגויה, ובכך מנעו מהגולשים להגיע לאתר הניו יורק טיימס.

בסביבות השעה 23:00 שלשום (ג') לפי שעון ישראל החלו גולשים להבחין בתקלה. "הצבא האלקטרוני הסורי" (SEA), ארגון האקרים התומך בבשאר אסד, לקח אחריות על המתקפה בעמוד הטוויטר שלו. שעה מאוחר יותר הודיע עמוד הפייסבוק של העיתון על "מתקפה זדונית". להודעה הגיבו כמה עשרות גולשים בהודעה זהה, התומכת באסד וקוראת "ינקים הביתה!" אחרים מחו במילים אחרות על "עיוות המציאות" של העיתונות בארה"ב (לאחרים היו תלונות אחרות: גולשת אחת העירה שהקריסה מקובלת עליה, כל עוד תהיה גישה לתשבץ).

האתר חזר לפעילות בין שלישי ורביעי, לפי שעון ישראל, וקרס שוב במהלך היום. בזמן שהאתר היה לא זמין פרסם הניו יורק טיימס כתבות באתר רזה שהוקם בכתובת חלופית. ב-21:55 הודיעו לנו שהמצב נפתר "כמעט לחלוטין"; עד פרסום שורות אלו נראה שהאתר חזר לפעילות מלאה.

משרדי ה"ניו יורק טיימס" בניו יורקצילום: בלומברג

הניו יורק טיימס הוא העיתון השני הכי נקרא ברשת (אחרי הדיילי מייל, שעקף אותו ב-2011). בסוף 2012 היו לאתר הניו יורק טיימס, לפי הערכות שונות, כ-48 מיליון קוראים בחודש וכ-450 אלף דפים נצפים ביום.

זאת הפעם השנייה החודש שאתר הניו יורק טיימס קורס; בפעם הקודמת, למרות הערכות שמדובר בהאקר, טענו בחברה שמדובר בתקלה בשרתים.

SEA טענו שהתקיפו גם את טוויטר, אולם לא השביתו שם את האתר, רק ביצעו חבלה קטנה בפרטי רישום שם המתחם. התקלה תוקנה מאז.

קל להפיל אתרים

התקפות על אתרי אינטרנט הן דבר שבשגרה (לפי תהיל"ה, הגוף הממשלתי המארח את אתרי הממשלה ואחראי לאבטחתם, האתרים האלו מתמודדים עם כמה מאות התקפות מדי יום). לעיתים לא בלתי תכופות ההתקפות מצליחות להפיל אתר גדול מהרשת, לעיתים רק לדקות, לעיתים לשעות ולימים. הסיבה לריבוי ההתקפות היא שקל וזול לתקוף אתרי אינטרנט. הכלים המשמשים לתקיפה פשוטים; נדרש ידע מועט כדי להפעיל אותם. להתקפות האלו אין עלות וקשה מאוד לאתר את מקורן. (השבוע דיווחנו לכם על חטיפת DNS נוספת, שבוצעה כנגד לא אחרת מגוגל).

ההתקפה: על המדיניות של הממשלה, לא של העיתון

גם אתר הארץ עמד בפני מתקפות דומות בשנים האחרונות, וקרס מספר פעמים: בינואר ובאוקטובר 2012, באפריל השנה, כחלק ממתקפה שכללה גם אתרי ממשלה; ובחודש האחרון פעמיים, בראשון וב-11 לחודש.

מבלי להתיימר לגזור גזירה שווה בין הארץ ובין הניו יורק טיימס, אפשר להצביע על כמה קווי דמיון בהתקפות עליהם. בשני המקרים התוקפים מזהים את עצמם עם מטרות לאומיות ערביות; העילה היא מדיניות החוץ של המדינה שבה שוכן העיתון; ובשני המקרים העיתונים המותקפים לא נבחרו בשל עמדתם ביחס למדיניות הזו (הניו יורק טיימס מזוהה עם השמאל בארה"ב) אלא משום שהם מוכרים גם מחוץ למדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ