משרד הבריאות פיתח אפליקציה ב-120 אלף שקל - הסדנא לידע ציבורי פיתחה אותה בחינם

במסגרת קמפיין החיסון נגד פוליו הזמין משרד הבריאות אפליקציה לסמארטפונים המאתרת את טיפת החלב הקרובה, ובעלות של עשרות אלפי שקלים; הסדנא לידע ציבורי, גוף מתנדבים שמנגיש מידע ציבורי, פיתח אפליקציה טובה יותר. זה לקח להם יומיים עבודה ולא עלה דבר

ג'וני זילבר
ג'וני זילבר

במהלך חודש אוגוסט משרד הבריאות ביקש וקיבל פטור ממכרז כדי לפתח אפליקציה המאתרת את סניף טיפת חלב הקרוב ביותר. הפטור, שניתן לפי תקנת "התקשרות דחופה למניעת נזק של ממש", איפשר למשרד הבריאות להקצות 118 אלף שקל לחברת מטריקס לטובת פיתוח דחוף. כמה דחוף? בתנאי ההתקשרות הותר למטריקס לסיים את הפיתוח עד סוף דצמבר השנה; עם זאת, מכשפורסם בעיתונות הפטור ממכרז, האפליקציה, "שתי טיפות (אייפון) (אנדרואיד)" עלתה לאוויר תוך כשבוע מיום קבלת הפטור.

היו מי שהתרעמו על העלות החריגה של הפיתוח. ביניהם היו אנשי הסדנא לידע ציבורי, גוף ששם לעצמו למטרה להנגיש לציבור מידע שאמור להיות שלו. ביום חמישי הם הוציאו גרסה משלם לאפליקציה, "טיפה.לי", האפליקציה, שמאתרת גם היא סניפי טיפת חלב, פותחה במהלך 24 שעות ועברה כמה שיפורים ביום שלמחרת. היא לא עלתה דבר מלבד זמנם של כמה מתכנתים המתנדבים בסדנה. והיא גם טובה יותר.

"שתי טיפות" היא אפליקציה לאייפון ולאנדרואיד, ויש צורך במסארטפון כדי להפעיל אותה. טיפה.לי היא אתר על פלטפורמה של HTML5, הזמינה מכל מכשיר המחובר לאינטרנט, גם מהמחשב הנייד ומטלפונים שאינם אייפון או מכשירי אנדרואיד. באפליקציה של הסדנא לידע ציבורי עושים שימוש ביכולת של הסמארטפון לאכן את עצמו ומציגה את סניפי טיפת חלב הקרובים למשתמש, על גבי מפה. באפליקציה של משרד הבריאות צריך להקליד איפה אתם, ולקבל רשימה טקסטואלית של סניפים וכתובות, השימושית הרבה פחות. בחנות האפליקציות לאנדרואיד, גוגל פליי, זוכה האפליקציה של משרד הבריאות לניקוד נמוך יחסית. בחנות האפליקציות של אפל אין עדיין דירוג של משתמשים.

שתי טיפות - האפליקציה של משרד הבריאות, בפיתוח מטריקס
טיפה.לי - האפליקציה של הסדנא לידע ציבורי

לפניית "כלכליסט" בנושא ענו במשרד הבריאות ש-118 אלף שקל הם לא הסכום שישולם בפועל, אלא "תקרה תקציבית מקסימלית שהוקצתה לצורך הפרויקט", ושהסכום שישולם נמוך יותר. (ההסבר הזה מעלה ניחוחות נשכחים של גלידת פיסטוק; גם כשהתפרסם שבתקציב מעון ראש הממשלה יש סעיף של עשרת אלפים שקל לגלידה, גם הוא מוחרג ממכרז, התקבל הסבר דומה).

האפליקציה המוצלחת של הסדנא לידע ציבורי היא לא רק ניצחון של חבורה קטנה של מתנדבים על פני חברה גדולה. זו מחאה מוצלחת ויעילה: היא שופכת אור על חוסר היעילות והבזבוז של כספי ציבור במשרד הבריאות על ידי עשיית מעשה. עם פרסום האפלקציה, כתבו בפייסבוק אנשי הסדנא שעיקר העבודה היה לאסוף את המידע, שניתן בחופשיות באינטרנט. הם מוסיפים, "אם משרד הבריאות היה משחרר את המידע בפורמט סטנדרטי, [המפתחים] מעריכים שהיו בונים את היישום בשעה".

הסדנא לידע ציבורי היא גוף מתנדבים שמטרתו "להגביר את השקיפות במגזר הציבורי ולעודד השתתפות ציבורית". בין הפרויקטים שפותחו שם: תקציב פתוח, שהוקם בכנסת הקודמת בהשתתפות השר מיכאל איתן, ושמטרתו הייתה לאפשר לציבור לנווט במבוכים הנפתלים של תקציב הממשלה; וכנסת פתוחה, פרויקט שמנסה לתת דיווח אמיתי על פעילותם של נבחרי ציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ