גם באנדרואיד זה קורה |

ה-NSA כבר בתוך הסמארטפון שלכם

"דר שפיגל": לסוכנות לביטחון לאומי יש, מזה שנים, גישה כמעט מוחלטת למידע הפרטי של משתמשים במכשירי אייפון, אנדרואיד ובלאקברי, שהושגה ככל הנראה בלי ידיעת היצרניות

ג'וני זילבר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וני זילבר
רויטרס

לסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי יש יכולת לחדור למידע השמור על אייפונים, מכשירי בלאקברי ומכשירי אנדרואיד. כך לפי תכתובות מסווגות שהגיעו לידי העיתון הגרמני דר שפיגל. דר שפיגל פרסם את עיקרי הדברים ביום שבת, לקראת כתבה שתראה אור היום (שני). דיווח נוסף בברזיל מגלה כי הסוכנות חדרה למערכות של משרד החוץ הצרפתי ושל מערכת סליקה בנקאית בינלאומית שמשמשת אלפי בנקים.

בין פריטי המידע החשופים ל-NSA: רשימת אנשי הקשר, הודעות SMS, ומטריד מכל: מידע לגבי מיקום המשתמש שהטלפונים האלו אוגרים. מסמך אחד מציין שחיבור מכשיר אייפון למחשב, לצורך סינכרון, מאפשר ל-NSA גישה לתוכן המחשב. לא ברור אם לסוכנות יש גישה לפירוט השיחות שבוצעו מהמכשירים - מידע שלפי פרסומים קודמים ה-NSA משיג, ואוגר במאגרי מידע עצומים, מספקיות טלפוניה.

לכל המכשירים האלו יש הגנות המיועדות לשמור על פרטיות המשתמשים בהם. לפי המידע המתפרסם, ה-NSA שברה את ההגנות האלו.

דר שפיגל לא מציין את הדרך שבה ה-NSA מסוגל לקבל גישה למכשירים: באמצעות רשתות סלולריות, דרך החיבור של המכשירים האלו לאינטרנט, אם בידיעת ספקיות השירות או שלא בידיעתן. מהמסמכים עולה שהדבר נעשה ללא ידיעת יצרניות הטלפונים. יצרנית אחת, בלאקברי, הצהירה שלא יצרה "דלת אחורית" לטובת אנשי ה-NSA.

פרויקט הסמארטפונים של ה-NSA פעיל מזה כמה שנים; המסמכים המוקדמים ביותר המוזכרים בידיעה של דר שפיגל נכתבו ב-2009, ובהם מציינים אנשי הסוכנות שהם מסוגלים "לראות ולקרוא תעבורת SMS".

היקף החדירה לטלפונים "לא היה תופעה נרחבת" עד כה, לפי דר שפיגל: כלומר, הסוכנות לא אוספת מידע ככל שהיא מצליחה להשיג, ואוגרת אותו כדי שישמש אותה לחיפושים מאוחר יותר, אלא תוקפת מטרות שנבחרו במיוחד.

בדיווח נוסף ברשת הטלוויזיה הברזילאית גלובו טיוי, נטען כי ה-NSA ריגלה אחרי חברת הנפט הלאומית של ברזיל, Petroleo Brasileiro SA, בנוסף למערכות של משרד החוץ הצרפתי, גוגל ואחרי האגודה העולמית לתקשורת פיננסית בין בנקאית (SWIFT), שמשמשת יותר מ-10,000 מוסדות בנקאיים ברחבי העולם לביצוע מיליוני פעולות פיננסיות מדי יום.

ג'יימס קלאפר, מנהל המודיעין הלאומי בארה"ב, מסר כי סוכנויות אמריקאיות אוספות מידע כלכלי, שמשמש להן למאבק במימון טרור וכדי לזהות משברים כלכליים צפויים.

"מה שאנחנו לא עושים", מסר קלאפר, "הוא להשתמש ביכולות המודיעין שלנו כדי לגנוב את הסודות המסחריים של חברות למען - או לתת את המודיעין שאספנו - לחברות אמריקאיות, כדי לשפר את מעמדן בתחרות הבינלאומית או להגדיל את שורת הרווח שלהן".

ההדלפות של אדוארד סנודן

עושר המידע המתפרסם לאחרונה בנוגע ל-NSA, המתאר את ההשתלטות יוצאת הדופן והמבהילה של הסוכנות על תעבורת המידע באינטרנט, נובעת ברובה ממסמכים שמסר המדליף אדוארד סנודן. סנודן (29) עבד כאיש טכני בכמה חברות קבלן ששירתו את ה-NSA. המידע שאסף סנודן, ושאותו הדליף למספר עיתונים ובהן הגרדיאן הבריטי, מהווה את אחת ההדלפות הגדולות בהיסטוריה האמריקאית. סנודן התיר לגרדיאן לפרסם את זהותו, לא לפני שברח מארצות הברית. לאחר ששהה בהונג קונג וברוסיה ירד סנודן מהמפה; מיקומו כעת לא ידוע. בארה"ב תלוי ועומד נגדו כתב אישום בגין ריגול.

בידיעה שפרסם דר שפיגל לא צוין אם סנודן הוא המקור לתכתובות שצוטטו. דר שפיגל מדווח על "התפארות" ועל שמחת ניצחון העולה מהתכתובות; זוהי שמחת הניצחון של האקרים שאין להם מתחרה העומד בפניהם, ולשאפתנות שלהם אין סייג ואין גבול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ