פייסבוק תיאלץ להשיב לתביעה ישראלית

עמרי וייל תבע את פייסבוק על מחיקת תכניו והשעייתו. ביהמ"ש המחוזי בירושלים אישר לו לשלוח את כתב התביעה למטה החברה בארה"ב. פייסבוק: לא נגיב על עניין שנמצא בהליך משפטי

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

כל סכסוך בין פייסבוק לבין משתמשיה יידון בקליפורניה, מקום מושבה של החברה, קובעים תנאי השימוש ברשת החברתית. למרות זאת, בית המשפט המחוזי בירושלים אישר לעמרי וייל לשלוח את תביעתו נגד פייסבוק למטה החברה בארה"ב. וייל תובע מפייסבוק לשנות את נהליה בנוגע להשעיית משתמשים ומחיקת תכניהם בעקבות תלונות של משתמשים.

בחודש מרץ הקים וייל דף פייסבוק לאיסוף מידע על טענות לגזענות של מי שהוכרז אז כמיועד להתמנות לשר החינוך, שי פירון, ובין השאר פרסם בה צילומסך של תגובה של אחת הגולשות בדף, והערה שלו על דבריה. בעקבות תלונה על הפרסום הזה, וייל הושעה ליממה והפרסום נמחק. בהמשך הושעה פעם נוספת על פרסום תוכן אסור, שנמחק גם הוא על ידי פייסבוק - רשימת תלמידות בכיתה י"ב במוסד שניהל פירון, שבאמצעותו ניסה להוכיח כי רובן ממוצא מזרחי. אחר כך הוא הושעה לשלוש יממות נוספות על מה שפייסבוק הגדירו "פרסום של משהו שמפר את המדיניות של פייסבוק". בכל ההשעיות, פייסבוק לא הציגה לוייל את פרטי המתלוננים נגדו, שגרמו לחברה לבחון את תכניו ולהחליט על השעייתו, ולא אפשרה לו להגיב או לערער על ההחלטה.

לפני חודש הגיש וייל לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה נגד פייסבוק ארה"ב וסניף החברה באירלנד, בדרישה לאסור על החברה למחוק את תכניו ולחסום אותו בלי נימוק ואפשרות ערעור, ולחייבה להעביר לו את פרטי המתלוננים שהביאו לחסימתו. מאחר שלפייסבוק אין סניף ישראלי, ביקש וייל אישור מבית המשפט היתר המצאה מחוץ לתחום המדינה, כלומר אישור להגיש את כתב התביעה למטה החברה בקליפורניה.

עמרי ויילצילום: מיכל זוהר

ביום רביעי שעבר אישר רשם ביהמ"ש, השופט ראובן שמיע, את הבקשה. "העובדה שהמשיבים הסירו את התכנים שפרסם המבקש באופן חד צדדי לכאורה, ללא הנמקה של ממש, וללא שנערך עם המבקש בירור אודות התכנים שהוסרו, מעלה אפשרות לכך שהמשיבים הפרו את החוזה שנכרת עם המבקש", כתב שמיע. "פרופיל המשתמש של המבקש נחסם באופן מוחלט משירותי אתר פייסבוק למשך שישה ימים, לרבות בדפים אישיים ועסקיים שאינם קשורים כלל לדף שהוכרז כבעל תוכן פוגעני. [...] המבקש [ביקש] שבית המשפט יורה למשיבים להימנע ממחיקת תכניו ולהימנע מחסימתו משירותי האתר, ללא הנמקה של ממש, וללא שמיעת טענותיו. תביעתו של המבקש והסעד לו עותר, מעוררים אפוא שאלה 'רצינית', ונראה שאין מדובר בתביעת סרק או בתביעה טורדנית".

איפה זה פייסבוק?

מעצם העובדה שוייל הצטרף לפייסבוק ומחזיק שם פרופיל פעיל, כותב השופט, "מתקיים חוזה בין הצדדים, וזאת אף מבלי להיכנס לשאלה אם החוזה נכרת באופן מפורש או שהוא נוצר מכללא". זו קביעה תמוהה, טוען עו"ד יהונתן קלינגר, המתמחה בדיני אינטרנט: "בדרך כלל, אישור להמציא תביעה כנגד נתבע שנמצא מחוץ לישראל ניתן כאשר יש אחת מכמה סיבות: או שנחתם הסכם בישראל, או שהנזק נגרם בישראל, או דברים בסגנון כזה (כמפורט בתקנה 500 לתקנות סדר הדין האזרחי). אלא, שבמקרה המדובר יש עניין תמוה: בין הצדדים ישנו הסכם מחייב - תקנון השימוש של פייסבוק קובע שכל סכסוך בין המשתמשים לבין פייסבוק ידון בבתי המשפט בסנטה קלרה, קליפורניה. לכן, הדבר מעלה שאלה כיצד בית המשפט לא נתן דעתו להסכם בין הצדדים שקובע כי הסמכות תגיע בצורה ייחודית לשם".

מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: אי–פי

"לדעתי פייסבוק עושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס", אומר התובע וייל. "חברה זרה המחזיקה בישראל משרד קטן באילת עם פקיד שעובד פעם בחודש מחויבת לפי חוק החברות להרשם כחברה זרה בישראל עם נציג בארץ ואז ניתן לתבוע אותה בארץ דרך אותו נציג. פייסבוק שיש לה מיליוני משתמשים בישראל, מנשק משתמש בעברית, מפרסמת פרסומות של מפרסמים ישראלים - מנצלת את כך שאין פסיקה או אכיפה של נוכחות הווירטואלית כ'מקום עסקים בישראלק ואיננה נרשמת כדין בישראל בניגוד לחוק החברות. בגלל זה נאלצתי לבקש במיוחד המצאה לחו"ל ולהוציא הוצאות מיותרות של משלוח ותרגום".

בקשה דומה הוגשה בשנה שעברה על ידי עו"ד גיא אופיר, שמצא בפייסבוק פרופיל מתחזה שעושה שימוש בתמונתו, ותבע הסרת הפרופיל ופיצוי של 200 אלף שקל. גם אז נפסק, על ידי רשמת ביהמ"ש המחוזי בתל אביב, השופטת אביגיל כהן, כי התובע יוכל להמציא את התביעה לפייסבוק.

בפייסבוק לא רצו להגיב כשוייל הגיש את התביעה. גם כעת, בתגובה על אישור ההמצאה שקיבל, נמסר מהחברה: "מאחר שזה עניין משפטי תלוי ועומד, לא נרצה להגיב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ