לשחרר את שופן

למה צריך לשלם כדי להאזין למוזיקה שנכתבה לפני מאתיים שנה? Musopen, פרויקט מרשים בהיקפו, מנסה להביא הקלטות טובות של מלחינים קלאסים לגולשים ובחינם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארון דאן רוצה להעניק לפרדריק שופן מתנה מאוחרת מאוד ליום ההולדת ה-200 שלו, שחל ב-2010: להנגיש את כל המוזיקה שכתב המלחין לכל אחד ובחינם (כלומר, בחינם באופן חוקי). זו המטרה של פרויקט מימון-קהל שהחל החודש. תמורת 75 אלף דולר מתכוון דאן לשכור חבורה של פסנתרנים טובים ולהקליט אותם מנגנים כל תו בקאנון בן 245 היצירות של שופן. מטרה נוספת, נאצלת גם היא, היא לשמור על היצירות האלו זמינות לתמיד.

למה שופן? גם בגלל שהיצירות שלו קלות על האוזן ונגישות למאזין-של-חול, וגם בגלל שהקאנון של שופן לא מאיים בגודלו. "אם היינו בוחרים במוצארט", כותב דאן, "היינו צריכים להוסיף עוד אפס לסכום שביקשנו".

המוזיקה תוקלט באיכות שמע של 24 ביט, 192 הרץ, ותהיה זמינה בקבצי mp3, flac, m4a, והביצוע יתועד בווידאו באיכות HD.

זה לא קמפיין מימון הקהל הראשון של ארון דאן. ב-2010 ביקש דאן מהגולשים 11 אלף דולר כדי לממן את Musopen, אתר המוקדש למוזיקה קלאסית ללא זכויות יוצרים. הגולשים העניקו לו יותר מ-68 אלף. מוזאופן מאכסן עשרות הקלטות, כולן חופשיות מזכויות יוצרים, של יוצרים כמו בטהובן, מוצארט, מאהלר, סטראווינסקי, בארטוק, סוזה, קופלנד ושל עשרות מבצעים ותזמורות, ביניהם המייסד דאן. יש גם תווים, ותכנית לספר על מוזיקה קלאסית למאזין המתחיל, שהתורמים לפרויקט יקבלו בחינם.

קרדיט: מתוך אתר הפרויקט

חלק מההקלטות באתר נוצרו במתכונת של הפרויקט שתואר מעלה: אנשי האתר מקליטים יצירות בכספי תרומות ומעמידים אותן לרשות הציבור ללא תמורה. יש יצירות קצרות, למבצעים יחידים; יש גם סימפוניות בביצוע תזמורתי מלא (חלק מהיצירות לתזמורת הוקלטו על ידי התזמורת של סקידמור קולג', שם הקים דאן את מוזאופן בעידוד מוריו). יש גם 13 יצירות של שופן שהוקלטו כבר, בין השאר

נכון לעכשיו, קצת יותר מחודש לפני סיום הפרויקט, "לשחרר את שופן" קרוב מאוד לסכום הגיוס - כ-71 אלף מתוך 75.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ