לשבור את האייפון למען הרב עובדיה יוסף

יוזמה חדשה רוכבת על מצבו הרפואי הקשה של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, וקורא לשבור מכשירי אייפון לרפואתו

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

המאבק של גורמים חרדיים ודתיים באינטרנט ובמכשירים המשמשים לגישה אליו, מחשבים וטלפונים סלולריים, מתנהל מזה שנים בארץ ובחו"ל. עלון שמחולק בירושלים ונתלה בעיר קובע: "אין כניסה! לבעלי אייפון ודומיו או אינטרנט פרוץ". בצדו השני של העלון מופיעה תמונה של ילדה בלונדינית ותכולת עיניים, שמבקשת: "עם ישראל רחמן! תתפללו על אבא שלי! שיזרוק את האייפון והאינטרנט ולא יפרק לנו את המשפחה!"

מצבו הרפואי של יוסף, המאושפז מורדם ומונשם בבית החולים הדסה, מנוצל לקמפיין של "עתידנו", שמגדירה את עצמה כ"קומץ אברכים זעום העוסקים בתורת ה'" שמרגישים "כי עלינו ללחום את מלחמת ה', כבני לוי כאשר פרוע היה העם, וכפנחס בן אלעזר כאשר זמרי בן סלוא הכניס את האייפון שלו לעיני העם, ומשה ואהרן בוכים". באופן אירוני, הארגון הזה קורא להתנתק מהאינטרנט על ידי שימוש באינטרנט, לשליחת הודעות ספאם לנמענים.

בהודעה של עתידנו על האייפונים, שהקורא הנאמן עמרי וייל פרסם בפייסבוק, נכתב: "מודעת חירום. אוהבים אותך מרן מצדיעים בלי אייפון. 10,000 אייפונים שבורים לרפואת מרן רבי עובדיה יוסף בן ג'ורג'יה".

לניתוץ האייפון מיוחסות סגולות מרפא: "שבור את האייפון והיצלת את מרן. זכית לשבור את המכשיר הטרף שברשותך, תרמת דם וחמצן לחייו של מרן שליט"א" (ייתכן שהקמפיין לא מכוון ספציפית לאייפונים, ועושה את השימוש המקובל בשם המותג כשם גנרי לטלפונים סלולריים וסמארטפונים).

צילום המסך של המודעה. עומרי וייל

הגולש נדב אלגזי הגיב לפרסום בביקורתיות: "10,000 אייפונים שבורים לרפואת המרן?! סליחה, אני היחיד כאן שעשה את החישוב, שמדובר ב*לפחות* 5 מיליון ש"ח (אולי אפילו 15 מיליון) שהיו יכולים ללכת לצדקה/גמילות חסדים, ליד שרה, אלו"ט, או כל אגודה על פי העדפת משפחת יוסף? יש 7 מיליארד גויים בעולם - בהנחה שהם לא רוצים שיהודי אחר יקנה את האייפון.

מה עם - למשל - 'פתחון לב', שבראשה עמדה יפה דרעי? (ודרך אגב, אני משאיר בצד פה את העמדה האידיאולוגית שלי לגבי העמותות ומדינת הרווחה הלא-קיימת שלנו). סליחה שאין לי חוש הומור, אבל אני לא צחקתי בכלל. אבל כמה משפחות מתחת לקו העוני יש בארץ הזאת? כאלה שש"ס מתיימרת לדבר בשמן? תרומה לנזקקים זה פתאום כבר לא יהודי מספיק?"

הרשת רוגשת סביב מצבו של הרב יוסף. בדף הפייסבוק "סטטוסים מצייצים", שחצה לאחרונה את רף 300 אלף האוהדים, הכריזו על הפסקת הפעילות בעקבות איומים ברצח על כותבת פוסט נגד יוסף, ששוכפל בדף. "בשעה האחרונה פרסמנו כאן שני פוסטים העוסקים ברב עובדיה יוסף. מחקנו את שניהם, לאחר שכותבת הפוסט השני קיבלה איומים על חייה. ישראל 2013, תרבות הערסים ניצחה", נכתב בדף, וכן "סטטוסים מצייצים יוצא עכשיו להפסקה. איומים על חיי הכותבים שלנו לא עושים לנו חשק לפרסם כרגע סטטוסים שנונים ותמונות משעשעות. איראן זה כאן".

בראיון לנקסטר אמר מפעיל הדף, אבי לן: "בפייסבוק רצות עכשיו המוני בדיחות על הרב עובדיה. ברור לי שסטטוסים מצייצים היא פלטפורמה מאוד גדולה ולא הייתי מפרסם בה בדיחות כאלה, כי אדם מבוגר שנלחם על חייו אני לא חושב שזה זמן מוצלח לבדיחות על חשבונו, במיוחד לא אצלנו. אבל זה פוסט שבוחן את היחס שלנו כלפי האיש ולגיטימי להכניס את זה לשיח הציבורי". לדבריו, "יש כאן ויכוח על צביונה של המדינה ועל דמותו של הרב עובדיה בתוכה. אם אי אפשר לדבר על שום דבר רציני בפייסבוק מפחד מלינצ' - זה מוציא את החשק להיות שם, בפייסבוק. חציית הקו האדום הזו ראויה לפרק זמן של דממה".

אולם אתמול, פחות מיממה אחרי ההודעה, חזר הדף להתעדכן באופן סדיר. "השמועות על מותנו היו מוקדמות מדי. לא ניתן לטרור לנצח את חופש הדיבור. כבר חוזרים :)", נכתב שם בעשר וחצי הבוקר.

הסטטוס הראשון ששותף שם אחרי החזרה הוא של ניר פלאי, והוא עוסק ביוסף: "אני לא אוהב את החגיגות על ערש הדווי של עובדיה יוסף. [...] רק מה, אם להיות כן, אני גם לא אוהב את אובר-הצדקנות של הצד השני. [...] ואולי, אם חוסר הכבוד שהופגן כ''כ פוגע בהם, הגיע הזמן שמאמיניו וחסידיו יתחילו לתקן בדיוק במקומות שהוא טעה. בראש ובראשונה - להפסיק לאיים, לקלל ולבזות בני אדם. כי לאף אחד, אבל לאף אחד, כמו שאתם רואים, אין מונופול על החיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ