סמים? #לאתודה |

ההיסטריה התורנית: יש סמים באינסטגרם

תחקיר של BBC גילה שאינסטגרם משמשת סוחרי סמים להציע את מרכולתם (!). אינסטגרם הגיבה בחסימת תגיות של סמים (!)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תמונות של סמים והצעות למכירתם מתפרסמות באינסטגרם, רשת חברתית של צילומים בבעלות פייסבוק, כך מגלה תחקיר מקושקש של רשת BBC. באינסטגרם הגיבו לתחקיר בהיסטריה המוסרית המקובלת במקרים כאלו, והודיעו על חסימת השתגיות שקשורות בסמים.

ה"תחקיר" כולל תיעוד של שיחות טלפון עם מומחים שמסבירים שאפשר למצוא סמים באינסטגרם אם רק יודעים לחפש את המונח המתאים בהשתגיות (hashtag). השתגית היא שיטה לריכוז סטטוסים בנושא מסוים – כשכותבים את הסטטוס, מכניסים בו סולמית ואחריה מילה או צירוף מילים שמגדירים את הנושא. הקלקה על ההשתגית תציג לגולש רשימה של סטטוסים שעושים שימוש באותה השתגית, ועוסקים באותו נושא. התחקיר הבא יסביר איך אפשר לחפש סמים למכירה בגוגל באמצעות מילות חיפוש.

באינסטגרם, כאמור, בחרו להילחם בתופעה על ידי חסימת השתגיות מסוימות שקשורות לסמים (טוקבקיסטים יקרים, אנא הכניסו משחק מילים על hash ו-hashtag בתגובות). המלחמה בתוכן שנוי במחלוקת דרך השתגיות החל מוקדם יותר השנה, כשאינסטגרם חסמה אפשרות לחפש סטטוסים באמצעות השתגיות מסוימות, ובהן כאלו העוסקות בפורנוגרפיה, קללות ואנורקסיה, לצד השתגיות כלליות שמייק קריגר, מייסד שותף של אינסטגרם, הגדיר "גנריות מדי", כמו אייפון וצילום.

אינסטגרם מסרה בתגובה לתחקיר כי "לאינסטגרם יש אוסף ברור של כללים על מה מותר ומה אסור באתר. אנחנו מעודדים אנשים שנתקלים בתוכן פלילי או בלתי ראוי לדווח לנו עליו באמצעות כלי הדיווח המובנים ליד כל תמונה, סרטון ותגובה, כדי שנוכל לפעול". אינסטגרם מבקשת מאנשים שרוצים לרכוש סמים לדווח לה על אנשים שמציעים סמים למכירה. בהמשך, אינסטגרם מבקשת מחתולים לשמור על השמנת.

המשפט המסכם בתגובה של אינסטגרם ראוי לתשומת לב מיוחדת: "אנשים לא יכולים לקנות דברים באינסטגרם, אנחנו בסך הכל מקום שבו אנשים יכולים לשתף תמונות וסרטונים". ההתנערות מאחריות מעלה את התהיה: אם אי אפשר לקנות דברים באינסטגרם, למה היא טרחה לחסום את ההשתגית של הסמים? התשובה היא שאינסטגרם מיתממת: היא אכן לא פלטפורמת סחר אלקטרוני או רגיל, אבל הטענה נגדה אינה על סחר אלא על אפשרות לפרסם מוצרים לא חוקיים למכירה. כמו כן, באינסטגרם מעדיפים שתהיה לכם רק התמכרות אחת: אינסטגרם.

התחקיר של BBC נערך כחלק מ-#BBCtrending, סדרת כתבות על סיפורים שתופסים תאוצה (טרנדינג, בעגה הטוויטרית) ברשתות החברתיות. העבודה על הסדרה החלה לאחרונה במסגרת שיתוף פעולה בין BBC לבין טוויטר. התחקיר הדלוח נראה כמו מהלך שיווקי שנועד לספק ל-#BBCtrending יחסי ציבור עולמיים בחינם. מלבד העובדה ששימוש בפלטפורמה מקוונת לסחר לא חוקי הוא כמעט ברור מאליו, סיפורים על סחר בסמים ובנשק באינסטגרם פורסמו כבר בכלי תקשורת אחרים, כפי שאתר BBC עצמו מציין בכתבה על התחקיר. באותה כתבה מופיעה צילום מסך של הצעה לרכישת סמים באינסטגרם, כשההשתגיות מטושטשות, ככל הנראה בנסיון מטופש למנוע מהגולשים לחפש אותן ולרכוש סמים. כל הכבוד, BBC, מיגרתם את נגע הסמים! עכשיו תעשו משהו עם הגרעין האיראני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ