המפלגות הגדולות בבריטניה מנסות למחוק את העבר מהרשת

בסיפור שכמו לקוח מ"1984", מפלגת השלטון בבריטניה מחקה סרטוני יוטיוב ועשור של נאומים והודעות לעיתונות מאתרה, והורתה לגוגל ולארכיון האינטרנט להסיר עותקים שלהם. גם מפלגת האופוזיציה הלייבור מחקה את כל הנאומים שנישאו עד סוף 2010

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"פתחתם בתהליך דמוקרטיזציה של המידע של העולם. דמוקרטיזציה היא המילה המתאימה כי על ידי הפיכת יותר מידע לזמין ליותר אנשים, אתם נותנים להם יותר כוח. מעל לכל, כוח לכל אחד לבוא חשבון עם אלו שבעבר עשוי היה להיות להם מונופול על הכוח – אם זו הממשלה, עסקים גדולים או התקשורת המסורתית", אמר בכנס של גוגל ב-2006 דייויד קמרון, אז מתמודד על ראשות המפלגה השמרנית, שישבה באופוזיציה. שנה אחר כך נאם (פדף) בכנס נוסף של חברת מנוע החיפוש, שם אמר: "ברור לי שהמנהיגים הפוליטיים יצטרכו ללמוד לשחרר. לשחרר את המידע שעליו הם הגנו כל כך בקנאות". שני הנאומים הללו, נאומים נוספים והודעות לעיתונות נמחקו מהאתר הרשמי של המפלגה השמרנית, וסרטונים בערוץ היוטיוב הרשמי של המפלגה נמחקו או הוסתרו.

המפלגה גם חסמה גישה למסמכיה בפני גוגל, מנועי חיפוש אחרים וארכיון האינטרנט Archive.org, כדי למנוע מהם לשמור עותקים. עם זאת, עותקים של המסמכים המחוקים נשמרו ב-UK Web Archive, פרויקט תיעוד אתרי אינטרנט שמופעל על ידי הספריה הבריטית, ואשר מתעד את אתר המפלגה השמרנית מאז 2004.

מנועי חיפוש ואתרי ארכיון מפעילים בוטים, תוכנות שמדמות פעולה של גלישה לאתרים, סורקות את תכניהם ושומרות עותקים שלהם. כדי למנוע זאת, בעל אתר צריך להציב באתרו קובץ robots.txt, ובו רשימה של עמודים שלבוטים אסור להיכנס אליהם. הרשימה יכולה לכלול עמודים ספציפיים, טווחי עמודים, ספריות שלמות או את האתר כולו. קובץ robots.txt באתר המפלגה השמרנית חסם גישה לארכיוני ההודעות לעיתונות והנאומים בין השנים 2000 ל-2009, וספציפית לחודשים ינואר עד מאי בשנת 2010. כתב אתר חדשות הטכנולוגיה קומפיוטר וויקלי, מארק בלרד, שחשף את הסיפור השבוע, הצביע על כך שלא מדובר בתאריך מקרי – מאי 2010 הוא החודש שבו זכתה המפלגה בבחירות וקמרון הקים קואליציה ומונה לראש הממשלה. במילים אחרות, המסמכים שנמחקו מכילים ביקורת על שלטון הלייבור והבטחות לשינוי.

גוגל שומרת עותקי מטמון של אתרים, שאפשר לגלוש אליהם אם האתר נפל או נמחק, ואפשר לבדוק מולם שינויים שבוצעו באתר המקורי. חלק מעותקי המטמון של מסמכי המפלגה השמרנית נשמרו, ואחרים נמחקו. המסמכים נמחקו גם מארכיון האינטרנט Archive.org, גוף פרטי שלא למטרות רווח, אשר הוקם על ידי יזם האינטרנט ברוסטר קייל ב-1996, ומטרתו לאסוף מידע דיגיטלי ולהנגישו לציבור. במסגרת הארכיון פועל The Wayback Machine, ארכיון אתרי רשת שמאפשר לגלוש לעותקים של אתרי אינטרנט כפי שנשמרו לאורך השנים. עותקי המסמכים של המפלגה השמרניות נמחקו משם מתישהו אחרי ה-5 באוקטובר. הארכיון מציית לאתיקה האינטרנטית של כיבוד רצונם של בעלי אתרים, וכשקובץ robots.txt מורה לא לסרוק עמודים מסויימים, הארכיון מוחק אותם אוטומטית.

דייויד קמרון באתר המפלגה השמרניתצילום: צילומסך

עיתון הגרדיאן מדווח שזו לא הפעם הראשונה שמידע על פוליטיקאים מהמפלגה השמרנית נמחק מארכיון האינטרנט. בשנה שעברה נמחקו משם עמודים שקשורים לחברת תוכנה שהוקמה על ידי יו"ר המפלגה השמרנית, גרנט שפס, שבועות בודדים אחרי שהעיתון פרסם כתבות בנושא הונאה שקשורה לאותה חברה.

"מזתומרת בלוגים שכתבתי יכולים להימצא בעתיד דרך גוגל?! עכשיו אתם אומרים לי! פאניקה. מחיקה. אהההההההה!", לעג לקמרון חבר מפלגתו, דאגלס קרסוול, בציוץ בטוויטר.

"דייויד קמרון יצטרך לעשות יותר מאשר ללחוץ על מקש המחיקה כדי לגרום לאנשים לשכוח את הבטחותיו שהופרו ואת כשלונו לעמוד לצדם של אנשים, מלבד קומץ בעלי פריבילגיות", אמרה חברת הפרלמנט ממפלגת הלייבור שילה גילמור, והוסיפה: "במקום לקחת אחריות על הבלגן שהם עשו מהכלכלה ולתקנו, הם מעמידים פנים שזה לא קרה".

גם בלייבור מחקו ארכיוני נאומים - אתר המפלגה החדש מכיל נאומים רק מספטמבר 2010 והלאה. אולם בניגוד למפלגה השמרנית, במפלגת הלייבור לא מנעו גישה ממנועי חיפוש באמצעות robots.txt, כך שארכיון האינטרנט מציג עותקים שמורים של האתר מיולי 2002 והלאה.

כשהעיתונאי בלרד ביקש תגובה מהמפלגה השמרנית, הם אמרו שהיא תועבר ל"איש האתר", שהיה מחוץ למשרד בזמן הפנייה. בגרדיאן דיווחו כי בתגובה ראשונית, טענו אנשים במפלגה השמרנית כי הם רק הולכים בעקבות מפלגת הלייבור, שמחקה חלק מארכיונה. שר המשפטים כריס גריילינג מהמפלגה השמרנית הסביר שיש "גבול לכמה אתה יכול לשים ולשמור באתר שלך שנה אחרי שנה". מסכן, נגמר לו המקום בהארדיסק.

בתגובה רשמית שניתנה לגרדיאן למחרת החשיפה הצליח דובר המפלגה להתעלם מהמהות של השאלה, והסביר: "אנחנו רוצים להבטיח שהאתר שלנו שומר את המפלגה השמרנית בחוד החנית של הקמפיינים הפוליטיים. השינויים הללו [באתר] יאפשרו לאנשים לגשת במהירות ובקלות למידע החשוב ביותר שאנו מספקים – איך אנחנו מנקים את הבלגן הכלכלי שיצרה מפלגת הלייבור, מקבלים החלטות קשות ועומדים לצד האנשים העובדים". לא ברור למה שינוי כזה צריך לכלול מחיקה של נאומים ופעולה אקטיבית למניעת תיעודם על ידי מנועי חיפוש. הביטוי שאנחנו מחפשים הוא "שקר מתועב".

למחרת החשיפה פרסם קומפיוטר וויקלי תגובה שקיבל מהמפלגה השמרנית: "השינויים שביצענו באתר נשפטים לפי מה שהכי פופולרי. אנשים מעדיפים לצפות בסרטונים מאשר לקרוא טקסטים ארוכים". אם כך, למה חסמה המפלגה את כל הסרטונים שפרסמה לפני 2010 בערוץ היוטיוב הרשמי שלה? הסרטונים כללו סדרה בשם "WebCameron", שבה תועד קמרון באווירה לא רשמית. לפי דיווח של הגרדיאן, חלק מהסרטונים אינם ניתנים לצפייה – יתכן שהוגדרו כפרטיים או נמחקו, ואחרים הועלמו מעמוד הבית של ערוץ היוטיוב של המפלגה, וזמינים רק למי שמחזיק לינק ישיר אליהם, וכן דרך עמוד באתר המפלגה השמרנית, שנגיש רק באמצעות חיפוש. המפלגה השמרנית סירבה להגיב בנושא הסתרת סרטוניה.

מארכיון האינטרנט לא הגיבו לפניות של העיתונאי בלרד על מחיקת המסמכים, אולם כשבועיים אחרי שפנה לראשונה החל שחזור של המסמכים והעלאתם מחדש לארכיון. בגרדיאן דיווחו ביום חמישי כי חסימת הגישה למסמכים ב-robots.txt הוסרה, ולמחרת דיווחו כי הנאומים חזרו לארכיון האינטרנט. המפלגה לא מסרה תגובה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ