עוד לא ויראלי |

מוזיקה קלאסית בשש שניות

תזמורת חדשה קוראת לגולשים להגיש קומפוזיציות ליצירות מוזיקליות בנות שש שניות בלבד. ההשראה: אפליקציית הסרטונים הקצרצרים Vine. כעת פורסמו 52 יצירות ראשונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היצירה "Dark Matter" מאת המלחין אריק דלגאדו מכילה צלצול כפול בפעמון, ולאחר שתי שניות צליל חבטה בלתי ברור. המחרוזת בת שש השניות חוזרת על עצמה תשע פעמים ומפסיקה. היצירה "Backwards Decade" של המלחין סטנלי הופמן היא מהלך סימפוני קצר, שש שניות אורכו, המזכיר נעימות חג מולד המושמעות בבתי קפה ובמעליות. המהלך חוזר על עצמו עשר פעמים ונפסק. היצירה "זאת סונטה אם כך אני אומר" של המלחין קורי קאנינגהם אינה סונטה, כי אם התפרצות כוחנית של קרנות ומצילתיים, האורכת כשש שניות וחוזרת על עצמה עשר פעמים לפני שהיא מסתיימת במפתיע.

שלוש היצירות האלו, ו-49 נוספות, נכללות בפרויקט יוצא דופן, "תזמורת Vine" שמו. ויין, אפליקציה שהיא רשת חברתית מבית טוויטר, מאפשרת למשתמשי סמארטפונים לצלם, לערוך, להפיץ ולצפות בסרטוני וידאו בני עד שש וחצי שניות. האפליקציה, שזוכה כעת להצלחה גדולה, השפיעה על המוזיקאי מייקל מיקולקה ועשרים מחבריו להקליט יצירות קצרות שיולחנו על ידי הגולשים:

התזמורת הוקמה באוקטובר השנה. חבריה הזמינו מהציבור פרטיטורות בנות עד שש שניות, שיכולות להעסיק כל מספר כלים בתמורת בת עשרים הנגנים. כמאה וחמישים יצירות הוגשו ומתוכן ניגנה תזמורת ויין 52. את היצירות, כיאה למה שהתחיל בטוויטר ושואב השראה מאפליקציות לאייפון, אפשר למצוא ביוטיוב.

האזנה ליצירות האלו - רובן נשמעות כמו מחווה לפסקול מתקופת תור הזהב של הוליווד, או לחילופין למוזיקה המלווה משחקי מחשב המתרחשים בעולמות פנטזיה - היא חוויה בלתי מספקת בעליל: היצירות נעלמות לפני שהתחילו אבל לפני שהן עושות כן הן מצליחות לשגע את השומע בחזרתיות שלהן. כך, לפחות, זה נשמע לאוזניים הקשישות של הח"מ, שהם עתיקים מכדי להנות מהסרטונים האולטרה-קצרים המתפרסמים בויין. מצד שני, כך נראים הסרטונים המתפרסמים בויין, ישפוט הגולש בעצמו:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ