צפו: בן 27 גולש באינטרנט בפעם הראשונה

מחשב מקינטוש פלוס תוצרת 86' הצליח להתחבר לאינטרנט עם קצת עזרה מחבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ג'ף קיצ'ר גלש באינטרנט. יש לנו את זה ביותר מעניין: הוא גלש לאתרי אינטרנט באמצעות מחשב מקינטוש פלוס, שיוצר ב-1986, חמש שנים לפני ההשקה הפומבית של הווב (World Wide Web), רשת העמודים והאתרים המקושרים ביניהם דרך האינטרנט.

"החייאת מחשב ישן היא כמו שיפוץ מכונית קלאסית: יש התלהבות מהבאת העתיק לעולם המודרני", כתב קיצ'ר, מהנדס מקולורדו, בדיווח מפורט בבלוגו. "אז החלטתי שאת המחשב ה'אמיתי' הראשון שלי, המק פלוס, אקדם שלושה עשורים ואכיר לו את הווב המודרנית". אנקדוטה אירונית: המחשב שממציא הווב, טים ברנרס-לי, השתמש בו ליצירת שרת הווב הראשון בעולם ולתכנות הדפדפן הראשון, היה של NeXT, חברת מחשבים שהקים סטיב ג'ובס אחרי שהודח מאפל, יצרנית מקינטוש.

אתר וויקיפדיה על המקינטוש פלוסצילום: מהבלוג של ג'ף קיצ'ר

המק פלוס הישן עם המסך הקטן בשחור-לבן מכיל מעבד 8 מגה-הרץ, זכרון של 4 מגהבייט וכונן קשיח של 50 מגהבייט – "המפרט מחוויר אפילו בהשוואה לקינדל שלי", כתב קיצ'ר, והוסיף ש"המחשב השולחני הנוכחי שלי הוא בסדר גודל של פי 200 אלף יותר מהיר – וזה אפילו לא כולל את המעבד הגרפי".

אבן הנגף הראשונה בחיבור המחשב לווב היתה פיזית – זמן לא רב אחרי שקיצ'ר הדליק את המחשב הישן והתחיל לשחק במשחק וידאו משנות התשעים, אחד הקבלים התפוצץ. קיצ'ר החליף אותו – הוא מצא חברה שעדיין מוכרת קבלים מתאימים, ויודע איך לתפעל מלחם – והתפנה לאתגר האמיתי.

האתגר כלל, בין השאר, מציאת תוכנות מתאימות – שבהן MacTCP, תוכנה מ-1988 להטמעה של פרוטוקול התקשורת TCP/IP במערכת ההפעלה של מק, ו-MacWeb 2.0, דפדפן שיצא ב-1996 ויודע לדבר בפרוטוקול התקשורת של הווב HTTP ולהציג דפי רשת שכתובים ב-HTML; חומרה ודרכי התחברות פיזית למחשב – בהיעדר יציאת את'רנט, הוא חיבר ראוטר למחשב-זעיר רספברי פיי, ואותו למחשב באמצעות כבל וסדרה של מתאמים, וכדי להעביר תוכנות דרושות למחשב הוא השתמש באמולטור בשם מיניקום להעברת הקבצים דרך הפיי שחובר ליציאה המקבילית של המחשב, ואמולטור בשם מיקרופון לקבלתם; וגישור על פערי הטכנולוגיה והזמן – כמו היעדר יכולת של הדפדפן לקרוא את שפת עיצוב האתרים CSS ולהציג תמונות.

אתר וויקיפדיה על מקינטוש פלוסצילום: מהבלוג של ג'ף קיצ'ר

קיצ'ר גלש בהצלחה לערך הוויקיפדיה של מקינטוש פלוס ולפורום Hacker News, שהוצגו בגירסה בסיסית, טקסט בלבד בשחור-לבן. "האם ציינתי שזה היה איטי?", כתב. "זה היה איטי. כללללל כךךךךך איטייייייייי. איטי איטי איטי. כאילו, איטי ברמה של דקות לקרוא ולרנדר עמוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ