תעודות ודרכונים חכמים, שרשות האוכלוסין מנפיקה במסגרת ניסוי המאגר הביומטרי, ניתנים לביטול במקרה של אובדן או גניבה, ממש כמו כרטיסי אשראי. הבעיה היא שמי שאיבד את התעודה בשעות הערב, בחג או בשבת לא יוכל לבטל את התעודה מיד, אלא יצטרך לחכות עד לשעות הפתיחה של לשכות האוכלוסין והמוקד הטלפוני.

באתר התעודה החכמה של רשות האוכלוסין נכתב כי "במקרים שבהם אבדה, נגנבה או נעשה בה שימוש לרעה על ידי גורם לא ידוע, אפשר לבטל את השימוש בתעודת הזהות החכמה על ידי הודעה למוקד שירות לביטול תעודות חכמות בטלפון 3450* 24 שעות ביממה או על ידי הגעה לאחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה הפזורות ברחבי הארץ". זו אינה המלצה אלא הוראה – במסמך שניתן לבעלי תעודות זהות חכמות מופיע סעיף "חובת דיווח ויצירת קשר" שלפיו "אם מתעורר חשש כי נפגעה שליטתך בתעודת זהות או במידע המשור בתעודה או בשבב, עליך להודיע על כך מיד לרשות האוכלוסין או לגורם המאשר הממשלתי".

שעות הפתיחה הרשמיות של המוקד הטלפוני הן משמונה עד ארבע או שש בימי חול. האקטיביסט ערן ורד בדק וגילה שאין דרך לבטל תעודות במוקד הטלפוני מחוץ לשעות הללו. התקשרנו למוקד ביום שישי, שבו הוא אינו פעיל, וקיבלנו הודעה מוקלטת: "שלום ותודה שפניתם למרכז שירות ומידע ארצי רשות האוכלוסין וההגירה. המרכז סגור כעת". במערכת ניתוב השיחות הקשנו ל"מידע בנושא תעודת זהות ודרכון ביומטריים", הגענו לאפשרות "לביטול תעודת הזהות החכמה עקב אובדן או גניבה הקישו 1", הקשנו 1, ואחרי הודעה שאומרת שהשיחות מוקלטות, הוחזרנו לתפריט הפתיחה – "שלום ותודה שפניתם… המרכז סגור כעת".

דרכון חכם, צילום מהקמפיין של רשות האוכלוסין

התקשרנו שוב היום, בשעות הפעילות, ושוחחנו עם נציגת שירות של המרכז.

יש דרך לבטל תעודה שלא בשעות הפעילות?
נציגת השירות: "שלא בשעות הפעילות, לא. מישהו צריך לבטל לך את זה".

אז אם אני מאבד תעודה בשישי בערב אני יכול לבטל אותה רק ביום ראשון בבוקר, כשאתם פותחים?
"כעקרון כן".

נציגת השירות העבירה אותנו לנציג בשם ינון, שמטפל בביטול תעודות. "אנחנו בגדול פועלים פה 24/7. יכול להיות שלא היה מענה באותו רגע וזה הפנה אותך לאיזשהו מקום כי היה עומס בדיוק בשבוע האחרון", הסביר ינון. "תודה רבה על העירנות".

שיחה נוספת היום, אחרי שעות הפעילות, הניבה תוצאה זהה לשיחה ביום שישי – לופ שמחזיר אותנו לתפריט הראשי, שמודיע שהמרכז סגור כעת.

מכשול נוסף הוא שמי שלא זוכר את תשובתו לשאלת האבטחה, שנתן בעת הנפקת התעודה, לא יוכל לבטלה בטלפון, וייאלץ להגיע לסניף לשכת האוכלוסין בשעות קבלת הקהל.

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה: "המוקד לביטול תעודת זהות ביומטרית חכמה בגין אבדן או גנבה של התעודה נותן שירות 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע כולל בשבתות, חגים ומועדים בטלפון *3450".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ