הרשת החברתית הישראלית "מקושרים" תיסגר במאי

האתר, שהוקם באותה שנה כמו פייסבוק, לא הצליח להתמודד עם הפופולריות של הרשת החברתית הגלובלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני שבועיים התבשרנו בהודעת פייסבוק שאתר הבלוגים הישראלי ישראבלוג עומד בפני סגירה, שבוטלה לבסוף. אתמול גילינו אצל הגולש אלירן בן חיים בפייסבוק (ההודעות האלו תמיד מגיעות בפייסבוק) שגורל דומה עומד בפני מקושרים, הרשת החברתית הישראלית שהוקמה חצי אחרי פייסבוק ונרכשה על ידי וואלה. בן חיים, שמודה בבושה מסויימת שנרשם בעבר לרשת החברתית הוותיקה, קיבל הודעת דוא"ל ממקושרים, לפיה האתר ייסגר ב-11/5 השנה.

"הרינו להודיעך", לשון ההודעה הדרמטית, "...אתר מקושרים ייסגר לצמיתות, ולא ישוב עוד לפעילות".

מקושרים הוקמה ב-2004 בידי ויקי גלאם, שחר בר דוד וגיא כהן, בעקבות Friendster, אחד מכמה ניסיונות מוקדמים להקים רשת חברתית, שחוסלו בידי פייסבוק. מקושרים נרכשה בידי וואלה בשתי פעימות - באוגוסט 2008 ובמרץ 2009 - בסכום כולל של כ-9 מיליון שקל. פרנדסטר, שהוקמה ב-2002, הוקמה מחדש ב-2011 כשירות למשחקים חברתיים הפונה לשוק המזרח-אסייתי.

גורלה של מקושרים לא היה טוב יותר. במסגרת הנסיונות להישאר רלוונטית בעידן של פייסבוק השיקה מקושרים ב-2010 אפליקציית היכרויות בשם "מעוניינים". השירות, שלא זכה להצלחה, עדיין קיים באתר של מקושרים; בגלגולו הנוכחי הוא מזכיר אפליקציות היכרויות אחרות, שזוכות להצלחה בישראל, כמו tinder.

טביעתם של האתרים החברתיים הקטנים, המקומיים - לעזאזל, בואו נודה באמת: כל האתרים שלא דוברים אנגלית, רוסית או סינית - מזכירה לנו קצת את מצוקתם של בעלי המכולות בתל אביב, שבפברואר עתרו לבית המשפט המחוזי בעיר כדי לחייב את בעלי הסופרמרקטים לסגור את העסקים שלהם בשבת ולתת להם קצת מנוחה. המצוקה של בעלי המכולות נוגעת ללב, ועם זאת אנחנו צריכים להודות שרובנו רואים בהם שריד רומנטי מתקופה אחרת, שתמה כבר.

באותה המידה, מגלים אתרי התוכן הישראלים - גם הגדולים בהם, אם "גדולים" היא תואר שאפשר להצמיד לאתרים שמשרתים לא יותר מ-5.5 מיליון משתמשים - שהם לא יכולים להמשיך ולהחזיק בשירותים שהציעו פעם. נענע10, שעמד להיפטר מישראבלוג, עומד לפטר גם את מרבית עובדי מחלקת התוכן שלו, כך לפי וואלה ברנז'ה. ב-2013 שירות המייל החבוט של האתר ירד מהאוויר לשבוע. ynet סגר את שירות המייל שלו, שהוקם כדי לתת פייט לשירות המייל של וואלה, כבר ב-2011; הפורומים של ynet, פעם חלק שוקק ופעיל באתר, הוצנעו - צריך זכוכית מגדלת כדי למצוא אותם בדף הבית (טיפ: הם מתחבאים בשורת הלינקים מעל הכותרת הראשית, בין "בעלי מקצוע" ל"ביטוח"); ובמסגרת מבצע הנקיון של וואלה הוחלט לסגור ולמחזר תיבות אימייל לא פעילות, וכאמור, לסגור את מקושרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ