באנו לשבור את הפחד מנוני וללעוס גומי לעיסה, ואזל לנו גומי הלעיסה

המייסד והמו"ל של "חדר 404" עידו קינן מדבר • עונה על שאלות קשות • שואל אותן • עושה פוזות לתמונת פרופיל • מחכה למנת צ'יפס ב"בהדונס" • מנהל מונולוג פנימי • צפו

ג'וני זילבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וני זילבר

איך אתה מאזן את הכתיבה המבריקה והפורייה שלך בבלוג יחד עם השליטה המוחלטת שאתה מפגין במדיה החברתית?

"אני שמח בחלקי ואני שמח שאני יכול לקדם את הערכים שאבי הוריש לי - את הציונות ואת כל הדברים הנכונים בחיים. וזאת, במקום לרדוף אחר הדברים החומרניים".

מה יש לך לומר למיליארדי קוראי חדר 404, אשר חושבים שהוא נהדר, והפכו אותו לאימת חברות התקשורת והמגיהים בישראל?

"ראשית, הם מדברים שטויות. שנית קל לשטות באנשים כאלו. אני אשמח לפגוש אותם. באותה מידה הם היו מתייחסים ברצינות למודעה על כך שגשר ברוקלין מוצע למכירה. אולי ניתן לגרום להם לחשוב שאפשר לקנות את הביצות של פלורידה. יש הרבה אזורים כאלו בפלורידה".

מה יש לך לומר על ג'וני, על שותפך הנאה לכתיבת "חדר 404"?

"הוא פועל בדרכים לא ראויות. כך לא מתנהגים. אם אתה לא תעשה כדבריי אני אכה בך במקל, ואם תיתן לי את מבוקשי אני אתן לך גזר וסוכר וגלידה וסוכריות".

ישראלים רבים רואים בך כתקווה האחרונה של העיתונות בישראל, רבים אחרים רואים בך כדמות אב. אבל רק מעטים יודעים שאתה גם מחבר מוכשר של סיפורים קצרים. האם תרצה לחלוק איתנו קטע מכתיבתך?

"הפחד שקינן בו גרם לו להגיע אלי למשרד במגדל היהלום. בעיניים דומעות הוא הפציר בי, 'אל תקים עיתון שיגרום לי לפשוט את הרגל. אם תעשה זאת לא יהיו לי חיים. לא יהיה לי לאן ללכת בבוקר'.

"היו לו דמעות בעיניים. אמרתי לעצמי, אני לא מכיר את האיש הזה. פתאום בא לכאן מישהו ומתחיל לבכות. מדובר באדם מבוגר. אני נשבע לכם, כך היה.

"אמרתי לו, 'בסדר נוני, לא נקים עיתון, אבל רק אם תמלא תנאי אחד - שתעביר את העיתון מהשמאל הקיצוני למרכז; תמצב אותו במרכז הקשת הפוליטית'. ואז הוא אמר, 'אני לא בשמאל. אם אני אזוז למרכז אני בעצם אהיה בימין ואז אהיה עיתון ימני'. אז אמרתי לו, 'אני לא יודע מה אתה חושב שאתה כותב, אבל שתדע לך, כל מי שאני מכיר טוען שאתה בשמאל הקיצוני'. והוא אמר לי, 'אני לא יכול לעשות זאת, כי אני כבר במרכז'".

עידוק, ישראלים רבים רוצים לדעת: האם יש לך מונולוג פנימי?

"היה איזה עיתונאי שאמר לי, 'כולם יודעים שישראל היום זה 'ביביתון'. אז אמרתי לו: 'גם אני קורא את העיתון; גם אנשים אחרים קוראים את העיתון, ומעולם לא נתקלתי במישהו שאמר לי שהסיקור של העיתון מוטה לטובת נתניהו. ב'ידיעות אחרונות' הכתבות על נתניהו מציגות אותו באור שלילי; ב'ישראל היום' מציגים את המציאות כהווייתה".

אציג בפני כבודו מצב עניינים דמיוני: נניח שקיים מיליארדר שעשה את הונו מהקמת בתי הימורים, והוא משתמש בהון העצום הזה כדי להפוך למוציא ולמביא של הימין הקיצוני בארה"ב, ובמקביל זורק כמה מאות מיליונים שמצא בין הקפלים של הספה כדי לבחוש בביצה הפוליטית הקטנה באיירץ יזרואל. האם יש לך איזה סינק כמו-פטריוטי אקטואלי שיסיח את הדעת ממה שאמרתי כרגע אבל ישמח את הטוקבקיסטים?

"סימן ההיכר הבסיסי ביותר של עצמאות הוא יכולתו של העם להשמיע את קולו ויכולתו לממש את הזכויות שלו. יום העצמאות מסמל את העצמאות מדיקטטורה, מכוח זר. עצמאות פירושה שהעם הוא זה שמקבל את החלטותיו־שלו. חופש הביטוי קשור בטבורו לעצמאות ולחיים חופשיים, חיים שאינם מושפעים מדיקטטור".

אתה נחשב על ידי רבים לבלוגר הנאה ביותר בישראל ששם משפחתו קינן ושמו הפרטי מתחיל באות ע'. מהי פרשנותך שלך למושג "אירוניה"?

"אם ביכולתו לתפור חוק נגד המתחרה שלו, תארו לעצמכם מה עוד הוא מסוגל לעשות. שערו בנפשותיכם את הנזק שהוא יכול לגרום למדינה בכך שהוא יכול לשעבד את הכנסת לצרכיו האישיים, וזאת תוך כדי הטלת אימה על חברי הכנסת".

אנחנו והקוראים לא תמימים. אנחנו יודעים שהראיון הזה הוא סאטירה דלוחה, ואילו המציאות, לעומת זאת, מופרכת כל כך שהיא מייתרת את הסאטירה ומרוקנת אותה מתוכן. מה יש לך לומר לסאטיריקן הישראלי, שעומד אילם מול המקפצות האולימפיות בישראל, ששינו את ייעודן למשתנות ציבוריות?

"נעשה את המירב על מנת לתת מענה לביקוש; העם רוצה עיתון הוגן, אובייקטיבי ועצמאי (מכה על השולחן)".

אתה נורא יפה היום. הסתפרת? זאת חולצה חדשה?

"אין צורך לומר זאת. הדברים מדברים בעד עצמם".

תודות: דובי זולטי; בועז ביסמוט; האיש שמצולם ליד בועז ביסמוט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ