סופר-פארם לעובדים: הפרידו בין הפעילות המקצועית לאישית ברשת

בניגוד לדיווח לפיו הרשת אוסרת על כל התבטאות פוליטית, ממסמך שהגיע ל"הארץ" דווקא הציגה מדיניות ליברלית יחסית בנוגע להתבטאויות ברשתות החברתיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשת בתי המרקחת סופר-פארם התמודדה בימים האחרונים עם התבטאות בעייתית של עובדת שלה, וטענות להתבטאויות כאלו מצד אנשים שלטענת הרשת אינם מועסקים בה. אתמול (שבת) דווח באתר הטלוויזיה החברתית שהרשת מחתימה את עובדיה על התחייבות להימנע מכל התבטאות פוליטית ברשתות חברתיות, ומאיימת לפטר את מי שלא יחתום. אולם לפי מסמך שהגיע לידינו, מדיניות הרשת בנושא דווקא ליברלית.

גולשים פרסמו בפייסבוק צילומי מסך עם דברי שנאה של משתמשים שהוצגו כעובדי סופרפארם. “מוות לכל החיילים , עזה תהיה בית הקברות שלכם בקרוב וגלעד שליט חדש בדרך”, כתב גולש בשם עאדל רמי, וגולשת בשם אנוואר אמנסור כתבה: “הטלר אמר שהוא לא רצח כל היהודים בגלל שהעולם יבין למה הוא היה רוצח אותם ועכשיו העולם הבין היטב למה הוא עשה את זה”.

סופרפארם הגיבו בפייסבוק שלהם למקרים. ב-21.7 כתבו: “שלום, בהמשך לפניות ושמועות הנוגעות להתבטאויות של שני עובדי סופר-פארם ברשתות החברתיות בנושא מבצע צוק איתן, חשוב לנו להבהיר כי מבירור מעמיק אין עובדים בשמות אלו בסופר-פארם. סופר-פארם מוקיעה כל ביטויי אלימות וגזענות נגד כל אדם”. יומיים אחר כך כתבו: “שלום, בהמשך לפניות הנוגעות לעובדת בסניף סופר-פארם נהריה: הוחלט כי העובדת לא תגיע לעבודה בסניף והנושא מטופל במלוא הרצינות. סופר-פארם מגנה ומוקיעה ביטויי אלימות נגד כל אדם”.

סניף סופר פארםצילום: תומר אפלבאום

בטלוויזיה החברתית פרסמו אתמול, כאמור, כתבה בנושא מדיניות החברה כלפי התבטאויות העובדים בפייסבוק, תחת הכותרת “דיווח: סופר פארם לעובדים: אסור להתבטא פוליטית בפייסבוק”. בהמשך הוסרה הכתבה, ולאחר מכן הוחזרה עם כותרת ממותנת – “דיווח: סופר פארם לעובדים: אל תקשרו פוליטיקה לרשת”. אולם בגוף הכתבה נותרה הטענה כי “עובדים ברשת הסופר פארם [...] נדרשו להתחייב שלא להתבטא בנושאים פוליטיים ברשתות החברתיות בכלל, ובפיסבוק בפרט”. עוד נכתב שם כי “לפי העובדים, הטופס עליו חתמו קובע כי אסור להם לחשוף ברשתות החברתיות אף פרט הקשור לעמדתם הפוליטית – כולל כתיבת סטטוסים, שיתופים ואפילו לייקים. לפי מה שעובדים סיפרו לנו, להערכתם בימים האחרונים התקיימו ישיבות חירום של מנהלי הרשת ומנהלי סניפים, ובהן הוחלט לבקש מכל עובדי הרשת בסניפים ברחבי הארץ לחתום על הטופס. עוד נאמר לנו שהובהר כי עובדים אשר יסרבו לחתום על הטופס – יפוטרו”.

לידי חדר 404 הגיע מסמך “התנהלות מול רשתות חברתיות ותקשורת” שנשלח ל”עמיתים”, הכינוי למנהלי הסניפים בעגה של סופר-פארם. המסמך ליברלי למדי בנוגע לחופש הביטוי של העובדים, ואם זה המסמך שעליו התבקשו העובדים לחתום, הדיווח בטלוויזיה החברתית בנושא שגוי.

לפי המסמך, בסופרפארם קיים קוד אתי להתנהלות עובדי הסופרפארם ברשתות חברתיות, משום ש”בעת השתתפותכם בפעילות אינטרנט פרטית, אתם עשויים להיות מקושרים לסופר-פארם ובכך להשפיע על תדמית החברה”. הקוד האתי קובע כי על העובדים להפריד בין הפעילות שלהם ברשת בתפקיד לבין הפעילות הפרטית. “במידה ואתם מזוהים כעובדי סופר-פארם אתם מתבקשים לנהוג משנה זהירות בנושאים הקשורים לפוליטיקה ודת. [...] במידה ואתם רוצים להגיב להתבטאות הקשורה בסופר-פארם ברשתות החברתיות אנא ציינו כי אתם עושים זאת על דעת עצמכם ומייצגים את דעתכם הפרטית ולא את עמדת החברה. בכל מקרה של ספק התייעצו עם העמית או מנהל המחלקה. בכל מקרה יש להתייחס בעבוד לקורא אליו אנחנו פונים. אין להשתמש בעלבונות אישיים גסויות או כל סוג של אלימות מילולית”.

הקוד האתי קובע גם נהלים לפרסום מידע על המתרחש בסניפים על ידי העובדים (אסור, למעט באישור מנהל הסניף) וטיפול בנסיונות פרסום מידע כזה על ידי “צלם/עיתונאי/סטודנט” שמנסים לראיין או לצלם עובדים ולקוחות (אסור, “יש לבקש בנימוס להמתין עד לבירור וליידע את העמית והמנהל בחנות במיידי”).

העובדים מתבקשים גם לנטר את הרשתות החברתיות עבור הרשת: “במידה ונתקלתם בהתבטאות שלילית כלשהי על סופר-פארם ברשתות החברתיות אנא דווחו לעמית והוא יפנה לדוברת החברה”.

"התנהלות מול רשתות חברתיות ותקשורת", נוהל שנשלח למנהלי סניפי סופרפארם, יולי 2014

מסופרפארם נמסר בתגובה לטלוויזיה החברתית: ” סופר-פארם מאמינה בדו קיום ובתקשורת מכבדת בין כל בני האדם באשר הם ובמשך כל ימות השנה. בימים האחרונים התנהלו בכל דרגי החברה שיחות ברוח זו והוצג לעובדים קוד אתי להתנהלות מול תקשורת וברשתות החברתיות. הרשת מכבדת את זכותו של כל עובד להתבטא בכל נושא, אך העובדים מתבקשים לא לקשור את עמדותיהם הפוליטיות לרשת”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ