מחיר ההצלחה של קמפיין הספר של עוזי וייל

(עדכון) הסופר עוזי וייל גייס 128 אלף שקל מהגולשים למימון ספרו החדש. התמיכה החמיצה כשגילו שהוצאת הספרים מודן עומדת מאחוריו • וייל: "הרווחתי 17 אלף שקל נטו. רשתות הספרים הן האיש הרע בסיפור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בסוף אפריל פרסם הסופר והסאטיריקן עוזי וייל בקשה מעניינת: הוא רוצה שאוהדיו יממנו במימון קהל (crowd funding) את סיום כתיבת ספרו הבא, "חמישה חלומות". בתמורה לתשלום מוקדם על הספר, הבטיח וייל לתומכיו מהדורה מוקדמת ועם הקדשה, שתגיע לתומכים לפני שתעלה על המדפים בחנויות הספרים. וייל ביקש מהקוראים לעזור לו לעקוף את קונגלומרטי הספרים שמבטיחים "ספר שני בשקל ושלישי עם גלידה".

הקמפיין נחל הצלחה מדהימה: בתוך עשר שעות גייס וייל את הסכום במלואו - 55 אלף שקלים. הגולשים המשיכו לתרום, למרות שיעד הגיוס הושג, ונכון להיום הסכום עומד על 128 אלף שקלים, יותר מ-230% מהסכום שווייל קיווה לגייס.

אבל להצלחה, כמו בקטע שכתב עוזי וייל, מתלווים גם טונים צורמים: היום (ג') שמה לב אסתי סגל, שכותבת את הבלוג "מילים מילים", ש"חמישה חלומות" מופיע על מדפי הספרים, למרות שלא נשלח למממני הפרויקט, ושהוא יוצא לאור בהוצאת מודן. סגל חשה נבגדת: " חבל שהוא שכח לספר לנו שהספר עומד לצאת בהוצאה מסודרת. אפילו לא הוצאה קטנה. הוצאה גדולה ומבוססת. זה שאנחנו חשבנו שזו הוצאה עצמית שלו – זה על אחריותנו בלבד. הוא לא אמר בשום מקום הוצאה עצמית, רק סיפר לנו כמה הוא לא אוהב את הזניית הספרות עם ה'אבא במאה' [...] מה [ש]כל כך נורא בזה שהספר שגייס להוצאתו 128,127 שקלים יצא בהוצאת מודן [...] שהיא כידוע לכל המתעניין אחת מההוצאות במיזוג האנכי עם צומת ספרים. כן כן, אותו קונגלומרט שהביא לעולם ודוחף במרץ את מבצעי ה'אבא במאה' השנואים כל כך על עוזי וייל".

עוזי ויילצילום: עידו קינן

למרות שהדברים לא הודגשו, וייל דווקא ציין מראש שהספר ייצא לאור בהוצאת מודן ולא בהוצאה עצמית. בקמפיין שפתח ביקש מהגולשים לממן רק את הזמן שהיה נחוץ לו כדי להשלים את כתיבת הספר. (הקמפיין נפתח ב-30.4 ואילו ב-19.5 וייל הודיע שהספר גמור ומוכן לצאת לקוראים תוך שבועיים או שלושה). בתמורה למימון הזה וייל הבטיח להוציא לאור מהדורה מוקדמת ומיוחדת של הספר, שתצא בתנאי שיהיו לפרויקט לפחות אלף מממנים.

אבל וייל עורר תקווה בגולשים כשאמר שהמימון נחוץ לו בכדי לעקוף את מי שמוכרים ספרים במבצעים חותכי-רווח. הצלחתו יצרה ציפייה להתחלה של דרך חדשה להוציא ספרים בישראל, כזו שחותכת את המתווך במקום את הרווח.

בפועל, המהדורה המוקדמת לא התממשה. וייל התנצל בפני הקוראים בסטטוס שפרסם ב-29 במאי: "התנצלותי הכנה בפני מי שתמך בפרוייקט, וציפה לקבל את הספרים לפני כולם. זו היתה הכוונה, אבל כדור השלג הזה התגלגל כל כך מהר וכל כך חזק, שלא היתה לי שום שליטה על זה. הספר היה אמור לצאת לחנויות בחגים, אבל הוקדם לשבוע הספר, במידה רבה בגלל הצלחת הפרוייקט. מהרגע שהספרים מודפסים, כל מה שההוצאה צריכה לעשות זה לשים אותו בחנויות. אני צריך לקבל אקסלים מסובכים עם אלפיים שמות, שברובם חסרים פרטים, לחתום ולהקדיש ולבייל ולשלוח בדואר. תאמינו לי שאני עושה כל מה שאפשר כדי שזה יקרה בימים הקרובים, וכולכם תקבלו את הספרים ממש בקרוב".

עמוד הפייסבוק של וייל מתמלא כעת בתגובות מאוכזבות. "תוהה אם לבטל את התמיכה שלי בפרויקט של עוזי וייל עכשיו. מה זה החרא הזה", כתב בפייסבוק חגי גילר, אחד מהתומכים בספר של וייל, "בעצם שילמתי פי שתיים כדי לקבל ספר חתום שבועיים אחרי שהוא כבר בחנויות וקובץ של מאמרים". ל"הארץ" הוא אומר: "הטענה שלי היא בעיקר נגד הוצאות הספרים (שהעדיפו לפגוע בו בתמורה למכירות בשבוע הספר) ונגד הדסטארט (שמחייבים את הכרטיס לפני סוף הקמפיין וצריך לפנות אליהם במיוחד כדי לבטל, בניגוד לקיקסטארטר, שם החיוב מתבצע רק כשהקמפיין מסתיים בהצלחה)". גילר פנה להדסטארט, שהסכימו להחזיר לו את הכסף, ושלח לוייל הודעה אישית על אכזבתו מהנעשה. יש גם לא מעט תומכים: בדיון שמתרחש בדף הפייסבוק של וייל אמרה נורית רוזן: "הספר הזה הוא התרגשות גדולה עבור כולם. בהצלחה!"

עוזי וייל מסר ל"הארץ" בתגובה: "ציינתי פעם, ופעמיים, ושלוש וארבע פעמים: הספר יוצא בהוצאה מסודרת, ויהיה בחנויות הרגילות, ובמבצעים הרגילים. התמיכה שקיבלתי לא היתה עבור הוצאת הספר לאור, אלא כדי שאוכל להתפנות לסיים אותו. ואכן, בזכות תמיכת הקוראים, יכולתי לא לעבוד חודש, להקדיש את זמני לכתיבה בלבד, ולסיים אותו. מה שהתומכים קיבלו בתמורה זו מהדורה מיוחדת, חתומה, וממוספרת, עם הקדשה אישית. באשר למבצעים - אני נגדם, אבל אין לי מה לעשות בקשר לזה. אמרתי מראש שהספר יהיה בכל המבצעים, בכל החנויות. אבל מי שרוצה לקבל ספר ישירות ממני, חתום ומוקדש, מוזמן לתמוך בי. לסיכום: ללא תמיכת הקוראים לא הייתי יכול לסיים את כתיבת הספר. אני אסיר תודה על תמיכתם, ומקווה שיהנו מהספר".

איש קטן עוזר לאיש גדול

וייל הוא יוצר פורה ומצליח, שבין יצירותיו המדור "השער האחורי" ב"העיר", הסדרות "שמונה דקות ביום" בערוץ 1 ו"המשרד" ביס, והספר "ביום שבו ירו בראש הממשלה". בשנים האחרונות פעיל וייל בפייסבוק, שם הוא ממשיך לפרסם את "השער האחורי". "חמישה חלומות" הוא ספרו התשיעי.

הקמפיין של וייל מעלה שוב שאלות לגבי השימוש של אמנים מוכרים ומבוססים בפלטפורמה למימון קהל, שנועדה לעזור ליזמים שאין להם סיכוי למצוא מקורות מימון מיינסטרימים: האמן המתחיל, ההוגה שיש בראשו רעיון לא שגרתי. באפריל, קצת לפני שהתחיל הקמפיין של וייל, התחיל השחקן זאק בראף ("סקראבס") קמפיין משלו באתר מימון הקהל האמריקאי קיקסטארטר. הוא גייס 2 מיליון דולר תוך יומיים (הקמפיין הסתיים בשבוע שעבר בסכום של 3.1 מיליון דולר) ועורר עליו גל של ביקורות. התסריטאי קן לוין כתב כי הקמפיין "מבטל את כל הרעיון של קיקסטארטר... הרעיון - וזה רעיון גדול - הוא להרשות ליוצרים שבדרך אחרת לא תהיה להם שום גישה להוליווד ושום גישה למשקיעים רציניים לעשות סרטים".

בראף אמר בתגובה שהוא משקיע מכספו בפרויקט הזה, ושמדובר בסרט שאין לו משמעות מסחרית, אלא בפרויקט שנעשה מתוך תשוקה. "אני עושה את הסרט הזה בשביל המעריצים", אמר.

וייל: "17 אלף שקל נטו" (עדכון 20:39)

פנינו לווייל ושאלנו אותו אם חלק מהכסף שגויס מהאוהדים מגיע להוצאת מודן. להלן תגובתו: "בהחלט. אני קונה מהם במחיר הקרן, ומוכר לתומכים. ואני יותר מגאה בהוצאת מודן, שלא עמדו בדרכי, ואיפשרו לי למכור בעצמי - למרות שמן הסתם זה גרם הפסד לצומת ספרים, שהם שותפים בה. אני מבקש להבהיר: מי שקנה את המהדורה החתומה, ממני, לא עקף את ההוצאה - אלא את רשתות הספרים. הן האיש הרע בסיפור. הן אלה שמשאירות אצלן 80 אחוז ממחיר הספר. הן אלה שמוכרות 4 במאה. אותן עקפתי - לא את ההוצאה. אין לי אלא שבחים על כל ההתנהלות של ההוצאה עד כה. על התמיכה, המקצועיות, וההשתדלות למען הספר. זה שמודן שותפים בצומת - בחיאת רבק, נראה לך שאני הממונה על ההגבלים? שאני אחראי על בעלויות צולבות במשק הישראלי?" הוא הוסיף: "מי שטעה וחשב שזה יצא בהוצאה עצמאית - אולי הייתי צריך להבהיר את שוב, עוד פעם, נוסף על השמונה פעמים שאמרתי את זה במפורש".

לאחר מכן פרסם וייל דברים דומים בעמוד הפייסבוק שלו, והוסיף פרטים: "128 אלף שקלים, מינוס 6 אחוז עמלת האתר הד סטארט, מינוס 3 אחוז עמלת סליקת כרטיסי אשראי, פחות 55 אלף מחיר הספרים, פחות 15 אלף דמי משלוח בדואר, פחות 5000 שקל הוצאות הפקה, פחות 18 אחוז מעמ, פחות 50 אחוז מס הכנסה. תעשו חשבון לבד: 17 אלף שקל. זה מה שיוצא, בסוף, בניכוי הוצאות ומסים. 17 אלף שקל נטו, שבזכותם לקחתי חודש חופש לגמור את הספר".

__________________

השתתפה בהכנת הידיעה: מיה סלעכועסים על וייל או מבינים ללבו? האם היה ראוי שישתמש במימון המון?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ