קספרסקי: סטוקסנט פגעה בכור גרעיני ברוסיה

מנכ"ל חברת האבטחה שחקרה את הווירוס המפורסם, סיפר לעיתונאים באוסטרליה כי הווירוס חדר לרשת של הכור באמצעות כונן USB. "כל המידע בעולם נגנב. פעמיים"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

סטוקסנט, הווירוס שפגע על פי דיווחים בתוכנית הגרעין האיראנית, הדביק גם את רשת המחשבים של כור גרעיני ברוסיה, כך אמר יוג'ין קספרסקי, מנכ"ל חברת האבטחה הקרויה על שמו. על פי הדיווח ב-SC magazine מסוף השבוע, התולעת המפורסמת פגעה קשות ברשת של הכור לאחר שחדרה אליו באמצעות כונן USB.

התוכנה הזדונית, שעל פי דיווחים שונים פותחה בשיתוף פעולה בין ארה"ב לישראל, היא חלק ממשפחה שלמה של תוכנות, ובהן Flame, Duqu וגאוס, ששימשו לריגול ולתקיפה של איראן, ונחקרו רבות על ידי קספרסקי. במקרה המפורסם ביותר, שהעלה את המודעות לאפשרויות והסכנות של לוחמת סייבר, סטוקסנט פגעה בבקרים של סרכזות (צנטריפוגות) במתקן הגרעיני בנתאנז ושיבשה את פעילותן. לתולעת היו שני שימושים מרכזיים: היא נתנה הוראות הפעלה לצנטריפוגות, כך שהן הסתובבו במהירות חריגה ולמעשה יצאו מכלל שליטה וניזוקו עד שיצאו מכלל שימוש. במקביל, תוכנת התולעת יצרה מצג שווא עבור הבקרים האיראנים, המפקחים על תוכנת סימנס ועל הסרכזות, כאילו הן פועלות כשורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ